Wielki Piątek jest dla ewangelików najważniejszym świętem w roku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kościół w Nasalach (gm. Byczyna).
Kościół w Nasalach (gm. Byczyna). Mirosław Dragon
- Jest to czas przeznaczony przede wszystkim na głęboką refleksję, na uświadamianie sobie swoich grzechów. - ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu.

Dlaczego dla luteranów Wielki Piątek jest dniem ważniejszym nawet od Wielkanocy?
W wymowie teologicznej ten dzień jest dla nas, ewangelików, najważniejszy w całym roku liturgicznym. To jest punkt kulminacyjny w historii zbawienia. Jezus umiera na krzyżu.To jest rdzeń teologii reformacyjnej, teologii Marcina Lutra. Wszystko koncentruje się na Jezusie, który rodzi się, naucza, uzdrawia i w końcu umiera za grzechy ludzkości. Ale znaczenie Wielkiego Piątku jest takie w perspektywie Wielkanocy.

Pan Jezus, umierając na krzyżu, wszystkich usprawiedliwia?
Tak, usprawiedliwia wszystkich, jeśli w Niego wierzymy. To jest jedyny warunek. Wówczas zyskujemy usprawiedliwienie bez względu na nasze zasługi i uczynki. Grzesznika spotyka po prostu ogrom Bożej łaski. Wielki Piątek jest dniem uwolnienia od grzechu. Doskonała ofiara z Krwi i Ciała Chrystusa daje nam powiew tej wolności, którą będziemy mieli w Bożym królestwie.

W jaki sposób parafianie księdza będą przeżywać dzisiejszy dzień?
Jest to czas przeznaczony przede wszystkim na głęboką refleksję, na uświadamianie sobie swoich grzechów. Jest to dzień, w którym przychodzi się na nabożeństwo wielkopiątkowe. Te nabożeństwa są oblegane tłumnie przez wiernych. Mają one szczególny przebieg. Milczą dzwony, liturgia jest żałobna. Ten jeden raz w roku odbywa się śpiewany dialog księdza i wiernych słowami psalmów i cytatami z biblijnej Księgi Izajasza. Wielki Piątek jest jedynym dniem w całym roku, w którym luteranie poszczą. Tego dnia wstrzymujemy się od jedzenia mięsa. Jest tradycją, że je się suchy chleb - popijając go wodą lub herbatą - albo ewentualnie ryby. Zazwyczaj są nimi śledzie w occie. Ten ocet ma wymowę symboliczną - Jezusowi na krzyżu podano gąbkę nasączoną octem w celu uśmierzenia bólu. Nie włączamy tego dnia telewizora, radia ani komputerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska