W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można oglądać wystawę ikon [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przed otwarciem wystawy na zdjęciu od lewej:Hubert Kampa, Joanna Kardasińska oraz Magdalena Poprawka.
Przed otwarciem wystawy na zdjęciu od lewej:Hubert Kampa, Joanna Kardasińska oraz Magdalena Poprawka. Krzysztof Ogiolda
Na ekspozycję składają się ikony współczesne namalowane przez członków Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos”, a także ikony - przede wszystkim rosyjskie – pochodzące z kolekcji Zamku Książęcego Niemodlin 1313.

- Na ścianach Galerii Zamostek w MBP zawisły przede wszystkim prace członków Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos”, do której i ja należę – mówi Magdalena Poprawka, pomysłodawczyni wystawy. - Szkołę utworzył w zeszłym roku ks. Piotr Reimann. A pierwszy kurs pisania ikon zorganizował w 2015 roku w Prószkowie, gdzie był wikarym. Chcemy pokazać, że ikony piszą nie tylko artyści plastycy i nie tylko kapłani i zakonnicy. Wszyscy możemy próbować wydobyć z ciemności jasność i stworzyć ikonę, czyli okno na Światło. Każdy autor pisanie ikon zaczyna od obrazu Chrystusa Panrokratora (Władcy i Sędziego) i Matki Bożej. Stąd też tych postaci jest na wystawie najwięcej.

Pod nieobecność chorego ks. Reimanna wykład wprowadzający do wystawy wygłosił Hubert Kampa, prezes Fundacji In Blessed Art. Opowiadał m.in. o pochodzeniu, symbolice i znaczeniu ikon, zwłaszcza w Kościele prawosławnym oraz o technice ich tworzenia (sam pisze ikony, kilka z nich znalazło się na wystawie).
- Ikona zawsze będzie oknem ku wieczności – powiedział nto. - Bo w ikonie przedstawiamy nie to, co dzieje się na ziemi, ale to, co w niebie. Nie każdy ikonę napisze. Autor musi być teologiem to znaczy człowiekiem poszukującym Boga. Ikona malowana bez wiary nie ma sensu. Traci swój duchowy wymiar.

- Pokazujemy tu ikony należące do ogromnej kolekcji, jedynej tego typu w regionie - powiedziała Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Na zamku w Niemodlinie mamy ponad sto ikon, najstarsza jest z XVI wieku. Tu prezentujemy dzieła XVIII i XIX -wieczne, głównie rosyjskie, jedna jest bałkańska i jedna grecka. Chcemy w ten sposób zachęcić Opolan do poznania zarówno naszej całej kolekcji, jak i zamku w Niemodlinie, który od dwóch lat funkcjonuje.

Wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać do 13 marca.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie