Waloryzacja EMERYTUR 2020. Jaka kwota po podwyżce? Podwyżka emerytur 2020. Stawki, tabele netto, ile na rękę? [11.2.2020]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Waloryzacja emerytur 2020. Ile wyniesie waloryzacja od 1 marca 2020?
Waloryzacja emerytur 2020. Ile wyniesie waloryzacja od 1 marca 2020? Pixabay
Waloryzacja 2020. Emerytury netto. 1 marca 2020 - jak co roku - emerytury i renty wypłacane przez ZUS będą objęte waloryzacją. Podwyżka emerytur i rent zależy od wskaźnika inflacji, która obecnie jest wysoka. O ile w 2020 roku wzrosną emerytury i renty?

Wskaźnik waloryzacji 2020. Ile wynosi

1 marca 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku może wynieść 3,24 proc. - wynika z rządowych założeń ujętych w budżecie. Nie jest jednak wykluczone, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, bo zależy od inflacji oraz realnego wzrostu płac.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2020 roku powinien być znany na początku 2020 roku, po ogłoszeniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zgodnie z projektem, od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji (który według obecnych prognoz wynosi 103,24 proc.), jednak nie mniej niż o kwotę 70 zł. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1200 zł, natomiast renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł.

Waloryzacje emerytur i rent 2020. Od czego zależy?

102,86 procent – tyle wyniósł w 2019 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur.

Z czego wynika wskaźnik waloryzacji?

Waloryzacja emerytur i rent jest po to, żeby siła nabywcza emerytur i rent się nie kurczyła, a jej wskaźnik to nic innego jak dostosowanie wysokości świadczeń do bieżących warunków ekonomicznych.

ZOBACZ TAKŻE

Poziom waloryzacji to odbicie wyników w gospodarce za rok ubiegły.

Procent waloryzacji jest pokłosiem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja emerytur i rent. Jaka była podwyżka w 2019 roku?

Rząd przyjął w 2019 roku założenie, że waloryzacja będzie kwotowa albo procentowa.

Wypłacane przez ZUS emerytury i renty wzrosły o wskaźnik waloryzacji - 2,86 proc, ale nie mniej niż o 70 złotych.

Wzrosła też emerytura minimalna, z 1029,80 zł do 1100 zł brutto.

Zgodnie z projektem, od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji (który według obecnych prognoz wynosi 103,24 proc.), ale nie mniej niż o 70 złotych.

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1200 zł, natomiast renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł.

Do kwoty 2450 złotych brutto emerytury wzrosły w 2019 roku o 70 złotych brutto. Powyżej kwoty 2450 złotych brutto emerytura wzrosła o wskaźnik waloryzacji 2019 (2,86 proc.).

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego wyniósł w 2019 roku około 7,9 mld złotych.

Bez nich nie moglibyśmy żyć, a zarabiają tak mało! Lista naj...

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Waloryzacja EMERYTUR 2020. Jaka kwota po podwyżce? Podwyżka emerytur 2020. Stawki, tabele netto, ile na rękę? [11.2.2020] - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 182

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W sklepach dużo więcej płacimy za chleb a podwyżka o Śmieszne 70 złotych, żenada !

G
Gość

Po co ten artykuł już wiadomo że waloryzacja będzie tylko 3,24 %, i te kłótnie są niepotrzebne. Wg przepisów waloryzacji to inflacja w gospodarstwach emeryckich tj 2,6 %plus co najmniej 20 %wzrostu wynagrodzenia to 1,3 % co razem daje 3,9 %, a PiS daje waloryzacje 3,24 % i o to trzeba pytać PiS i Dude a i KO też ponieważ Senat to zatwierdził bez sprzeciwu a wy żrecie się między sobą,

G
Gość
30 stycznia, 11:33, Polka:

Aż strach POmyśleć co by to było z Polską i Polakami gdyby nadal rządziła ta złodziejska sitwa zdrajców i oszustów sPOd znaku PO i PSL i ten półanalfabeta ze WSI.

6 lutego, 15:39, Gość:

Coo prawda to prawda

Wełniana istota!

G
Gość
7 lutego, 22:32, Gość:

Kwotowo dla wszystkich, inaczej to bez sensu. P. prezes 2, 86 procent z 7000 to blisko 200 zł. najniższe emerytury tą wzrastają podobnie po ok.20 latach pracy. Tylko szaracy po 30 i 40 latach harówki otrzymują 70 zł waloryzacji.

Gościu, waloryzacja to utrzymanie siły nabywczej każdej emerytury, i takim wpisem udawadniasz że nie masz pojęcia o czym piszesz. Druga sprawa to że fundusz emerytalny działa na tej zasadzie im więcej wkładasz to więcej wyciagasz, choć PiS postawił system emerytalny na głowie, więcej daje tym co mniej wpłacili a mniej tym co wpłacali więcej. Wniosek Pan prezes wpłacił więcej i dostał więcej i nadal powinien dostawać więcej

G
Gość

Kwotowo dla wszystkich, inaczej to bez sensu. P. prezes 2, 86 procent z 7000 to blisko 200 zł. najniższe emerytury tą wzrastają podobnie po ok.20 latach pracy. Tylko szaracy po 30 i 40 latach harówki otrzymują 70 zł waloryzacji.

G
Gość

Kwotowo dla wszystkich, inaczej to bez sensu. P. prezes 2, 86 procent z 7000 to blisko 200 zł. najniższe emerytury tą wzrastają podobnie po ok.20 latach pracy. Tylko szaracy po 30 i 40 latach harówki otrzymują 70 zł waloryzacji.

G
Gość

Żenada żócą ochłapy zabiorą podatek a nieroby dostają 500 plus co miesiąc bez podatku za darmo PiS doi z biedaków podatki i rozdaje pasożytom 500plus żeby na nich głosować.

G
Gość
30 stycznia, 11:33, Polka:

Aż strach POmyśleć co by to było z Polską i Polakami gdyby nadal rządziła ta złodziejska sitwa zdrajców i oszustów sPOd znaku PO i PSL i ten półanalfabeta ze WSI.

Coo prawda to prawda

G
Gość
31 marca, 21:07, emeryt:

najpierw krzyki, aplauz że będzie to najwyższa podwyżka od wielu lat, bo, 3,6% a jak przyszło co do czego, to dali 2,8. kłamią w żywe oczy, bo według nich ciemny lud to kupi

27 sierpnia, 12:30, lelo:

jak możesz brać pieniądze od kłamców i łgarzy?

15 listopada, 8:22, Gość:

To ONI zabierają na jeszcze pieniądze.... tzn. podatek od rent i emerytur... Jak żyć Pytam

15 listopada, 10:58, Emeryt:

Dali 2.8 bo to co zabrali to dali w formie 13 pensji i cała Polska huczala że emeryci dostali 13 pensje a to nic innego jak wcześniej zabrany procenty z należnej podwyżki i w tym roku będzie tak samo

25 listopada 2019, 15:18, Gość:

Głupoty piszesz, bo zabrali grosze, a dali po 880 zl.

8 stycznia, 15:24, Gość:

Prawda

29 stycznia, 12:51, Gość:

Naucz się rachowac

4 lutego, 18:31, Gość:

Ja nie chcę trzynastki, ale nie chcę by naliczano podatek od mojej emerytury !!!!

Ja już swój podatek zapłaciłam w ciągu 36 lat pracy.

5 lutego, 12:47, Gość:

Coo tok mało ja 43 lata j....em

Nie chcesz trzynastki to nie bierz ja chętnie wezmę dzięki

G
Gość
30 stycznia, 11:33, Polka:

Aż strach POmyśleć co by to było z Polską i Polakami gdyby nadal rządziła ta złodziejska sitwa zdrajców i oszustów sPOd znaku PO i PSL i ten półanalfabeta ze WSI.

To proszę nie myśleć - takich ludzi nam potrzeba ?

G
Gość
10 stycznia, 18:10, Wezars:

Waloryzacja powinna być wyłącznie kwotowa. Równa kwota.

Bzdura

K
Krzysztof

A kiedy uchwalą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy

G
Gosc
10 stycznia, 12:34, Gość:

Rewaloryzacja procentowa emerytur jest niesprawiedliwa, a to dlatego, że podwyżki dotyczą wszystkich bez względu na wysokość emerytury. Ci co mają ją wysoką, to znaczy, że dobrze zarabiali i niekoniecznie długo pracowali. UWAŻAM, ŻE Z TEGO TYTUŁU MAJĄ WYSOKĄ EMERYTURĘ, A REWALORYZACJA POWINNA BYĆ JEDNAKOWA DLA WSZYSTKICH I NIE ZWIĄZANA Z WYSOKOŚCIĄ EMERYTURY. TA WYSOKOŚĆ EMERYTURY ZOSTAŁA EMERYCIE PRZYZNANA ZA LATA PRACY I WYSOKOŚĆ PENSJI, SKŁADEK , A PODWYŻKA CEN DOTYCZY WSZYSTKICH JEDNAKOWO. CI ,CO MAJA NISKA EMERYTURĘ / NIE Z WŁASNEJ WINY/ BARDZIEJ ODCZUWAJĄ WSZELKIE PODWYŻKI, NIŻ CI CO MAJA EMERYTURĘ WYSOKĄ. Ja pracowałam w szkole, kiedy pensje w niej były niskie, więc i emeryturę dostałam małą. Czy to moja wina, że wtedy nauczyciel zarabiał 1200 zł????

1 lutego, 20:09, Gość:

trzeba było zmienić zawód tak jak ja

5 lutego, 12:55, Olo z Tych:

Rewaloryzację powinni dostać tylko ci co przeprocowali ponad 40 lat ja je...em w fabryce 43 lata i co mam do[wulgaryzm] tyle samo co ci co się obijali PIS dba tylko o nierobów.

Jak pracowali i odprowadzali składki to po co ta zawiść ze dostaną więcej ? Najlepiej po równo bo ktoś jest zazdrosny i rozlicza innych , brali koperty pod stołem a teraz najlepiej wszystkim równo !!!

O
Olo z Tych
10 stycznia, 12:34, Gość:

Rewaloryzacja procentowa emerytur jest niesprawiedliwa, a to dlatego, że podwyżki dotyczą wszystkich bez względu na wysokość emerytury. Ci co mają ją wysoką, to znaczy, że dobrze zarabiali i niekoniecznie długo pracowali. UWAŻAM, ŻE Z TEGO TYTUŁU MAJĄ WYSOKĄ EMERYTURĘ, A REWALORYZACJA POWINNA BYĆ JEDNAKOWA DLA WSZYSTKICH I NIE ZWIĄZANA Z WYSOKOŚCIĄ EMERYTURY. TA WYSOKOŚĆ EMERYTURY ZOSTAŁA EMERYCIE PRZYZNANA ZA LATA PRACY I WYSOKOŚĆ PENSJI, SKŁADEK , A PODWYŻKA CEN DOTYCZY WSZYSTKICH JEDNAKOWO. CI ,CO MAJA NISKA EMERYTURĘ / NIE Z WŁASNEJ WINY/ BARDZIEJ ODCZUWAJĄ WSZELKIE PODWYŻKI, NIŻ CI CO MAJA EMERYTURĘ WYSOKĄ. Ja pracowałam w szkole, kiedy pensje w niej były niskie, więc i emeryturę dostałam małą. Czy to moja wina, że wtedy nauczyciel zarabiał 1200 zł????

1 lutego, 20:09, Gość:

trzeba było zmienić zawód tak jak ja

Rewaloryzację powinni dostać tylko ci co przeprocowali ponad 40 lat ja je...em w fabryce 43 lata i co mam do[wulgaryzm] tyle samo co ci co się obijali PIS dba tylko o nierobów.

G
Gość
31 marca, 21:07, emeryt:

najpierw krzyki, aplauz że będzie to najwyższa podwyżka od wielu lat, bo, 3,6% a jak przyszło co do czego, to dali 2,8. kłamią w żywe oczy, bo według nich ciemny lud to kupi

27 sierpnia, 12:30, lelo:

jak możesz brać pieniądze od kłamców i łgarzy?

15 listopada, 8:22, Gość:

To ONI zabierają na jeszcze pieniądze.... tzn. podatek od rent i emerytur... Jak żyć Pytam

15 listopada, 10:58, Emeryt:

Dali 2.8 bo to co zabrali to dali w formie 13 pensji i cała Polska huczala że emeryci dostali 13 pensje a to nic innego jak wcześniej zabrany procenty z należnej podwyżki i w tym roku będzie tak samo

25 listopada 2019, 15:18, Gość:

Głupoty piszesz, bo zabrali grosze, a dali po 880 zl.

8 stycznia, 15:24, Gość:

Prawda

29 stycznia, 12:51, Gość:

Naucz się rachowac

4 lutego, 18:31, Gość:

Ja nie chcę trzynastki, ale nie chcę by naliczano podatek od mojej emerytury !!!!

Ja już swój podatek zapłaciłam w ciągu 36 lat pracy.

Coo tok mało ja 43 lata j....em

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3