Uniwersytet musi iść razem z biznesem

Redakcja
- Dziś uniwersytety powinny być jednostkami, które potrafią wymyślić coś, co przemysł może skonsumować - mówi Ewa Rurynkiewicz.
- Dziś uniwersytety powinny być jednostkami, które potrafią wymyślić coś, co przemysł może skonsumować - mówi Ewa Rurynkiewicz.
Rozmowa z Ewą Rurynkiewicz, dyrektorem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego.

- Czy opolscy studenci są przedsiębiorczy?
- Każdego roku Uniwersytet Opolski opuszcza 5 tys. absolwentów. Z badań wynika, że 80 proc. z nich wyjeżdża z regionu, głównie za granicę. To ogromna strata dla województwa. Rolą wszystkich: władz samorządowych i uczelni powinno być zachęcenie tych młodych ludzi do zostawania na miejscu Przykładem jest Rzeszów, który chce być postrzegany jako miasto dla młodych.

- Druga strona medalu to transformacja uczelni, by przygotowywały absolwentów i pracowników do aktywnego udziału w gospodarce wolnorynkowej...
- Eksperci mówią dziś o uniwersytetach trzeciej generacji, w których nie wystarczy już tylko zajmowanie się nauką i dydaktyką. Powinny być to jednostki, które potrafią wymyślać coś, co przemysł może skonsumować. W ten sposób potwierdzają swoją przydatność dla regionu: szkoląc kadrę, robiąc badania dla przemysłu. Uczelnie, które tego nie zrozumieją, staną się - zacytuję fachowców - odkurzaczami zbierającymi słabych pracowników i studentów.

- Jak zmienia się pod tym względem opolski uniwersytet?
- Mamy podpisane umowy o współpracy z opolskimi przedsiębiorstwami, w których studenci i pracownicy odbywają staże. To okazja do wzajemnego poznania się, która może zaowocować w przyszłości (np. student dostaje ofertę pracy). Jest platforma, która ma za zadanie pokazanie, jakie pomysły rodzą się na naszej uczelni i co moglibyśmy zrobić dla przemysłu.

- Jaka jest rola inkubatora w rozwijaniu przedsiębiorczości?
- Przygotowaliśmy na ten rok kilka projektów, na których realizację staramy się o dofinansowanie unijne. Jeśli je otrzymamy, to m.in. chcemy dofinansować powstanie 25 firm założonych przez studentów i absolwentów. Chcielibyśmy, aby powstały one w lokalach należących do uczelni. Planujemy kolejne staże opłacone z unijnych dotacji. Mamy pomysł na uhonorowanie Laurem Rektora przedsiębiorstwa najlepiej współpracującego z uczelnią. Zorganizujemy Dni Przedsiębiorczości Akademickiej.

- Co z firmami typu spin-off i spin-out? Czy są możliwości, aby powstały na bazie uniwersytetu?
- Jest pomysł na stworzenie takiej firmy w oparciu o biotechnologię i chemię. Musimy jednak przygotować się do tego formalnie. Zadaniem AIP jest opracowanie założeń, wg których takie firmy odpryskowe mogłyby działać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska