Wizyta papieża Franciszka w Kanadzie. „Jestem bardzo zasmucony i pragnę prosić o przebaczenie za zło popełnione przez katolików”

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Papież wyruszył do Kanady w ramach procesu pojednania i leczenia ran w związku z krzywdami wyrządzonymi dzieciom z ludów  tubylczych wysyłanych do przymusowych szkół
Papież wyruszył do Kanady w ramach procesu pojednania i leczenia ran w związku z krzywdami wyrządzonymi dzieciom z ludów tubylczych wysyłanych do przymusowych szkół Fot. The Canadian Press/Associated Press/East News
Papież Franciszek zakończył w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego sześciodniową wizytę w Kanadzie. Ostatnim etapem podróży było Iqaluit na północy tego kraju, gdzie spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych – przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. W przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.

Iqaluit na dalekiej zimnej północy Kanady, zamieszkane w większości przez rdzenną ludność Inuitów, było ostatnim etapem podroży, którą papież nazwał „pielgrzymką pokutną”. Wyruszył w nią w ramach procesu pojednania i leczenia ran w związku z krzywdami wyrządzonymi dzieciom z ludów tubylczych wysyłanych do przymusowych szkół, których celem była asymilacja w duchu kolonializmu i oderwanie od rodzin, zwyczajów i macierzystego języka.

W Iqaluit papież spotkał się z byłymi uczniami tych szkół i wysłuchał ich opowieści o tym, co w nich przeżyli. Jego wizyta w tym odległym, trudno dostępnym zimnym zakątku Kanady trwała około trzech godzin. Na spotkaniu obecna była gubernator generalna Kanady Mary Simon, a przed szkołą zgromadziło się kilkuset mieszkańców miasta, całe wielopokoleniowe rodziny Inuitów.

Franciszek wysłuchał opowieści byłych uczniów

Franciszek w swym wystąpieniu nawiązał do opowieści byłych uczniów szkół rezydencjalnych, których chwilę wcześniej wysłuchał.

– Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd, które towarzyszyły mi od miesięcy. Także dzisiaj, także tutaj, chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo zasmucony i pragnę prosić o przebaczenie za zło popełnione przez licznych katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej i emancypacji – zapewnił.

Jak dodał, „dzieci zostały oddzielone od rodziców, a ich własny kraj był postrzegany jako niebezpieczny i obcy”.

Papież przepraszał za cierpienia i krzywdy zadane przez katolików

Franciszek przez całą swą 37. zagraniczną podróż spotykał się z delegacjami rdzennych mieszkańców i przepraszał za zadane im przez katolików cierpienia i krzywdy. Przeprosił także za nadużycia seksualne, do których doszło w kanadyjskim Kościele.

Głęboką duchową wymowę miał udział papieża w pielgrzymce nad jezioro świętej Anny, nad które przybył wraz z wieloma rdzennymi mieszkańcami Kanady, a także msza odprawiona w narodowym sanktuarium świętej Anny koło Quebecu.

mac

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wizyta papieża Franciszka w Kanadzie. „Jestem bardzo zasmucony i pragnę prosić o przebaczenie za zło popełnione przez katolików” - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska