W USK w Opolu przeprowadzono zabieg dotychczas nie opisany w literaturze medycznej!

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pacjent z zespołem medycznym, który przeprowadził zabieg.
Pacjent z zespołem medycznym, który przeprowadził zabieg. archiwum USK
Bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego opolscy kardiolodzy przeprowadzili skomplikowany zabieg poszerzenia naczyń krwionośnych u chorego 73-latka po zawale.

73-letni pacjent po zawale serca, z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej.

Angiolastyka to zabieg przezskórny polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby (najczęściej miażdżycy).

- Z dostępu przez tętnicę podobojczykową, najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca, po czym wykonano skuteczną angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej - czytamy w opisie zabiegu.

Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego. - Tak złożonego, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób, zabiegu nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie - podkreśla dr hab. n med. Jerzy Sacha, kierownik zespołu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Uczestniczyli w nim lekarze oddziału kardiologii i anestezjologii USK: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Maciej Gawor, ze wsparciem pielęgniarek i techników: Ewy Podżus, Małgorzaty Demkowicz, Małgorzaty Buchty i Dagmary Danickiej.

Doktor Jerzy Sacha podkreśla, że „zabieg stanowi kolejny etap rozwijanej w opolskim szpitalu małoinwazyjnej strategii operacyjnej z wykorzystaniem dostępu podobojczykowego”.

W tym względzie USK w Opolu jest jedynym ośrodkiem w Polsce i jednym z kilku na świecie, które wytyczają szlak dla tej pionierskiej metody.

Doświadczenia opolskiego ośrodka będą prezentowane w październiku na najważniejszym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020 (TCT).

Jerzy Sacha został w 2018 uhonorowany tytułem Opolskiego Hipokratesa, przyznawanym przez Nową Trybunę Opolską. Lekarza doceniono wówczas za całokształt pracy, a szczególnie pierwszą na świecie, wykonaną przez kierowany przez doktora Sachę zespół, operację udrożnienia pnia lewej tętnicy wieńcowej bez kontrastu, co stanowiło wówczas przełom w leczeniu choroby wieńcowej u osób z niewydolnością nerek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska