Uwaga na trefne serie leków. Lakcid i cardiamid-coffein wycofane z aptek

fot. Sławomir Mielnik
Katarzyna Jaśkowiec z apteki "Na dobre i na złe".
Katarzyna Jaśkowiec z apteki "Na dobre i na złe". fot. Sławomir Mielnik
W przypadku lakcidu chodzi o serię 073208, ważną do listopada 2009 r. A w przypadku kropli doustnych cardiamidu-coffein (w dawce 15 ml) trefna okazała się seria 00480608, z datą ważności: maj 2011 r.

Nakaz natychmiastowego wycofania tych specyfików z hurtowni i aptek w całym kraju wydał Główny Inspektorat Farmaceutyczny w Warszawie. Oficjalny komunikat brzmi, że nie spełniają one wymagań jakościowych. Do opinii publicznej wyciekły już jednak szczegóły tej decyzji.

Lakcid, podawany jako niezbędny lek osłonowy w kuracji antybiotykowej, jest sprzedawany w opakowaniach po 10 ampułek. Okazało się, że w jednej z nich pacjentka natrafiła na kawałki szkła.

- Chociaż chodzi o jedną ampułkę, to wycofaliśmy całą serię, która liczy 2839 opakowań, bo wolimy dmuchać na zimne - mówi Artur Bielawski, dyrektor produkcji w lubelskim Biomedzie, wytwórcy lakcidu. - Przyczyn zaistniałej sytuacji może być dużo. Mogło dojść do jakichś nieprawidłowości np. w hucie szkła, gdzie produkowane są ampułki. To wszystko wymaga wnikliwego wyjaśnienia.

Zakwestionowana seria lakcidu trafiła do sprzedaży w listopadzie. Producentowi udało się ustalić, że w żadnej hurtowni już tego specyfiku nie ma. Apteki go wycofują, ale niewykluczone, że jest jeszcze w domowych apteczkach...
Z kolei cardiamid-coffein został wycofany z obrotu w trybie nagłym wczoraj. Jedna z osób zgłosiła, że po jego zażyciu doszło u niej do poparzenia... języka. Cardiamid-coffein jest bardzo popularnym i powszechnie używanym lekiem na podniesienie ciśnienia. Zakwestionowana seria, która trafiła do aptek w czerwcu ubiegłego roku, liczyła 63 tysiące opakowań i podobno w większości już się rozeszła.

- Jeśli ktoś ma w domu lakcid lub cardiamid-coffein w kroplach doustnych z podanych przez nas serii niech natychmiast zwróci je do apteki - apeluje Daniel Gralak, dyrektor departamentu inspekcji ds. wytwarzania w Głównym Inspektoracie Farmaceutyczny w Warszawie. - W zamian dostanie te same leki, ale z innej serii. - W przypadku cardiamidu mieliśmy nieco inny sygnał, że u pacjentki po zażyciu tych kropli pojawiły się objawy podobne do zgagi. Jeśli jednak złe samopoczucie nastąpiło po zażyciu leku, to jest to sygnał, którego nie wolno zlekceważyć.

W obu przypadkach ustalenie właściwej przyczyny, dlaczego leki nie spełniały stawianych wymogów, potrwają nawet kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska