Upamiętnią ofiary tragedii

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tradycyjnie członkowie mniejszości oddadzą hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej w ostatnią niedzielę stycznia w Łambinowicach - w kościele i na cmentarzu ofiar powojennego obozu.
Tradycyjnie członkowie mniejszości oddadzą hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej w ostatnią niedzielę stycznia w Łambinowicach - w kościele i na cmentarzu ofiar powojennego obozu. Paweł Stauffer
W tym roku mija 70. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Obchody zaczną się za tydzień. Na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się w przyszłą środę sesja popularnonaukowa.

Nazwa Tragedia Górnośląska odnosi się do cywilnych ofiar zbrodni Armii Czerwonej i aparatu komunistycznego PRL-u - zamordowanych i wywiezionych na wschód mężczyzn, zgwałconych kobiet oraz osób, które trafiły do powojennych obozów.

Główne obchody ich upamiętnienia odbędą się - zgodnie z doroczną tradycją - w ostatnią niedzielę stycznia (25.01. 2015 r.). Początek nabożeństwa w miejscowym kościele o 15.00, po nim modlitwa i złożenie kwiatów na cmentarzu ofiar powojennego obozu.

- Już za tydzień, 14 stycznia o 9.45 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Tragedia Górnośląska w miejscowościach podopolskich - 1945" - mówi lider TSKN Norbert Rasch. - Sympozjum zorganizowali Wydział Teologiczny UO, Instytut Historii UO oraz burmistrz Prószkowa.

W programie m.in. wykład ks. bpa Jana Kopca o Kościele w III Rzeszy, referat dra Mariusza Patelskiego o ofensywie wojsk radzieckich na Śląsku Opolskim. Martyrologię duchowieństwa przedstawi ks. prof. Andrzej Hanich, a los ludności cywilnej w 1945 r. dr Adriana Dawid. Ok. 12.30 planowana jest dyskusja panelowa, zaś o 13.45 prezentacja filmu "Nieopowiedziany 1945".

- Formą upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej - dodaje Norbert Rasch - będzie wznowienie w tym samym czasie książki Bernarda Waleńskiego "Na płacz zabrakło łez" (o tragedii Boguszyc) w nakładzie 2 tys. sztuk przy finansowym udziale gminy Prószków i TSKN. Planowana jest także - 23 I - przy współpracy gminy Prószków, DFK i parafii Boguszyce i Chrząszczyce nabożeństwo drogi krzyżowej z Folwarku do Zimnic Wlk. Na modlitwę zaprosimy młodzież szkolną.

- Chcę zwrócić uwagę, że zwrot Tragedia Górnośląska trochę zawęża skalę problemu - doodaje lider VdG Bernard Gaida. - Cierpienia dotknęły Niemców i osoby, które za Niemców uznano m.in. na Warmii i Mazurach, w Łodzi, jeden z najstraszniejszych obozów znajdował się w Potulicach pod Bydgoszczą. O wszystkich tych ofiarach chcemy pamiętać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska