Velux w Namysłowie zafundował pracownikom program emerytalny. Płaci po 3,5 proc. pensji co miesiąc na specjalne konta

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W Velux w Namysłowie pracuje 800 osób. Każda z nich z co najmniej półrocznym stażem może przystąpić do PPE. Na razie decyzję podjęło 62 proc.
W Velux w Namysłowie pracuje 800 osób. Każda z nich z co najmniej półrocznym stażem może przystąpić do PPE. Na razie decyzję podjęło 62 proc. Archiwum firmy
VELUX w Namysłowie dokonał pierwszych wpłat pieniędzy na Pracownicze Plany Emerytalne. Firma zdecydowała się je wprowadzić zamiast Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pomysł poparły związki zawodowe i załoga. PPE obowiązuje w Velux od czerwca br.

Fabryka VELUX w Namysłowie, jako jedna z nielicznych firm w regionie, zdecydowała się na przystąpienie do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) i już w czerwcu wpłaciła pierwsze składki.

Oznacza to, że pracownicy zyskali dobrowolną formę ubezpieczenia emerytalnego, w całości finansowaną przez pracodawcę. W przypadku obowiązkowego Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) składkę 1,5% płaci pracodawca, zaś pracownik 2%. Deklarację uczestnictwa w programie podpisało już ponad 62% załogi. Fabryka VELUX w Namysłowie należy do jednych z największych zakładów produkcyjnych w regioniei zatrudnia ponad 800 osób.

- Pracowniczy Program Emerytalny, na który zdecydowaliśmy się w fabryce VELUX w Namysłowie, doskonale wpisuje się w koncepcję przedsiębiorstwa modelowego, jakim chce być VELUX. To oznacza, że chcemy troszczyć się o naszych pracowników i ich rodziny również, gdy przejdą na emeryturę. Takie działanie wyróżnia nas wśród lokalnych pracodawców – mówi Krystian Żurek, dyrektor fabryki VELUX w Namysłowie.

Od 1 lipca firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zostaną objęte ustawą o Państwowych Planach Kapitałowych (PPK), w przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób, termin ten został przesunięty na 1 stycznia 2020 roku.

Pracodawcy mogli złożyć wniosek o przystąpieniu do alternatywnego programu, czyli Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE), który jest dla pracowników dobrowolny i jednocześnie nakłada na pracodawcę obowiązek opłaty składki w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia pracownika brutto (w przypadku PPK składka ta wynosi 1,5%). I na taki wariant zdecydowała się fabryka VELUX w Namysłowie. Warunkiem zwolnienia pracodawcy z PPK było również uczestnictwo w PPE 25% załogi.

Przystąpienie fabryki VELUX w Namysłowie do Pracowniczego Programu Emerytalnego zostało entuzjastycznie przyjęte przez większość pracowników. Do programu przystąpiło już 62% zatrudnionych osób. Duża w tym zasługa i rola związków zawodowych, które przychylnie podeszły do projektu PPEi wsparły pracodawcę w procesie komunikacji o nim wśród załogi.

- PPE to kolejny benefit, jaki oferuje swoim pracownikom fabryka VELUX w Namysłowie. Jest on bardzo ważny, gdyż dotyczy przyszłych emerytur. Załoga docenia tę decyzję i wykazuje duże zainteresowanie uczestnictwem w tym programie – mówi Sylwia Dziubdzińska, dyrektor personalna fabryki VELUX w Namysłowie.

Według rejestru Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 3 czerwca 2019 roku w Namysłowie, oprócz spółki NM Polska, do której należy fabryka VELUX, na PPE zdecydowały się jeszcze tylko Zakłady Energetyki Cieplnej.

Fabryka okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie to jeden z największych zakładów produkcyjnych w regionie zatrudniających ponad 800 osób.

Program PPE stał się integralnym elementem polityki personalnej VELUX. Firma oferuje też szereg benefitów pozapłacowych dla wszystkich jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dostęp do bogatej bazy szkoleń, karty i karnety sportowe i kulturalne, dofinasowanie obiadów czy owoce na drugie śniadanie.

PPE – czyli dodatkowy benefit dla pracowników

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) to finansowane w całości przez pracodawcę dodatkowe oszczędzanie na emeryturę pracownika w ramach III filaru. Inicjatorem uruchomienia tego programu jest pracodawca. Firmy, które nie zdecydowały się na PPE, zgodnie z ustawą, są zobligowane do wdrożenia rządowego programu czyli Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK).

Każdemu pracownikowi, który wyraził chęć uczestnictwa w PPE, oprócz standardowego wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek ZUS, fabryka VELUX będzie co miesiąc wpłacać składkę podstawową na jego konto w PPE. Składka podstawowa stanowi 3,5% wynagrodzenia brutto oraz wszystkich jego pozostałych składników, stanowiących podstawę do naliczenia składki ZUS. W przypadku PPK składka ta wynosi 1,5%, plus pracownik obowiązkowo płaci 2% swojego wynagrodzenia brutto.

Podczas wypełniania deklaracji uczestnictwa w PPE pracownik ma możliwość zadeklarowania składki dodatkowej, a jej minimalna wysokość to 50 zł. Będzie ona potrącona z wynagrodzenia netto. Co istotne, środki są własnością pracownika i podlegają dziedziczeniu oraz można je w całości, bez podatku, wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. W przypadku PPK w wieku 60 lat można wypłacić bez podatku 25% jednorazowo i 75% w ratach przez 10 lat.

Uczestnikiem PPE może być każdy pracownik fabryki VELUX zatrudniony na umowę o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wystarczy, że wypełni deklarację uczestnictwa, w której zadecyduje m.in. o tym, na jaki fundusz lub fundusze inwestycyjne będą przelewane jego składki podstawowe w ramach PPE.

Jeśli pracownik odejdzie z Grupy VELUX, środki zgromadzone w PPE może przetransferować do PPEu nowego pracodawcy lub na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jeśli natomiast po zakończeniu swojej umowy o pracę pozostawi zgromadzone środki w PPE Grupy VELUX, będą one nadal jego własnością i będą inwestowane zgodnie z wybranymi subfunduszami.

Uczestnictwo w programie PPE jest dobrowolne, zatem pracownik może przystąpić w każdej chwili po przepracowaniu 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę, jak również może z niego zrezygnować po przystąpieniu. Jednak w sytuacji rezygnacji pracodawca przestaje opłacać składki.

Dotacja pomogła im w rozkręceniu lokalu

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
magdalena

U mnie będzie już od poniedziałku obowiązywało ppk, wchodzimy jako jedni z pierwszych, bo zatrudniamy sporą ilość osób. Ludzie w większości są pozytywnie nastawieni w końcu będą mieli dodatkową kasę tak naprawdę za nic

G
Gość
2019-06-20T12:47:35 02:00, GośćP:

Pracujac w tej firmie po 4 latach dowiedziałem sie, że są jakieś związki zawodowe.. i tworzy je jedna osoba która jest przychylna na decyzję odgórne poniewaz nie chce zadzierac z biurem. Pozdrawiam

Te zwiazki to lipa , jeszcze nikomu nie pomogly , robia to co dyrekcja kaze

G
Gość

Jeden wielki kant.

Kasę otrzyma ten ktoś z firmy, który to nakręca.

Nie będziesz pracował kasa przepada nikt nikomu nic nie zwróci. Pierwsi nabici w butelkę to już są pracownicy fabryki lodów. To są układy.

Zdecydowanym gratuluję.

Git.

G
Gość
2019-06-20T06:18:10 02:00, Gość:

hura budowanie kolejnej piramidy finansowej. kasa do wzięcia dopiero na emeryturze. kto jej dożyje? poprawna odpowiedz brzmi ZUS

2019-06-20T10:16:40 02:00, adex:

Chyba mylisz pojęcia. Akurat PPE z ZUS-em nie ma nic wspólnego. Chyba że kiedyś nastąpi całkowite, chamskie zagrabienie tego majątku. To jednak wiązałoby się de facto z likwidacją prywatnego sektora kapitałowego w Polsce.

Znaczy nie płacisz ppk,ZUS,nie płacisz nic ... Ok wtedy 65l lat,nogi i ręce się "trzęsą" i co? 0 poborów, więc "do piachu"?

C
Cayt i

Miejmy nadzieje ze kiedys dostaja swoje pieniadze chiciaz no w stanach czy anglii duzo firmy padly I okazali sie ze fundusze zostaly zdefraudowane

G
GośćP

Pracujac w tej firmie po 4 latach dowiedziałem sie, że są jakieś związki zawodowe.. i tworzy je jedna osoba która jest przychylna na decyzję odgórne poniewaz nie chce zadzierac z biurem. Pozdrawiam

a
adex
2019-06-20T06:18:10 02:00, Gość:

hura budowanie kolejnej piramidy finansowej. kasa do wzięcia dopiero na emeryturze. kto jej dożyje? poprawna odpowiedz brzmi ZUS

Chyba mylisz pojęcia. Akurat PPE z ZUS-em nie ma nic wspólnego. Chyba że kiedyś nastąpi całkowite, chamskie zagrabienie tego majątku. To jednak wiązałoby się de facto z likwidacją prywatnego sektora kapitałowego w Polsce.

G
Gość

hura budowanie kolejnej piramidy finansowej. kasa do wzięcia dopiero na emeryturze. kto jej dożyje? poprawna odpowiedz brzmi ZUS

Dodaj ogłoszenie