W GSW wystawa prezentująca dorobek Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w piątek zostanie otwarta wystawa pn. Opawska szkoła fotografii. Zobaczymy prace studentów Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie jest często określany jako „Opawska szkoła fotografii”. Stąd nazwa wystawy, która z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, upamiętnia 30. rocznicę powstania instytutu.

Po prezentacji w 2016 roku wystawy „Na pierwszy rzut oka. Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku” pokazanej w Muzeum Śląska Opolskiego, po raz drugi Opolski Festiwal Fotografii obszernie przybliża widzom prace fotograficzne z Czeskiej Republiki. Jednak w przypadku tej wystawy bogato reprezentowana jest twórczość nie tylko czeskich i słowackich, ale także polskich absolwentów i studentów.

Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych. Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy dziś znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów, jak i szkół średnich, laureatów pierwszych nagród konkursu World Press Photo, zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters czy nominowanego członka legendarnej agencji Magnum. Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.

Główną częścią wystawy są prace obecnych studentów oraz absolwentów, powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat. W specjalnej projekcji przypomniane zostaną także prace niektórych wybitnych absolwentów z poprzednich okresów. W instytucie duży nacisk kładzie się na historię i teorię fotografii. Najlepiej świadczą o tym obszerne końcowe prace teoretyczne, z których wiele znacząco wzbogaca historiografię fotografii. Wszystkie prace są publicznie dostępne nie tylko w bibliotekach, ale także na stronie: www.itf.cz. Niektóre z nich udało się opublikować w formie książkowej. Dlatego wystawa obejmuje również teoretyczne prace licencjackie i magisterskie, książki i katalogi studentów i pedagogów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna codziennie do 28 listopada (oprócz 1.11 i 24.11)

Honorowym patronatem wystawę objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce. Wystawa zrealizowana została w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie