W całej Polsce ruszyły ćwiczenia wojskowe Dragon-24. Wojsko prosi o niepublikowanie zdjęć

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ćwiczenia wojskowe Military Doctor 2023.
Ćwiczenia wojskowe Military Doctor 2023. Grzegorz Galasiński
Wojsko Polskie rozpoczęło planowane ćwiczenia wojskowe Dragon-24. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych prosi o zachowanie spokoju. Wojskowy sprzęt i pojazdy możemy widzieć na autostradach czy na torach kolejowych.

W całej Polsce rozpoczęły się manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24. Są to planowane ćwiczenia wojskowe.

- Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań - wyjaśnia Wojciech Diakowski z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. - Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące transportu i ruchu wojsk.

W związku z tym na terenie całego kraju obserwujemy wzmożony ruch kolumn wojska.

- Transport i ruch wojsk jest elementem znajdującym się we wszystkich rodzajach prowadzonych przez Siły Zbrojne działań - tłumaczy Wojciech Diakowski.

Na drogach niemal całej Polski odbywa się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem Steadfast Defender-24 i Dragon-24.

- Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy - apeluje Dowództwo Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Chrońmy także dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych - apelują żołnierze. - Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

NATO przeprowadza obecnie serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze obronnym.

Strzelanie, rzut granatem, musztra, wojskowy survival, medycyna pola walki - tego uczyli się uczestnicy szkolenia "Trenuj jak żołnierz", którego organizatorem jest 10. Opolska Brygada Logistyczna.

Strzelanie, rzut granatem i wojskowy survival. Tego uczyli s...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska