W południowej wieży opolskiej katedry odkryto zabytki

fot. Arch. parafii kadedralnej
Zawartość kuli z katedralnej wieży badają (od lewej) ks. bp Paweł Stobrawa, ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz katedry opolskiej, oraz Jan Kornek, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
Zawartość kuli z katedralnej wieży badają (od lewej) ks. bp Paweł Stobrawa, ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz katedry opolskiej, oraz Jan Kornek, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. fot. Arch. parafii kadedralnej
Podczas remontu południowej wieży opolskiej katedry odkryto m.in. plan Opola z 1810 roku, katalog ówczesnych posłów do Reichstagu i obraz Matki Bożej Opolskiej.
Katedra w Opolu. We wrześniu rusza jej remont. Na kopule wprowadzil nas Jerzy Rotko, pracownik parafii katedralnej.

Katedra w Opolu

Ważne

Ważne

22 września zeszłego roku otwarto kulę znajdującą się na wieży północnej. Znajdowały się w niej m.in.: memoriał władz miasta z okazji rozpoczęcia roku 1900 oraz historia budowy wież, a także cegiełki-obrazki Matki Boskiej Opolskiej, nyskie i wrocławskie gazety, srebrne monety i zaproszenie na bal organizowany przez magistrat.
Obecnie - przy sprzyjającej pogodzie - cały czas trwają prace na wieży południowej. Prawdopodobnie zakończą się one szybciej, niż planowano (30 czerwca). Dotychczas za remont obu wież wydano ponad 1 mln zł. Do uiszczenia zostało jeszcze około 480 tys. W najbliższą niedzielę (8 lutego) w katedrze zostanie przeprowadzona specjalna zbiórka na ten cel.

Kolorowy obraz o wymiarach 60 na 50 centymetrów był przesłonięty pergaminem
- opowiada ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz katedry. - Odsłoniliśmy tylko kawałek, by go nie uszkodzić. W XIX wieku ks. Kaspar Wrzodek zachęcał wszystkie rodziny do kupownia takich obrazów, co przyczyniło się znacznie do sfinansowania budowy wież katedry.

Obraz, podobnie jak inne dokumenty i pamiątki, ukryty był w miedzianej tubie, a ta znajdowała się w mosiężnej kuli pod krzyżem.

- W otwarciu tuby uczestniczyli m.in. bp Paweł Stobrawa, Jan Kornek dyrektor opolskiego archiwum oraz Krzysztof Spychała z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Szczególnie zaciekawił nas plan Opola z roku 1810 - mówi Antoni Majewski, członek rady duszpasterskiej. - Można na nim zobaczyć m.in. dwa młyny usytuowane po dwóch stronach kanału.
Wraz z wszystkimi okrytymi w wieży dokumentami plan trafił na razie do Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Tam zostaną one odkwaszone, dokładnie osuszone i skopiowane przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Wówczas będzie można przystąpić do ich odczytania.

Wśród dokumentów znajdują się m.in. informacja opolskiego magistratu za lat 1895/1896 oraz list Józefa Hrubego odpowiedzialnego za administrację przy budowie wież.

Bardzo ciekawymi znaleziskami okazały się także pocztówki (21 sztuk) i zdjęcia (4 sztuki) z wizerunkami Opola, monety o nominałach od 1 feniga do 2 marek, ówczesne gazety i czasopisma, a także medaliki z Lourdes i Ziemi Świętej oraz krzyżyk jerozolimski z masy perłowej (3x3 cm) - pamiątki po pielgrzymkach odbytych pod koniec XIX w. przez parafian z katedry.

- Rzadką pamiątką jest także niewiele większy od pudełka zapałek katalog opolskich posłów do Reichstagu - mówi ks. infułat Edmund Podzielny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska