W Opolu starają się zaczarować rzeczywistość… pisząc bajki. Te kobiety to prawdziwe tytanki

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Projekt Siła Kobiet jest realizowany już po raz trzeci. W poprzednich edycjach panie z niepełnosprawnościami lub opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi przeszły m.in. metamorfozy, zakończone pamiątkową sesją zdjęciową, podkreślającą ich siłę i energię.
Projekt Siła Kobiet jest realizowany już po raz trzeci. W poprzednich edycjach panie z niepełnosprawnościami lub opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi przeszły m.in. metamorfozy, zakończone pamiątkową sesją zdjęciową, podkreślającą ich siłę i energię.
Jest ich pięć. Łączy je to, że są mamami dzieci niepełnosprawnych i - mimo przeciwności losu - nie poddają się w codziennej walce. Ruszyła trzecia edycja projektu Siła Kobiet, realizowanego przez Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji.

Tym razem mamy dzieci niepełnosprawnych wezmą udział w warsztatach pisania bajek. Efektem ma być książka i audiobook, które nie tylko umilą czas najmłodszym, ale też spróbują oswoić z niepełnosprawnością.

– Od sierpnia uczestniczki będą brały udział w warsztatach twórczych, podczas których nauczą się pisać piękne bajki z wartościowym przesłaniem – mówi Beata Urbaniec z Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji, które realizuje projekt wspólnie z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. – Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym jest ogromnym wyzwaniem dla całej rodziny. Mamy często rezygnują z siebie, bo priorytetem staje się to, by zapewnić synowi czy córce jak najlepszą pomoc. Kobiety odmawiają sobie nawet drobnych przyjemności, jak spotkanie z koleżankami czy wieczór z książką, a my chcemy pokazać, że ich dobre samopoczucie jest ważne również dla dziecka, któremu starają się pomóc. Liczymy na to, że przeniesienie się do świata bajek będzie dla nich świetną odskocznią od niełatwej codzienności.

W bajce, w przeciwieństwie do prawdziwego życia, zawsze można dopisać szczęśliwe zakończenie. Pomysłodawcy liczą na to, że tak będzie również w historiach opowiedzianych przez mamy. – Uczestniczki projektu do perfekcji opanowały sztukę znajdowania promyczków nadziei w wybitnie trudnych sytuacjach. Liczmy na to, że ich historie dodadzą siły do walki innym mamom, ale też pomogą oswoić temat niepełnosprawności – mówi Beata Urbaniec. – Wbrew pozorom to nie jest łatwe zadanie, nawet dla rodziców zdrowych dzieci, gdy zostają zaskoczone pytaniem, dlaczego koleżanka czy kolega jest inny niż ja.

Książka ma zostać zilustrowana rysunkami, przygotowanymi nie tylko przez dzieci, będące pod opieką stowarzyszenia, ale przez całe rodziny. Ma to być okazja do tego, by wspólnie spędzić czas.

Projekt "Siła Kobiet" w Opolu jest realizowany już po raz trzeci

W poprzednich edycjach panie z niepełnosprawnościami lub opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi przeszły m.in. metamorfozy, zakończone pamiątkową sesją zdjęciową, podkreślającą ich siłę i energię. W drugiej edycji powstał natomiast film, który pokazywał codzienne problemy rodzin, zmagających się z niepełnosprawnością. – Każda edycja wygląda nieco inaczej, ale sprowadza się do tego samego. Chcemy pokazać niewyobrażalną siłę, jaka drzemie w paniach – mówi Beata Urbaniec.

Zbiór bajek, napisanych przez mamy, zostanie wydrukowany w stu egzemplarzach. Będzie on również dostępny w formie audiobooka. Więcej informacji można uzyskać na facebookowym fanpage Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji. Trzecia edycja projektu jest finansowana z pieniędzy Samorządu Województwa Opolskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska