W tym roku gmina Wołczyn wyda na inwestycje 20 mln zł. Za te pieniądze zrealizuje kilkanaście różnych przedsięwzięć

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wśród inwestycji, które w tym roku zrealizuje gmina Wołczyn, będzie m.in. przebudowa drogi w Wierzbicy Górnej. Burmistrz Jan Leszek Wiącek podpisał już umowę na wykonanie tego zadania z Przedsiębiorstwem Drogowym Trakt.
Wśród inwestycji, które w tym roku zrealizuje gmina Wołczyn, będzie m.in. przebudowa drogi w Wierzbicy Górnej. Burmistrz Jan Leszek Wiącek podpisał już umowę na wykonanie tego zadania z Przedsiębiorstwem Drogowym Trakt. Urząd Miejski w Wołczynie
Gmina Wołczyn zrealizuje w tym roku inwestycje za ponad 20 milionów złotych. Będzie to kilkanaście przedsięwzięć w różnych obszarach.

Budżet gminy Wołczyn na 2023 rok wynosi ponad 79 mln zł.

- Zaplanowaliśmy w tym roku sporo inwestycji. Zrealizujemy je głównie dzięki dofinansowaniu z Funduszu Polski Ład, z którego otrzymaliśmy aż 15,9 mln zł, najwięcej w powiecie kluczborskim – mówi burmistrz Jan Leszek Wiącek.

Obecnie dwie inwestycje są już w toku. Pierwsza z nich to budowa kanalizacji w Świniarach Wielkich. Wartość tego zadania to ok. 5 mln zł, przy dofinansowaniu 4,7 mln zł.

- Prowadzimy też rozbudowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczynie – informuje burmistrz. – Koszt zadania wynosi 800 tysięcy, 410 tysięcy pochodzi z dofinansowania.

Niebawem rozpocznie się przebudowa drogi w Wierzbicy Górnej – od drogi powiatowej do osiedla.

- Podpisaliśmy już umowę w tej sprawie z Przedsiębiorstwem Drogowym Trakt. Inwestycja kosztować będzie 600 tysięcy złotych, 350 tysięcy uzyskaliśmy z dofinansowania, reszta pochodzić będzie z budżetu gminy – mówi Jan Leszek Wiącek.

Trwa także przebudowa drogi powiatowej w Wierzbicy Górnej – od przejazdu kolejowego do końca wsi. Zadanie to, wycenione na 2,5 mln zł, realizuje powiat kluczborski, ale gmina Wołczyn dołożyła swój wkład w wysokości 500 tys. zł.

Jeśli chodzi o środki pozyskane z Polskiego Ładu, gmina wyda je na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w trzech obszarach. Pierwszym są drogi.

- Tu planujemy wykonanie drogi w Markotowie Dużym do przysiółka Cygany, ulicy Leśnej w Wołczynie, a także trzech mniejszych uliczek w mieście, a mianowicie Jadwigi, Ligonia i Waryńskiego – wymienia burmistrz.

Drugi obszar to wydatki na infrastrukturę sportową. Na stadionie miejskim powstanie szatnia (a także część trybun zostanie wymienionych na nowe – ale to już z innych środków).

- Ponadto poprawimy infrastrukturę przy ulicy Sienkiewicza w Wołczynie, za byłą Szkołą Podstawową nr 2. W ramach tego zadania zamierzamy przebudować drogę do hali sportowej, przesunąć ją w inne miejsce po to, aby przesunąć bieżnię i poprawić nawierzchnię boiska. Wówczas na boisku tym mogłyby się odbywać rozgrywki niższego szczebla – informuje Jan Leszek Wiącek.

Oprócz tego gmina, z własnych środków, przy kompleksie sportowym zamierza wybudować toalety. Znajdować się one będą między boiskami a tężnią.

Trzecim obszarem, na który zostaną przeznaczone pieniądze z Polskiego Ładu, jest kultura.

- Tutaj zaplanowaliśmy adaptację na świetlicę wiejską budynku po byłej szkole podstawowej w Rożnowie, termomodernizację świetlicy w Brzezinkach i remont świetlicy w Świniarach Małych – wymienia burmistrz.

Ponadto gmina będzie budować wodociąg dla przysiółków Kołoczek, Wałda i Markowe. Przedsięwzięcie to zostało wycenione na 2 mln zł.

- Zadania, których jeszcze nie rozpoczęliśmy, a które zaplanowaliśmy na ten rok, są albo na etapie przygotowywania dokumentacji, albo przygotowywania przetargów – wyjaśnia włodarz Wołczyna.

Gmina Wołczyn zrealizuje w tym roku inwestycje za ponad 20 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska