W Gzowskim uczniowie obchodzili Dzień Śląski

red
Od rana po szkole paradowali uczniowie w pięknych śląskich strojach, a chór śpiewał znane ludowe pieśni.
Od rana po szkole paradowali uczniowie w pięknych śląskich strojach, a chór śpiewał znane ludowe pieśni. Fot. gzowski
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego odbyła się kolejna edycja Dnia Śląskiego, którego organizatorem była Katarzyna Kusek wraz z uczniami szkoły. Z tej okazji od rana młodzież paradowała po szkole w śląskich strojach.

Impreza podzielona została na trzy części: historyczną, informacyjną oraz artystyczną. Czas umilał szkolny zespół oraz chór pod opieką Ewy Karczewskiej, który pięknie zagrał i zaśpiewał znane śląskie piosenki, m.in. ,,Dzieweczko ze Śląska’’ czy ,,Jestem dziewczyną ze Śląska’’.

Gościem honorowym imprezy była prof. Dorota Simonides, wybitny znawca śląskiej kultury i tradycji. Pani profesor wygłosiła wykład na temat ,,Bogactwa kultury śląskiej”. W tej niezwykle interesującej prelekcji mówiła o historii Śląska, dawnych obyczajach, życiu Ślązaków i ich codzienności. Dzieliła się ze słuchaczami także własnymi poglądami na temat Śląska. Wykład ten z pewnością skłonił słuchaczy do przemyśleń i rozważań na temat naszej małej ojczyzny. - Wykład pani profesor był bardzo interesujący, gdyż uświadomił mi jak bogata jest obyczajowość i kultura ludzi tutaj mieszkających - mówi Mateusz Mój, uczeń kl. III technikum budowlanego.

Po wystąpieniu prof. Doroty Simonides nastąpiła część artystyczna imprezy w wykonaniu uczniów klas technikum budowlanego.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy pierwszej, tańcząc w pięknych ludowych strojach do ,,Trojaka’’. Uczniowie klasy 4 technikum budowlanego przedstawili parodię Familiady. Była to jej śląsko - polska wersja, w której w bardzo zabawny sposób ukazali częsty problem porozumiewania się Ślązaka z Polakiem.

Część artystyczną zamknęła znana już i lubiana przez uczniów szkoły piosenka ,,Dziubka mi dej’’, którą zaśpiewali nie tylko członkowie szkolnego chóru, ale niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele.

- Możliwość zaśpiewania śląskich piosenek jest wielką frajdą, ale też służy poznawanium kultury tych ziem - podkreśla Julia Zaremba uczennica klasy II technikum budowlanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska