USC w Brzegu będzie czynny tylko 2,5 godziny dziennie

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- W tym roku do zadań zleconych przez państwo będziemy musieli dołożyć około 100 tysięcy złotych - wylicza burmistrz Wojciech Huczyński.
- W tym roku do zadań zleconych przez państwo będziemy musieli dołożyć około 100 tysięcy złotych - wylicza burmistrz Wojciech Huczyński. Jarosław Staśkiewicz
Burmistrz Brzegu tnie godziny wydawania dowodów osobistych i aktów urodzenia. Powód: państwo daje na to zbyt mało pieniędzy.

Urząd Stanu Cywilnego w Brzegu będzie przyjmował interesantów [...] w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od. 8.00 do 10.30.

Ogłoszenia o takiej treści pojawiły się na drzwiach do USC i biur w Urzędzie Miasta, gdzie wydawane są dowody osobiste i załatwiane sprawy meldunkowe.

Nowe godziny obowiązywać będą od 17 września i urzędniczki już martwią się, jak będzie wyglądała ich praca.

- Już teraz zdarza się, że stoi kolejka i część osób nie zostaje obsłużona do 11.15, więc musi przyjść w kolejny dzień - przyznaje Wiesława Kaszowska, kierownik USC.

- Od przyszłego tygodnia będzie zapewne jeszcze gorzej. Szczególnie, że obsługa petentów to tylko część naszej pracy, oprócz tego mamy do wykonania mnóstwo papierkowej roboty i siłą rzeczy będą się tworzyły zaległości - mówi szefowa USC.

Jakby tego było mało, burmistrz już przestrzega, że być może od 1 listopada do obsługi USC i Biura Spraw Obywatelskich zostanie... jeden etat!

- W ten drastyczny sposób próbuję uświadomić wojewodzie, że problem jest poważny - tłumaczy burmistrz Wojciech Huczyński. I przypomina, że o braku pieniędzy na zadania zlecone przez państwo pisał do wojewody już w marcu.

- Najpierw dostałem odpowiedź z sugestią, że nowe przepisy pozwalają zatrudniać kierownika lub zastępcę w niepełnym wymiarze czasu - relacjonuje Wojciech Huczyński.

- Potem był komunikat, że ograniczenie czasu pracy może zostać potraktowane jako niewykonywanie zadania zleconego w odpowiedni sposób, a gmina jest jedyną w województwie, która nie radzi sobie z wykorzystaniem pieniędzy. Wreszcie pan wojewoda stwierdził na piśmie, że kwestia finansowana zadań rządowych zleconych gminom nie może mieć wpływu na obsługę klientów USC! To ja się pytam: dlaczego państwo jest tak rozrzutne i daje nam aż 230 tysięcy rocznie? Skoro pieniądze nie mogą mieć wpływu na obsługę klientów, to przecież mogliby nam płacić symboliczną złotówkę? - ironizuje burmistrz.

I przy okazji wylicza: miasto dostaje na obsługę spraw obywatelskich (dowody, meldunki, akty urodzenia, śluby itp.) 230 tysięcy zł, z czego 77 tysięcy pochłaniają koszty stałe, takie jak ogrzewanie, korespondencja, licencje na programy itp.

Pozostałe 153 tysiące w żaden sposób nie wystarczą na płace i pochodne płac dla pięciu osób, bo tyle, nie licząc stażystów z urzędu pracy, zatrudniał do obsługi spraw obywatelskich brzeski magistrat.

Dlatego od czerwca musi wystarczyć 3,5 etatu, a od poniedziałku już tylko 2 etaty (nikt nie jest zwalniany - urzędniczki przechodzą do innych zadań w urzędzie).

Mimo tych cięć Brzeg i tak dołoży w tym roku do tych zadań zleconych około 100 tysięcy złotych.

- Zebraliśmy informacje ze wszystkich gmin w województwie. Około połowy urzędów nie ma danych dotyczących kosztów, ale w pozostałych gminach również nie wystarcza dotacji - są one zwykle dwukrotnie za niskie - dodaje burmistrz. - Tymczasem ustawa o finansach publicznych zabrania dokładania do zadań zleconych ze środków własnych i nie mam ochoty dłużej narażać się na konsekwencje - przypomina Huczyński.

Po zapowiedziach kolejnych cięć w Brzegu stanowisko Urzędu Wojewódzkiego nieco się zmieniło.

- Zdajemy sobie sprawę, że przekazywane dotacje nie są wystarczające, a gminy muszą do zadań zleconych dokładać - mówi Szymon Ogłaza, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego. - Ale przypominam, że wojewoda jest tylko dystrybutorem pieniędzy otrzymywanych z Warszawy. I chciałbym zaznaczyć, że już w maju pisaliśmy do ministra finansów, sygnalizując, że przekazywane dotacje, m.in. na zadania z zakresu spraw obywatelskich, są niewystarczające - dodaje dyrektor Ogłaza.

- Wojewoda wskazywał wówczas, że trzeba się liczyć z występowaniem przez samorządy lokalne z sądowymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa, ponieważ poziom niedofinansowania jest znaczący.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
alexpand52

Te nagłe ograniczenia ( z braku pieniędzy czy ich roztrwaniania) wcale nie przeszkadzało USC w Brzegu i UM Jelenia Góra w oszustwie mieszkaniowym. Sprawa dotyczy sfałszowania mojej metryki urodzenia w USC w Brzegu, usunięcia wielu prawidłowych metryk i sfałszowaniu moich wniosków o dowód osobisty. w Urzędzie Miasta Jelenia Góra . Chodziło im o przeniesienie ustalenia dziedziczenia ustawowego od notariusza do Sądu gdzie sprawę o mieszkanie po rodzicach ,z pomoca ustawionych sędziów z awansem pozomym na pewno przegram. Na to potrzeba dużo czasu i pieniędzy. Lecz w kooperacji z Urzędem Miasta i jeleniogórskim Ratuszem, z pewnymi sędziami z Brzegu , z Wrocławia i prokuratorami z Jeleniej Góry jest to , jak widać wykonalne.Na skomplikowane i kosztowne przekręty zawsze znajdą się pieniądze. Wiec problem leży znowu na ul. Chrobrego 31 w Brzegu i na ulicy Energetyczej 4 we Wrocławiu; Najpierw nielegalnie, po sfałszowaniu dokumentacji sądowej w postepowaniu spadkowym z Brzegu przehandlowali nasz rodzinny dom w Brzegu. Sprawa ciągnie się do dzisiaj. Teraz zachciało im się własnościowego mieszkania...Lecz sie nie doczekają a kłopoty bedą mieli na pewno. Więc jak to jest z tym brakiem pieniędzy i funkcjonowaniem USC w Brzegu. Jak widać jest bradzo aktywne...

o
obserwator

Wstyd.Tak może być tylko w Brzegu.Czy ktoś kto powinien analizuje co wyprawia tamtejsza władza?

k
kolega

Czytelnicy! zapoznajcie się z burmistrza programem "perspektywy rozwoju Brzegu" - tragiczna perspektywa tego miasta.Poczytajcie miejscowy portal Brzeg.com.pl

r
radny

A może by tak referendum i pogonić nieudacznika?

m
mieszkaniec

niech zwolni rzecznika Dragana.Za niego pisze i występuje niejaki Kowalczyk z nijakiej Panoramy też zresztą opłacanej z publicznych pięniędzy.Burmistrz nie radzi sobie.

D
DzisiejszyPetent(17.09.12)

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nadeszły trudne czasy i kryzys odbija się w różnych dziedzinach życia, oraz to, iż wprowadzenie oszczędności jest niezbędne. Zastanawia mnie tylko dlaczego pewne działania realizowane są kosztem petentów czyli Nas?
W dniu dzisiejszym miałem okazję przekonać się osobiście jak zmieniły się godziny urzędowania w zakresie wydawania dowodów osobistych z 7.30 na 8.00, a także o połączeniu biura meldunkowego z biurem wydawania dowodów (- informacja wywieszona o 7.40 przez urzędnika na tablicy), co przełożyło się na wydłużenie kolejki do jednego "okienka".
Zadajmy sobie pytania:
1. czy planując takie posunięcie nie można było wcześniej przekazać ogólnodostępnej informacji o zmianie godzin urzędowania, tylko zaskakiwać ludzi? oraz
2. czy wywołanie ogólnego niezadowolenia Nas wszystkich i skierowanie go przeciwko Wojewodzie nie jest desperacką metodą działania ludzi bezradnych?
Może nadszedł już czas na zmiany? Zmieńmy "zmęczonych" na ludzi energicznych z nowymi pomysłami, którzy będą rozwiązywać pojawiające się problemy w sposób nie angażujący Petentów, robiąc z nich zarazem, kartę przetargową w realizacji zamierzonych celów....
ps
pozdrawiam wszystkich wymieniających dowód osobisty, który utracił swoją ważność (w dobie tak zaawansowanej informatyzacji - niezbędne 2 dni urlopu nie licząc czasu koniecznego do aktualizacji danych w US, bankach innych instytucjach)

T
Tekla

a brzuch coraz większy.........

p
podatniczka

Koszty i cięcia to jedno, drugie to fakt, że chcąc coś załatwić w USC musisz się liczyć z tym, że nawet jeśli staniesz w kolejce do załatwienia swojej sprawy o godzinie 8 (a zapewniam, że petentów jest sporo) to o godzinie 10 - kiedy przyjdzie twoja kolej,pocałujesz klamkę w nos bo pani urzędniczka powie : " trudno- interesantów przyjmujemy tylko do godziny 10" - tak jak to miało miejsce w moim przypadku. Nie jestem z Brzegu,więc następnego dnia musiałam ponieść dodatkowe koszty dojazdu.... Czy ktoś mi to zwróci???? Z czyich pieniędzy panie urzędniczki dostają swoje pensje???? My jesteśmy dla nich, czy one dla nas???? A może jak minie godz. 10 wszystkie te sprawy załatwia Pan Burmistrz???

m
matematyk
Matematyku, proponuję nauczycć się liczyć... Zapominasz o kosztach pracodawcy. Przy 2500 brutto dla pracownika, to ok 400 zł z hakiem. A za +/- 2000 brutto za pracę na takim stanowisku pewnie nikogo nie znajdzie...

Zapewniam Cię, że się znajdzie i jeszcze będzie w czym przebierać. Jest wiele ludzi po studiach chętnych podjąć taką pracę zamiast bycia kasjerem w markecie, a w Brzegu to już na pewno. Problem tzw. samorządu polega na tym, że jest kumoterstwo, sitwa, pociotki i ustawiane konkursy i nawet taka sitwa jest w stanie znaleźć i to jeszcze za niższą stawkę pociotka z 2 lewymi rękami a CV kandydata, który ma wykształcenie i coś umie wyrzucić do śmieci. Proceder ten jest tak powszechny, że sens składania jakichkolwiek papierów do urzędu jest żaden.
G
Gość
"Pozostałe 153 tysiące w żaden sposób nie wystarczą na płace i pochodne płac dla pięciu osób, bo tyle, nie licząc stażystów z urzędu pracy, zatrudniał do obsługi spraw obywatelskich brzeski magistrat."

Policzmy 153000/5/12=2550PLN na miesiąc - jako podatnik uważam, że wystarczy.
A wystarczy zwolnić 1 osobę i już mamy 3187 PLN, a jak zwolnimy 2 osoby to aż 4250 PLN. Administracja jedyne co umie to tylko się mnożyć jak króliki i wołać "mało".
A rozmnażanie polega głównie na zatrudnianiu pociotków i znajomych w tzw "konkursach"

"Pozostałe 153 tysiące w żaden sposób nie wystarczą na płace i pochodne płac dla pięciu osób, bo tyle, nie licząc stażystów z urzędu pracy, zatrudniał do obsługi spraw obywatelskich brzeski magistrat."

Policzmy 153000/5/12=2550PLN na miesiąc - jako podatnik uważam, że wystarczy.
A wystarczy zwolnić 1 osobę i już mamy 3187 PLN, a jak zwolnimy 2 osoby to aż 4250 PLN. Administracja jedyne co umie to tylko się mnożyć jak króliki i wołać "mało".
A rozmnażanie polega głównie na zatrudnianiu pociotków i znajomych w tzw "konkursach"

Matematyku, proponuję nauczycć się liczyć... Zapominasz o kosztach pracodawcy. Przy 2500 brutto dla pracownika, to ok 400 zł z hakiem. A za +/- 2000 brutto za pracę na takim stanowisku pewnie nikogo nie znajdzie...
J
Jan

Może by tak zlikwidowac etat w Ochronie Srodowiska bo niczemu i nikomu on nie służy

a
andrzej

Burmistrz zapomniał o jednym..on jest dla mieszkańców czy mieszkańcy dla niego? Jak ma problem to niech zlikwiduje etat w ksiegowości, swoj zredukuje o 1/5 i co ? Bedzie siedział w pracy o 1 godzinę krócej i nikt i tak tego nie zauwazy. Zenujący facet i tyle

l
lis

Brawo Panie Burmistrzu ! Gratuluje odwagi i zdecydowania.

G
Gość
"Pozostałe 153 tysiące w żaden sposób nie wystarczą na płace i pochodne płac dla pięciu osób, bo tyle, nie licząc stażystów z urzędu pracy, zatrudniał do obsługi spraw obywatelskich brzeski magistrat."

Policzmy 153000/5/12=2550PLN na miesiąc - jako podatnik uważam, że wystarczy.
A wystarczy zwolnić 1 osobę i już mamy 3187 PLN, a jak zwolnimy 2 osoby to aż 4250 PLN. Administracja jedyne co umie to tylko się mnożyć jak króliki i wołać "mało".
A rozmnażanie polega głównie na zatrudnianiu pociotków i znajomych w tzw "konkursach"

Świetnie!!
Właśnie tak się robi, ale im mniej osób to większe kolejki i zaległości!
m
matematyk

"Pozostałe 153 tysiące w żaden sposób nie wystarczą na płace i pochodne płac dla pięciu osób, bo tyle, nie licząc stażystów z urzędu pracy, zatrudniał do obsługi spraw obywatelskich brzeski magistrat."

Policzmy 153000/5/12=2550PLN na miesiąc - jako podatnik uważam, że wystarczy.
A wystarczy zwolnić 1 osobę i już mamy 3187 PLN, a jak zwolnimy 2 osoby to aż 4250 PLN. Administracja jedyne co umie to tylko się mnożyć jak króliki i wołać "mało".
A rozmnażanie polega głównie na zatrudnianiu pociotków i znajomych w tzw "konkursach"

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3