W VI LO odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona 800-leciu Opola

red
Nauczyciele: Barbara Materka i Tomasz Kowalski. W środku licaliści-prelegenci: Martyna Ciesiołkiewicz i Sebastian Jankowski.
Nauczyciele: Barbara Materka i Tomasz Kowalski. W środku licaliści-prelegenci: Martyna Ciesiołkiewicz i Sebastian Jankowski. Fot. VI
Była to jubileuszowa, 10. konferencja popularnonaukowa zorganizowana w PLO nr VI w Opolu. Zorganizował ją nauczyciel historii, Tomasz Kowalski, przy współudziale historyczki Barbary Materki oraz księdza Łukasza Knosali.

Prelegentami byli : dr Magdalena Przysiężna– Pizarska z Instytutu Historii UO, dr Monika Ożóg z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz uczniowie Szóstki.

Historyk Tomasz Kowalski w swoim wystąpieniu przedstawił dzieje Opola. W prezentacji multimedialnej zostały ukazane zniszczenia wojenne Opola oraz okoliczności ponownego scalenia z Polską po II wojnie światowej. Prelegent przedstawiał przemiany gospodarcze miasta w okresie PRL oraz przypomniał uczniom historię braci Kowalczyków.

Uczniowie: Martyna Ciesiołkiewicz i Sebastian Jankowski z kl. 2 b w swoim wystąpieniu pt. „Zaginione Opole” przedstawili te fragmenty naszego miasta, które całkowicie zmieniły swoje oblicze: Zamek Piastowski na Pasiece, Zamek Górny, budynek Opolskiej Rejencji, synagogę. Omówili też mniej znane obiekty, które zostały zniszczone na przestrzeni dziejów. Wystąpienie budziło duże zainteresowanie, gdyż zestawili stare fotografie ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc.

Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs gry miejskiej uczniów opolskich szkół gimnazjalnych i średnich –przeprowadzonej w ramach 800-lecia Opola pt. „ Jak szybko biega opolski książę”. Jej organizatorami byli Barbara Materka i ks. Łukasz Knosala. - To była gra historyczno-sportowa - mówi Barbara Materka. - Zadania polegały na wyszukaniu miejsc, ukrytych informacji, a także na konkurencjach sprawnościowych. Dzięki niej uczniowie mogli poznać bliżej historię naszego miasta. Poprowadziliśmy ich przez najważniejsze historyczne miejsca, od średniowiecza do czasów współczesnych.

Gra miejska była nie tylko sposobem na promocję PLO nr VI, ale również na promocję miasta jako ośrodka akademickiego czy kulturalnego.

Zobacz też: Mapping - Rynek Opole - Weekend Dobrej Energii Tauron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska