Zmarł wybitny projektant szkła Jan Sylwester Drost. Od lat mieszkał na Opolszczyźnie

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Zmarł Jan Sylwester Drost, wybitny artysta, projektant szkła prasowanego. Jego projekty były nagradzane na całym świecie. Od kilkunastu lat mieszkał z żoną Eryką Trzewik-Drost, również uznaną artystką, w Pokoju.
Zmarł Jan Sylwester Drost, wybitny artysta, projektant szkła prasowanego. Jego projekty były nagradzane na całym świecie. Od kilkunastu lat mieszkał z żoną Eryką Trzewik-Drost, również uznaną artystką, w Pokoju. Archiwum Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Zmarł Jan Sylwester Drost, wybitny artysta, projektant szkła prasowanego. Jego projekty były nagradzane na całym świecie. Obecnie są poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągają zawrotne ceny na aukcjach.

Jan Sylwester Drost urodził się w 1934 roku w Kłodnicy (dziś dzielnica Kędzierzyna-Koźla). Od 1952 studiował na Wydziale Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. W 1961 Jan Sylwester Drost rozpoczął pracę w Ośrodku Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Ząbkowicach (dzielnica Dąbrowy Górniczej). Był organizatorem, projektantem, a także kierownikiem do spraw wzornictwa.

W 1966 roku do męża dołączyła Eryka Trzewik-Drost. Małżonkowie tworzyli jeden z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła.

Jan Sylwester Drost był związany z hutą w Ząbkowicach przez 40 lat.

Zakład specjalizował się wówczas w produkcji wyrobów z tzw. szkła prasowanego. Uważane ono było za szkło drugiej kategorii, tanią imitację szkła szlifowanego i grawerowanego. Ale polscy artyści, w tym pani Eryka i pan Jan, doprowadzili je do perfekcji.
Jan Sylwester Drost za swoje projekty był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą.

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów pana Jana był zestaw Radiant (zaprojektowany w 1977 roku). Zdobył on pierwszą nagrodę i złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach. Obecnie to jeden z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów projektów jego autorstwa.

Do dziś zachwyt budzi też projekt Diatret.

Natomiast najpopularniejszym zestawem, który wyszedł spod ręki Jana Sylwestra Drosta, jest projekt Asteroid.

Kilkanaście lat temu Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost sprowadzili się do Pokoju, czyli rodzinnej miejscowości pani Eryki.
Niedawno w pawilonie miejscowego zrewitalizowanego parku otwarta została wystawa szkła i porcelany autorstwa małżonków.

Jak wspominała autorka ekspozycji Aleksandra Łukaszczyk, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju (prywatnie skoligacona z państwem Drost) pan Jan Sylwester codziennie przychodził i sprawdzał postępy prac, oceniał je, dawał sugestie i rady.

Na otwarciu wystawy nie był obecny ze względu na stan zdrowia, ale ta ekspozycja była dla niego i jego żony, a także rodziny, spełnieniem marzeń. Przyjechało na nią mnóstwo kolekcjonerów z całej Polski.

Podczas wernisażu miała miejsce premiera patery Kuglarka, która powstała dzięki współpracy Jana Sylwestra Drosta z młodym projektantem Michałem Pasierbem, studentem ASP w Katowicach.

- Projekt zrodził się z połączenia dwu rocznic, czyli 90. urodzin pana Jana i 100-lecia Porcelany Bogucice – tłumaczył Michał Pasierb.

Niestety, Jan Sylwester Drost nie doczekał 90. urodzin. Obchodziłby je 29 grudnia.

Pan Jan był nie tylko wspaniałym artystą, ale także niezwykle życzliwym człowiekiem. W swoim domu przyjmował kolekcjonerów szkła i miłośników sztuki, którzy zjawiali się nawet bez zapowiedzi, by spotkać się i porozmawiać z Mistrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska