Większość imigrantów szuka pracy, uchodźców jest garstka

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Państwo Lena i Nidal są chrześcijanami z Syrii. Po przyjeździe do Polski trafili do Poznania. Od kiku miesięcy mieszkają w Opolu.
Państwo Lena i Nidal są chrześcijanami z Syrii. Po przyjeździe do Polski trafili do Poznania. Od kiku miesięcy mieszkają w Opolu. Fot. Sławomir Mielnik
W niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przez wiele lat z naszego regionu głównie emigrowano, dziś mamy coraz więcej gości.

Najgorętsza dyskusja na temat imigrantów toczyła się w Polsce w 2015 roku. Wówczas to mówiło się o 50 rodzinach uchodźców z Syrii, którzy mieli pojawić się na Opolszczyźnie. Z tych planów pozostało niewiele.

- Mamy w regionie dwie rodziny syryjskich chrześcijan, którym pomagamy - mówi ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiego Caritasu. - Jedna mieszkała pod Głogówkiem, a obecnie jest w Dobrodzieniu, gdzie znalazła zatrudnienie w fabryce pana Piotra Klera.

Druga przebywa w Opolu - syn przyjechał już półtora roku temu, a po roku dołączyli do niego rodzice, którzy mieszkali w Poznaniu. Ojciec pracuje w firmie transportowej, a matka, po filologii angielskiej na Uniwersytecie w Damaszku – w naszym biurze.

Ksiądz Drechsler nie ukrywa, że lęki i fobie wywołane przy okazji dyskusji o uchodźcach zaowocowały złym przekazem o polskiej tolerancji i gościnności. - Ogromnie ubolewam też, że polityka państwa i pomoc Kościoła wobec uchodźców wygląda dziś tak, jak wyglądały w stanie wojennym wobec internowanych: Kościół pomaga, a państwo to toleruje - mówi szef Caritasu. - Ale trzeba podkreślić, że nie zamienimy ról: my jesteśmy od pomagania, a państwo od polityki migracyjnej.

W Opolu są jeszcze trzy rodziny ukraińskich uchodźców z Donbasu (łącznie 12 osób), którym pół roku temu miasto zapewniło mieszkania.

Za to nie brakuje w regionie obcokrajowców, głównie Ukraińców, którzy przyjechali do Polski za pracą. W 2016 roku pracodawcy złożyli w pośredniakach ponad 23 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia osób z Ukrainy, natomiast Opolski Urząd Wojewódzki przez cały 2016 rok wydał cudzoziemcom 2,2 tys. pozwoleń na pobyt tymczasowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska