Wielka inwestycja w Kędzierzynie

Tomasz Gdula
Nowa instalacja pozwoli na produkcję gazu z węgla kamiennego.
Nowa instalacja pozwoli na produkcję gazu z węgla kamiennego. fot. sxc
Udostępnij:
Wytwórnia 500 mln metrów sześciennych gazu, potężna elektrownia i setki nowych miejsc pracy mają do 2014 roku powstać w Kędzierzynie-Koźlu.

Chodzi o supernowoczesną instalację produkcji gazu z węgla kamiennego i przetwarzania go na chemikalia oraz energię elektryczną i ciepło.

- Technologia już jest, inwestorzy też. Teraz najważniejsze, by pozyskać wsparcie Unii Europejskiej, gdyż bez jej funduszy się nie obejdzie - mówi kędzierzyński poseł PO Robert Węgrzyn.

Dziś (16 września) z jego inicjatywy sprawa budowy w Kędzierzynie-Koźlu pierwszej polskiej instalacji zgazowania węgla będzie omawiana w Brukseli.

Spotkanie w sprawie wpisania inwestycji na listę kluczowych projektów UE odbędzie się w gabinecie prof. Jerzego Buzka, europosła, jednego z największych unijnych autorytetów w kwestii badań naukowych i energii. Udział w spotkaniu wezmą też Danuta Huebner (członkini Komisji Europejskiej), prezes Zakładów Azotowych Kędzierzyn Krzysztof Jałosiński, poseł Robert Węgrzyn i europoseł Jacek Protasiewicz.
- Rosną szanse, że wraz z Południowym Koncernem Energetycznym jako pierwsi uruchomimy produkcję gazu syntezowego z węgla - informuje Krzysztof Jałosiński. - Realizacja tych planów pochłonie ok. 3 miliardów zł, lecz w zamian powstanie potężny zakład, a w nim setki miejsc pracy.
Mowa o wytwórni gazu syntezowego, niezbędnego do produkcji nawozów, oraz elektrociepłowni dużej mocy.

O skali przedsięwzięcia, którego projekt jest na ukończeniu, najlepiej świadczy fakt, że dziś wartość Zakładów Azotowych Kędzierzyn, zatrudniających niemal 2 tys. pracowników, szacowana jest na 1,5 miliarda zł. Tymczasem nowy zakład ma kosztować dwa razy więcej.

Szanse na unijne wsparcie są duże, gdyż zgazowanie węgla to czysta ekologicznie technologia, w dodatku bardzo wydajna.

- Jeśli Bruksela zaakceptuje i wesprze plany Zakładów Azotowych Kędzierzyn oraz Południowego Koncernu Energetycznego, nowy zakład mógłby zacząć pracę w 2014 roku - prognozuje dr inż. Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. - Na terenie Unii powstanie niewiele podobnych instalacji, a to oznacza, że szanse na realizację otrzymają tylko najlepsze projekty - podkreśla dr Ściążko.
Jakie są szanse, że Unia wesprze budowę potężnej instalacji w Kędzierzynie-Koźlu?

Jerzy Buzek, europoseł, były premier: - Szanse są duże, gdyż technologicznie to znakomity projekt. Niestety, mimo to nic nie jest jeszcze przesądzone, gdyż wsparcie zależy od zaangażowania inwestorów (w tym przypadku ZAK i PKE), ale także władz regionalnych i rządu. Ten ostatni już podjął wstępne działania i to cieszy, lecz mimo to jesteśmy zapóźnieni w stosunku do zagranicznej konkurencji. Ostateczna ocena projektów do flagowego programu energetycznego UE nastąpi pod koniec przyszłego roku, a to oznacza że nie mamy chwili do stracenia, gdyż w kilkanaście miesięcy musimy nadrobić wiele zaległości - od organizacyjnych do finansowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gandharwa
Piroliza węglowa jest technologią ekologiczną. Oczywiście: zamienia się energię zawartą w kopalnym węglu na energię elektryczną i inne produkty, jednak czyni się to zupełnie inaczej niż w tradycyjnych elektrowniach kondensacyjnych, uzyskując o wiele wyższą sprawność.

Oznacza to, że więcej pożytku mamy z tej samej ilości węgla a mniej ogrzewa "Panu Bogu atmosferę".

Technologia ta też stwarza warunki do lepszej redukcji dwutlenku węgla, możliwa będzie sekwestracja węgla, czyli wyłapywanie dwutlenku węgla ze strumienia spalin, skraplanie go i magazynowanie np w głębokich złożach węglowych.

Polska chciałaby jak reszta UE zrealizować ambitny cel "3 x 20%" do roku 2020:

a) oszczędność energii
b) wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym
c) redukcja emisji gazów cieplarnianych

Paliwa kopalne jeszcze na długo będą podstawowym źródłem energii elektrycznej i napędem dla środków transportu, dlatego musimy nauczyć się wykorzystywać je z jak najmniejszymi stratami dla środowiska. Dwa z trzech celów przedstawionych powyżej będzie można zrealizować z technologiami węglowymi, jedynie jeden jest powiązany z rozwojem alternatywnych technologii korzystającej ze źródeł odnawialnych.

Pisząc o J.Buzku należy wspomnieć jeszcze Platformę Czystych Technologii Węglowych, instytucji przez niego współzałożonej, dzięki której jest szansa na największą inwestycje przemysłową na Opolszczyźnie.
r
rzeznik
węgiel kamienny??? powodzenia niby Polska miala inwestować w odnawialna energie....i stać sie tego potentatem
m
mieszkaniec
Oby tylko nasi radni znowu czegoś nie spie........li!!!!!
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie