W Plastyczniaku przygotowują się do dyplomowych prezentacji z ceramiki

red.
Na początku edukacji dużo było glinianych odpadów  i frustracji. Po czterech latach nauki można oczekiwać dobrych efektów.
Na początku edukacji dużo było glinianych odpadów i frustracji. Po czterech latach nauki można oczekiwać dobrych efektów. Plastyczniak
Praca dyplomowa jest podsumowaniem pracy ucznia w szkole. Jest ukoronowaniem poszukiwań własnej, chociaż bardzo młodej, drogi twórczej. Efektem przemyśleń i eksperymentów. Dialogiem między uczniem i nauczycielem prowadzącym.

- W czwartym roku edukacji na kierunku „ceramika artystyczna” spotykam już bardzo dojrzałych twórców, o bogatym doświadczeniu warsztatowym i świadomej autokreacji, odważnie penetrujących ceramiczne medium, jego techniczne i technologiczne możliwości, poświęcających dużo uwagi estetyce, użytkowości i dizajnerskiej formie prac. Poszukujących. Z uporem podążających do celu! - mówi Maria Kupczak-Zajadacz, prowadząca pracownię ceramiki w klasie IV PLP.

Inaczej było na początku edukacji: pierwsze próby w glinie, masie lejnej i utoczone na kole.

Dużo „odpadów”, trochę frustracji i braku wiary we własne możliwości. „Naczynie do ulubionej potrawy” – pierwsze ćwiczenie semestralne – przeszło wszelkie metamorfozy: od żmudnego podglądania natury i papierowych modeli do odcisku w matrycy gipsowej.

Nade wszystko wykreowało klucz do sukcesu: pierwszej nagrody dla Agaty Patoły i grupowego udziału w ogólnopolskiej wystawie konkursowej „Wariacje na temat naczynia stołowego” w Zduńskiej Woli. Kolejne ceramiczne realizacje (lampy, lalki, fontanny, wystawy: „Art Food” i „Ceramiczna Klasa” w Fotogalerii opolskiej MBP oraz „Ceramika i snycerstwo” w dobrodzieńskiej Dobrotece) ugruntowały twórczą postawę uczniów.

W Ogólnopolskim Biennale Plastycznym „Kot” we Wrocławiu drugą nagrodą uhonorowany został Jan Kowal. Na wystawie VII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego w Zduńskiej Woli pierwszą nagrodą równorzędną doceniono Alicję Tkaczyk, a w III ogólnopolskiej edycji konkursu „Pejzaże miast – Mosty”, organizowanego w Opolu, wyróżnienia otrzymały: Marianna Krajewska i Olivia Desczyk. Teraz wszyscy z twórczym niepokojem oczekują dyplomowych prezentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska