W Kluczborku powstaną profesjonalne tory do uprawiania kolarstwa górskiego. Będą gotowe w sierpniu

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Kluczbork ma doskonałe tereny do uprawiania kolarstwa przełajowego. W ubiegłym roku już po raz drugi odbył się tu Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym.  Niebawem miasto zyska również infrastrukturę do uprawiania kolarstwa górskiego. Na początek będą to dwa tory o zróżnicowanym stopniu trudności.
Kluczbork ma doskonałe tereny do uprawiania kolarstwa przełajowego. W ubiegłym roku już po raz drugi odbył się tu Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym. Niebawem miasto zyska również infrastrukturę do uprawiania kolarstwa górskiego. Na początek będą to dwa tory o zróżnicowanym stopniu trudności. Urząd Miejski w Kluczborku
W Kluczborku powstanie park rowerowy. Będzie to gratka dla pasjonatów kolarstwa górskiego. Z pomysłem utworzenia torów do kolarstwa górskiego wyszła kluczborska młodzież. Przedsięwzięcie gotowe będzie w sierpniu.

- Celem tego projektu jest stworzenie tras MTB na kluczborskich terenach rekreacyjnych – mówi radny Andrzej Konwiński, który jest jedną z osób odpowiedzialnych za to przedsięwzięcie. – Na początku będą to dwie trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Chcemy, żeby mogli z nich korzystać i amatorzy, i profesjonaliści. Z tego co wiem, Kluczbork będzie drugim na Opolszczyźnie miastem z taką atrakcją. Trasy do kolarstwa górskiego są jeszcze tylko w Głuchołazach.

Pierwsza kluczborska trasa, czyli singletrack, ma być łatwa, dostępna dla dorosłych i dzieci. Będzie mieć 801 metrów długości, a nachylenie toru wyniesie 5 procent.

Natomiast flow będzie trasą dla średniozaawansowanych. Jej długość to 110 m, a nachylenie – 10 procent.

Obie trasy zaczynać się będą na Leśnej Górce, a następnie pobiegną wzdłuż toru saneczkowego, wybudowanego jeszcze przed drugą wojną światową. Planowana inwestycja obejmie obszar o powierzchni prawie 2,7 ha.

- Trasy zostaną zbudowane w sposób ekologiczny, czyli bez wycinki drzew i z poszanowaniem okolicznej przyrody - wyjaśnia Andrzej Konwiński. - Mamy nadzieję że staną się kolejną atrakcją turystyczną Kluczborka i będą przyciągać miłośników kolarstwa górskiego także z okolicznych powiatów. Jeśli tak się stanie, park rowerowy może zostać rozbudowany, bo potencjał terenu na to pozwala.

Z pomysłem utworzenia torów do kolarstwa górskiego wyszła kluczborska młodzież.

- To pasjonaci, którzy w ubiegłym roku zgłosili ten projekt do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego, ale niestety, nie zdobył on wystarczającej liczby głosów – tłumaczy Andrzej Konwiński. – Mimo to burmistrz Jarosław Kielar stwierdził, że warto go zrealizować.

Przedsięwzięcie gotowe będzie w sierpniu. Ma kosztować 150 tys. zł. Wykonawcą przedsięwzięcia będzie firma, która od 16 lat specjalizuje się w tego typu obiektach. Buduje własne projekty, tworzy tory, bike parki i ścieżki rowerowe o różnej specyfice. Współpracuje m.in. z Mają Włoszczowską, dwukrotną wicemistrzynią olimpijską w kolarstwie górskim.

Obie kluczborskie trasy do jazdy górskiej będą się rozpoczynać na Leśnej Górce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska