Wielkanoc 2020 w sytuacji pandemii koronawirusa. Stolica Apostolska zabrała głos

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Biskupi diecezjalni mogą Mszę Krzyżma przenieść z Wielkiego Czwartku na inny termin.
Biskupi diecezjalni mogą Mszę Krzyżma przenieść z Wielkiego Czwartku na inny termin. Krzysztof Ogiolda
Jakie zasady należy zachowywać celebrując Triduum Paschalne? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret w tej sprawie.

Dokument wydany na polecenie Ojca Świętego podpisał prefekt dykasterii, kard. Robert Sarah oraz jej sekretarz, abp Arthur Roche – donosi Katolicka Agencja Informacyjna.

Ponieważ Wielkanoc stanowi centrum Roku Liturgicznego, związana jest z przygotowaniem wielkopostnym oraz uroczystością Zesłania Ducha Świętego, nie może być przeniesiona na inny termin – czytamy w dokumencie.

Natomiast biskup diecezjalny, oceniając konkretną sytuację może przełożyć na inny termin Mszę św. Krzyżma (zwyczajnie odprawia się ją w Wielki Czwartek rano. W jej trakcie święci się olej Krzyżma i olej chorych – przyp. red.)

W odniesieniu do Triduum Paschalnego w krajach, gdzie obowiązują restrykcje władz cywilnych, biskupi uzgodniwszy swe działania w ramach Konferencji Episkopatu, powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych (według obecnego stanu prawnego w Polsce dla co najwyżej 50 osób).

Powinni im ogłosić godzinę, w której będzie sprawowana liturgia, tak aby mogli ją śledzić na żywo w swoich mieszkaniach za pośrednictwem mediów. Konferencje Episkopatów oraz parafie powinny zapewnić wiernym pomoc w modlitwie osobistej bądź rodzinnej.

Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem kapłani mogą ją koncelebrować w kościołach katedralnych i parafialnych. Opuszcza się obmywanie stóp. Opuszcza się także na zakończenie Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Będzie on przechowywany w tabernakulum.

Także w Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej będzie sprawowana w katedrach i kościołach parafialnych przez biskupa oraz proboszcza. Zobowiązano biskupów diecezjalnych do określenia na ten wieczór specjalnej modlitwy za chorych, zmarłych i zagubionych.

Liturgia Wigilii Paschalnej będzie sprawowana jedynie w katedrach i w kościołach parafialnych, zależnie od możliwości lokalnych. Zostanie opuszczone poświęcenie ognia na początku liturgii. Po zapaleniu paschału przejdzie się do odśpiewania hymnu Exsultet, po czym nastąpi Liturgia Słowa. Natomiast w Liturgii Chrzcielnej będzie miało miejsce jedynie ponowienie wyznania wiary, po czym nastąpi Liturgia Eucharystyczna.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznacza, że jeśli chodzi o różne przejawy pobożności ludowej i procesje, można je przenieść, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, na inny termin, na przykład 14 i 15 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

Konferencja Episkopatu Polski zaleca kapłanom, by w Wielką Sobotę zachęcili wiernych do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

- Nie zaleca się natomiast organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów – piszą biskupi. - Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Prezydium Episkopatu podkreśliło również, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień wodą święconą.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Taka msza w internecie to jak oglądanie filmów dla dorosłych zamiast normalnego stosunku z realną, żywą osobą.

Owszem - bardziej bezpieczne ale .... nieprawdziwe.

G
Gość

Kościół sam się teraz wyautował - zamiast modlitw, procesji, pielgrzymek itp - pozamykane kościoły, odwołane komunie, chrzciny, przełożona Wielkanoc, potajemne śluby i pogrzeby.

Księża dostali wspaniałą okazję aby pokazać swoje oddane i zaufanie Bogu, poświęcenie wiernym - jak na razie nie korzystają z niej. Nawet przeciwnie, pochowali się: biskupi w swych pałacach a proboszczowie na plebaniach.

G
Gość

Hierarchia kościoła katolickiego oficjalnie przyznała że obecnie sama nie wierzy w skuteczność swoich rytułałów i symboli.

D
Dek

Szkoda że Księża Biskupi jakby nic nie rozumielii . Jakby oczy ich były na uwięzi. Czy woda święcona już nie będzie bezpieczna. Jak młodym rodzice zrozumieją że po epidemii woda do chrztu jest bezpieczna. Czy dzisiaj kościół nie przypomina teatru. Bóg jakby dla nich przestał być Osoba. Ciekawe czy dekrety już na biurkach Bp. Leżą o powrocie do Kościoła wiernych. Z poleceniem wracamy....

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie