W Grodkowie rusza festiwal im. Silviusa Leopolda Weissa

Roman Baran
W 2009 roku grodkowianie po raz pierwszy mogli usłyszeć muzykę Silviusa Leopolda Weissa.
W 2009 roku grodkowianie po raz pierwszy mogli usłyszeć muzykę Silviusa Leopolda Weissa.
Do niedawna krajanie wybitnego kompozytora nawet nic o nim nie wiedzieli. Dziś muzyczna impreza nosząca imię Weissa nabiera rozmachu.

Ledwie kilka lat temu grodkowianie dowiedzieli się, że w ich mieście w XVII wieku przyszedł na świat Silvius Leopold Weiss, kompozytor i wykonawca utworów na lutnię.
- Był w swojej epoce gwiazdą w skali europejskiej - zapewnia Jerzy Żak, lutnista i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.

Do niedawna muzykolodzy wiedzieli jedynie, że wybitny lutnista pochodził ze Śląska i przypuszczali, że mógł urodzić się we Wrocławiu. Grodkowskie korzenie Weissa odkrył, studiując stary leksykon, niemiecki historyk Frank Legl. Na opublikowaną przez naukowca informację natrafił na internetowych stronach Zygmunt Wąsiński, miłośnik historii Grodkowa.

Odtąd grodkowianie są dumni ze swojego krajana, a w mieście zorganizowano imprezę poświęconą jego muzyce. W 2010 roku festiwal im. Weissa odbędzie się już po raz drugi.

Pod hasłem "Lutnia wczoraj i dziś. Śląskie źródła i inspiracje" będzie można posłuchać nie tylko kompozycji sławnego niegdyś grodkowianina. Od 8 do 10 kwietnia publiczność za darmo będzie mogła poznać zarówno dawną, jak i współczesną muzykę.

Pierwszego dnia festiwalu o godz. 19.00 w kościele św. Michała Archanioła rozpocznie się koncert kameralny.

Program

Program

8 kwietnia (czwartek), godz. 19.00 - kościół św. Michała Archanioła w Grodkowie
Julita Mirosławska (sopran), Jakub Burzyński (alt), Marek Toporowski (pozytyw), Jerzy Żak (lutnia barokowa)
9 kwietnia (piątek), godz. 17.30 - Dom Kultury w Grodkowie
Marek Pasieczny (gitara), Sylvia Sze-Hua Jen (klawesyn)
9 kwietnia (piątek), godz. 19.30 - Dom Kultury w Grodkowie
Joachim Held (lutnia)
10 kwietnia (sobota), godz. 19.00 - Dom Kultury w Grodkowie
Marek Toporowski (klawesyn, pozytyw), Irmina Obońska (klawesyn, pozytyw), zespół Concerto Polacco: Grzegorz Lalek (skrzypce), Ewa Chmielewska (skrzypce), Mark Caudle (wiolonczela), Krzysztof Firlus (kontrabas)

We wnętrzu grodkowskiej świątyni przy akompaniamencie pozytywu, czyli małych organów, zaśpiewają soliści, a także zabrzmi barokowa lutnia.
Lutnista Jerzy Żak po raz pierwszy publicznie wykona suitę skomponowaną przez Marka Pasiecznego, którą autor zadedykował miastu Grodków.
W kolejnych dniach muzycy będą koncertować w sali Domu Kultury w Grodkowie.

- Wykonawcy będą niemal otoczeni przez publiczność. W ten sposób chcemy stworzyć atmosferę muzycznego salonu - wyjaśnia organizator festiwalu Stanisław Wieczorek, szef grodkowskiego Domu Kultury.

Słuchaczom zaprezentuje się m.in. wspomniany już kompozytor i gitarzysta Marek Pasieczny oraz niemiecki lutnista Joachim Held.
- W przyszłym roku chcemy zorganizować międzynarodowe warsztaty, podczas których uczestnicy będą pogłębiać swoje umiejętności gry na dawnych instrumentach - zapowiada Stanisław Wieczorek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska