Wielkie jajo stanęło na dworcu kolejowym w Opolu. To ukłon w stronę artystów ludowych

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Opolska kroszonka zdobi hol dworca kolejowego Opole Główne
Opolska kroszonka zdobi hol dworca kolejowego Opole Główne Marcin Żukowski
W środę (29 marca) na dworcu kolejowym Opole Główne odsłonięto pomnik kroszonki opolskiej. To jedenasta taka instalacja w regionie. Ma nie tylko promować dziedzictwo kultury regionu, ale też jest ukłonem w stronę twórców ludowych.

Na dworcu kolejowym Opole Główne odsłonięto trzymetrowy pomnik kroszonki. Kroszonka jest zdobionym jajkiem wielkanocnym. Ich wykonywanie jest głęboko zakorzenione w śląskiej tradycji.

- Jajko należy zabarwić w jednym kolorze, a potem ostrym narzędziem wydrapuje się wzór - tłumaczy Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - To niezbywalny atrybut śląskiego stołu wielkanocnego.

- Kroszonka jest nieodzownym symbolem niematerialnego dziedzictwa kulturowego śląska opolskiego - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

To nie pierwsza taka instalacja w przestrzeni publicznej Opolszczyzny. Pomnik odsłonięty w holu opolskiego dworca jest jedenastym z kolei. Jedno z tych ozdobnych jaj przedstawia pisankę. Jest ustawione w Tułowicach i nawiązuje do tamtejszej, lokalnej tradycji malowania, a nie drapania, jaj. Na Opolszczyźnie żyje i tworzy przynajmniej kilkaset osób zajmujących się kroszonkarstwem lub pisankarstwem. W wielu przypadkach umiejętność ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

- Ustawiając takie pomniki chcemy uhonorować tych twórców ludowych. Stąd nasza decyzja, aby kroszonki pojawiły się w miejscowościach, gminach, gdzie mieszka najwięcej aktywnych twórców ludowych zajmujących się zdobieniem jaj - wyjaśnia Jarosław Gałęza.

Takie działania to również promocja opolskiego dziedzictwa kultury.

- Dbamy o to, aby ta kroszonka była w wielu ważnych miejscach naszego regionu. Dzisiaj jesteśmy w miejscu symbolicznym, wyjątkowym, ponieważ dworzec PKP w Opolu jest takim sercem komunikacyjnym nie tylko dla mieszkańców regionu, którzy dojeżdżają do stolicy województwa, ale również dla turystów odwiedzających Opole i Opolszczyznę. Mam nadzieję, ze ta kroszonka ich zaciekawi, że tutaj przystaną i zechcą poznać historię, dziedzictwo naszego regionu - dodaje wicemarszałek Kubalańca.

Autorką pomnika kroszonki ustawionej w budynku dworca kolejowego jest Agnieszka Okos.

Trwają starania o umieszczenie tradycji kroszonkarskiej na liście niematerialnego dziedzictwa kuturowego UNESCO. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, wniosek w tej sprawie zostanie złożony jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska