Choć pod wieloma względami zmienia się rzeczywistość, w której żyjemy, to w okresie po Bożym Narodzeniu ulice miast i wsi w Polsce nadal przemierzają księża katoliccy odwiedzający mieszkańców.
Co prawda, zdarzają się już miejsca, gdzie kapłani idą tylko do domów, do których wcześniej ich zaproszono, ale praktyka ta jest obca w diecezji opolskiej.
- Ksiądz biskup stanowczo pisał rok temu temu, że tak nie powinno być – przypomina ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu.
Dlatego w diecezji opolskiej odwiedziny niezmiennie odbywają się w tradycyjnej formie.
- Księża chodzą i odwiedzają każdy dom, którego mieszkańcy zechcą przyjąć duchownego. Przyjście kapłana poprzedzają ministranci jako służba liturgiczna – wyjaśnia ks. Joachim Kobienia i dodaje, że zawsze odwiedziny są związane z modlitwą oraz rozmową duszpasterską.
Zdarzają się przypadki, że odwiedziny przypadają raz na dwa lata. Tak jest na przykład w parafii katedralnej w Opolu.
- Dotyczy to dużych parafii, gdzie rzeczywiście jest duży obszar do przejścia – wskazuje rzecznik opolskiej kurii.
Należy pamiętać, że przy planowaniu wizyt księża muszą brać pod uwagę inne okoliczności, np. termin ferii zimowych, które w tym roku w województwie opolskim będą w drugiej połowie stycznia.
- Często dzieci i młodzież wyjeżdżają na zimowy wypoczynek, a chodzi o to, aby podczas odwiedzin kolędowych także ich spotkać, spotkać całe rodziny – wskazuje ks. Joachim Kobienia. - Dlatego w tym roku odwiedziny kolędowe muszą być bardzo mocno intensywne.
Spotkanie duszpasterskie to dobra okazja do wzajemnego poznania. Chodzi zarówno o proboszcza lub wikarego, jak i Kościół w szerszym rozumieniu.
- W tym roku wszyscy odwiedzeni otrzymają „Gościa na niedzielę”, czyli broszurkę zawierającą najważniejsze informacje z różnych obszarów działalności diecezji – wyjaśnia ks. Kobienia.
W Polsce kolędowe wizyty duszpasterskie najczęściej odbywają się przez cały okres Bożego Narodzenia, czyli od 27 grudnia do 2 lutego. Harmonogram odwiedzin zazwyczaj publikowany jest na stronie internetowej parafii i na parafialnych tablicach ogłoszeń.
Jak przygotować mieszkanie na kolędę
Przed wizytą należy zadbać o przygotowanie pokoju, w którym chcemy przyjąć księdza. Na nakrytym białym obrusem stole powinno się ustawić krucyfiks, dwie zapalone świeczki i Pismo Święte. Towarzyszący księdzu ministranci oznaczą kredą drzwi odwiedzonego domu literami C+M+B – 2024, co z łaciny oznacza Christus Mansionem Benedicat.
- Czyli Chrystus błogosławi ten dom na dany rok. To nie są skróty od imion trzech króli - podkreśla ks. Joachim Kobienia.
Odwiedziny duszpasterskie to stara tradycja Kościoła, która w różnych szerokościach geograficznych przyjmuje różne formy.
- Przykładowo we Włoszech księża odwiedzają wiernych po Wielkanocy - mówi ksiądz Joachim Kobienia. - Chodzi o błogosławieństwo, które przynosi się do danego domu. Myślę, że ta nasza tradycja jest piękna, ponieważ u nas już od niepamiętnych czasów odwiedziny odbywają się w związku ze świętem Bożego Narodzenia i właśnie wtedy udziela się ludziom błogosławieństwa przyniesionego przez Chrystusa na świat.