Władysław Pluta: - Chcemy leczyć nowocześnie

fot. Archiwum
Dr Władysław Pluta
Dr Władysław Pluta fot. Archiwum
- Takie konferencje odbywają się na Opolszczyźnie co roku i służą przedstawieniu aktualnych zaleceń dotyczących leczenia schorzeń układu krążenia, wprowadzania nowych standardów postępowania i leków.- mówi dr Władysławem Plutą, ordynator oddziału kardiologii WCM w Opolu.

- Jutro w Opolu odbędzie się sympozjum kardiologiczne z udziałem autorytetów w tej dziedzinie. O czym będą dyskutować?
- Takie konferencje odbywają się na Opolszczyźnie co roku i służą przedstawieniu aktualnych zaleceń dotyczących leczenia schorzeń układu krążenia, wprowadzania nowych standardów postępowania i leków. Staramy się bowiem na bieżąco śledzić dokonania nowoczesnej kardiologii i stosować je w praktyce. Bardzo ważnym gościem naszego sympozjum będzie prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, który przedstawi najważniejsze wydarzenia w kardiologii z 2008 roku.

- Do kogo jeszcze, oprócz kardiologów z Opolszczyzny, jest skierowane sobotnie sympozjum?
- Zapraszamy na nie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy rodzinnych, którzy jako pierwsi są w stanie wychwycić u swoich pacjentów symptomy chorób kardiologicznych i odpowiednio nimi pokierować, a także ordynatorów oddziałów chorób wewnętrznych, na które najpierw często ci chorzy trafiają.

- Uczestniczył pan ostatnio wraz ze swoim zastępcą, doktorem Piotrem Feusette, w Europejskim Kongresie Kardiologicznym w Barcelonie. To wydarzenie medyczne dużej rangi.
- W kongresie uczestniczyło ponad 32 tysiące lekarzy z całego świata. To robi wrażenie. Zawsze na konferencjach tego typu ogłaszane są wyniki nowych badań oraz zmiany w standardach postępowania z chorymi kardiologicznie. Tak było i tym razem. Na kongresie nie mówiono, że ten czy inny lek może być skuteczny na nadciśnienie tętnicze, może zapobiegać miażdżycy naczyń wieńcowych czy nadmiernej krzepliwości krwi. W Barcelonie przedstawiono nam konkretne wnioski co do skuteczności pewnych preparatów, które zostały przebadane na kilkutysięcznych grupach pacjentów. Na pewno się tą wiedzą podzielimy.

- Wróćmy do jutrzejszego sympozjum. Z jego programu wynika, że przewidzieliście też wystąpienia onkologów. Dlaczego?
- Będą to referaty z zakresu kardioonkologii, która jest nowym wyzwaniem terapeutycznym. Otóż, z jednej strony nastąpił postęp w leczeniu chorób onkologicznych, ale z drugiej coraz bardziej skuteczne leki na nowotwory nie pozostają obojętne na stan tych pacjentów, którzy mają też problemy kardiologiczne. Może u nich np. wystąpić niewydolność serca po chemioterapii. Jest to więc dla kardiologów i onkologów kolejne wyzwanie.

- Sympozjum jest dla lekarzy, a co dla pacjentów?
- Dla nich przygotowujemy konferencję 27 września, gdyż wtedy przypada Światowy Dzień Serca. Odbędzie się ona w opolskim ratuszu od 11.00 do 14.00. Każdy zainteresowany Opolanin, który na nią przyjdzie, otrzyma pakiet materiałów zawierających wskazówki na temat profilaktyki chorób układu krążenia. Lekarze z oddziału kardiologii będą też udzielać porad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska