MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda jest niebezpieczna

Prowadzili: Marz, Kat
Zbigniew Szorc z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego województwa Opolskiego na czacie „NTO” i Radia Opole.
Zbigniew Szorc z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego województwa Opolskiego na czacie „NTO” i Radia Opole.
We wtorek nasi czytelnicy i słuchacze Radia Opole rozmawiali ze Zbigniewem Szorcem, prezesem Zarządu WOPR w Opolu.

Tatanka: - Czy na średnim jeziorze w Turawie można się w tym roku kąpać?
Zbigniew Szorc: - Jak na razie - można. Chyba że Sanepid stwierdzi, ze woda jest skażona.

Wodzu: - Dlaczego dopiero teraz pojawił się pomysł zainstalowania stanowiska ratowników na Silesii?? Przecież ludzie tam się kąpią od kiedy tam jest woda...
Zbigniew Szorc: - To nie jest tak, że dopiero teraz. Ratownicy pracują tam w każdym sezonie letnim od 1992 roku. Natomiast problemem jest to, ze nie mogą pracować wcześniej, niż od wakacji. Zatem pracę podejmują z końcem czerwca. Przyczyna jest prozaiczna - brak środków.

Wodzu: - Czy impulsem popychającym ratusz do przeznaczenia środków na wynajęcie ratowników przed okresem letnim musi być czyjeś utonięcie...?
Zbigniew Szorc: - Nieprawda. To właśnie Zarząd Opola od 10 lat widzi potrzebę finansowania organizacji dwóch sezonowych kąpielisk na Silesii i Malinie. Tylko w Opolu ma miejsce coś takiego i oczywiście lepiej by było, gdyby można było sfinansować pracę ratowników poczynając od 1 czerwca, ale jest to technicznie niemożliwie. Ratownicy w czerwcu jeszcze się uczą lub pracują, a pracę podejmują tylko w sezonie urlopowo-wakacyjnym.

Witek: - Czy turyści wybierający się na urlop w górach powinni mieć jakieś specjalne dokumenty?
Zbigniew Szorc: - Chyba tylko takie, które wymaga się przy przekroczeniu granicy, bo o żadnych innych nie słyszałem. Nie wiem, jak się ma to pytanie do spraw związanych z ratownictwem wodnym.

Kama: - Od którego roku życia można starać się o kartę pływacką i jakie należy spełnić wymagania ? Ile kosztuje wyrobienie karty pływackiej?
Zbigniew Szorc: - - Koszt karty pływackiej to 15 złotych. Wymagania: przepłynąć 200 metrów w wodzie stojącej, w tym 50 na plecach albo z prądem wody 400 metrów, w tym 100 na plecach oraz wykonać skok do wody z wysokości 0,7 metra, a także przepłynąć pod wodą min. 5 metrów w wodzie stojącej, a z nurtem wody min. 15 metrów. To są wymogi na powszechną kartę pływacką. Nie ma ograniczeń wieku. Jest to na zasadach zdrowego rozsądku, ale zwyczajowo od 7-8 lat wzwyż. Główne kryterium to umiejętność pływania. Istnieje jeszcze specjalna karta pływacka, tzw. żółty czepek. Uzyskać mogą ja osoby pełnoletnie, które przepłyną 1500 metrów, wykażą się umiejętnością pływania dwoma stylami, w tym co najmniej 200 metrów stylem grzbietowym, wykonają skok do wody z wysokości 0,7 metra, przepłyną pod lustrem wody 15 metrów i zanurkują na głębokość 3 metry. Koszt takiej karty to 30 złotych. O karty pływackie pytamy ratowników.

Tomasz: - Czy ośrodki wypoczynkowe organizujące kolonie dla dzieci powinny zatrudniać ratownika? Na ile osób przypada jeden ratownik?
Zbigniew Szorc: - Tak, powinny. Natomiast ilość ratowników wynika z rozmiaru kąpieliska, a nie ilości osób.

Tomasz: - Chciałbym zostać ratownikiem? Potrafię pływać, mam kartę pływacką. Gdzie mam się zgłosić i co jeszcze muszę zrobić aby zostać ratownikiem?
Zbigniew Szorc: - Proszę dzwonić do biura zarządu WOPR Województwa Opolskiego, tel. 4554700.

Tomasz: - Które ze zbiorników wodnych na Opolszczyźnie są bezpieczne dla niewytrawnych pływaków?
Zbigniew Szorc: - Nie ma bezpiecznych zbiorników, są tylko bardziej lub mniej niebezpieczne. Mniej niebezpieczne to te, gdzie są zorganizowane strzeżone kąpieliska. Są one oznakowane i łatwe do rozpoznania. Wszelkie wody niestrzeżone są zawsze bardzo niebezpieczne, a najwięcej osób tonie w stawach, gliniankach, żwirowiskach i rzekach.

marek32: - Skąd wiem, ze ratownik na basenie jest odpowiednio przygotowany?
Zbigniew Szorc: - Każdy ratownik musi ukończyć specjalne szkolenie zakończone komisyjnym egzaminem i dopiero wtedy uzyskuje patent ratownika upoważniający do pełnienia dyżurów.

Witek: - Czy bezpiecznie jest pływać w "noskach" - urządzeniu, które nakłada się podczas pływania na nos, żeby nie wlewała się woda. Moja córka lubi pływać pod wodą. Najwygodniej jest jej właśnie w "nosku", a znajomy ratownik twierdzi, że jest to niebezpieczne.
Zbigniew Szorc: - Jeżeli ktoś nie lubi lub boi się, ze woda będzie się wlewać do nosa, może stosować noski. Pamiętajmy jednak, ze osoba taka w przypadku gdy taki nosek niespodziewanie spadnie może wpaść w panikę, zachłysnąć się wodą i w konsekwencji nawet utonąć.

robin1: - Czy jest limit wieku, do kiedy można być ratownikiem?
Zbigniew Szorc: - Limitem jest tylko i wyłącznie sprawność fizyczna potwierdzana corocznymi badaniami lekarskimi.

marek32: - Na których zbiornikach wodnych w okolicach Opola będą w tym roku ratownicy?
Zbigniew Szorc: - Malina, Silesia, Turawa (jez. Duże, Średnie i Srebrne)

Tatanka: - Jak głębokie jest jezioro na Malinie?
Zbigniew Szorc: - Ok. 5-6 metrów

Wodzu: - Czy to prawda, że w zalanych wyrobiskach takich jak Silesia zagrażają życiu pływaków wiry??
Zbigniew Szorc: - Nie.

robin1: - Które jezioro w Opolu jest najczystsze?
Zbigniew Szorc: - Zbiornik Silesia i Malina.

marek32: - Ile zarabiają ratownicy??
Zbigniew Szorc: - Średnio ok. 800-1400 złotych. Zależy to od stażu i posiadanego stopnia.

Tomasz: - Gdzie mogę uzyskać informacje o bezpiecznych kąpieliskach? Czy WOPR prowadzi jakiś rejestr kąpielisk
Zbigniew Szorc: - Można zadzwonić do biura WOPR-u, aby dowiedzieć się, gdzie są kąpieliska strzeżone. Nie istnieje pojecie bezpiecznego kąpieliska.

Tomasz: - Czy kąpielisko Malina jest pilnowane przez ratowników? Ostatnio tam byłem i jakoś nie widziałem ani jednego ratownika.....
Zbigniew Szorc: - Od 21 czerwca jest zespół 5 ratowników.

Wodzu: - Czy ratownicy zatrudnieni na Silesii prowadzą kursy kart pływackich?
Zbigniew Szorc: - Tak, przeprowadzają egzaminy na karty pływackie.

marek32: - Kto odpowiada za top jeśli ktoś się na basenie utopi? Ratownik czy dyrektor basenu?
Zbigniew Szorc: - Zależy to od okoliczności utonięcia. Rzecz w tym, ze przyczyny mogą być bardzo różne. Każdorazowo prowadzone jest śledztwo, a ratownik odpowiada tylko wtedy, kiedy udowodni mu się zaniedbanie lub niedopełnienie obowiązków

Wodzu: - Czy na opolskich kąpieliskach będą w tym roku również ratowniczki ? ;-)
Zbigniew Szorc: - Tak, dziewczęta będą pracować na Silesii i Malinie (ale nie przez cały sezon).

Wodzu: - Czy nie śmieszy Pana fakt, że środki na transport piasku na Silesię pochodzą w większości z prywatnych kieszeni? (przeczytałem o tym w NTO)
Zbigniew Szorc: - Nie ma tu powodów do śmiechu, a każdy sposób na pozyskanie środków w celu poprawy warunków wypoczynku na kąpieliskach jest mile widziane.

Witek: - Dlaczego na Malinie nie ma boi oznaczających głębokość kąpieliska? Bynajmniej ja tam takich znaczników nie widziałem.....
Zbigniew Szorc: - Są takie boje. Są one przymocowane do lin ograniczających strefy kąpieliska. Liny żółte ograniczają strefę dla nie umiejących pływać, liny czerwone ograniczają strefę wody głębokiej na kąpielisku.

marek32: - Czy do WOPR można złożyć skargę na ratownika?
Zbigniew Szorc: - Jak najbardziej.

Wojtas: - W którym ze zbiorników wodnych na Opolszczyźnie utonęło najwięcej osób?

Tatanka: - Dlaczego na basenie każdy musi mieć czepek?
Zbigniew Szorc: - Chodzi o wypadanie włosów i zatykanie filtrów. Nie ma konkretnego miejsca, w którym wyraźnie widać, ze jest najwięcej utonięć. Wszystkie zbiorniki retencyjne są znacznie bezpieczniejsze (mniej utonięć), niż pozostałe akweny w województwie.

Gucek: - Czy to prawda, że na basenie krytym, w Akwarium, utonął człowiek?
Zbigniew Szorc: - Nie.

Wodzu: - Proszę przypomnieć: co oznaczają poszczególne kolory flag wywieszanych na kąpieliskach...
Zbigniew Szorc: - Flaga biała - kąpiel dozwolona, flaga czerwona - kąpiel zabroniona.

marek32: - Czy ratownicy wodni pracują społecznie? Chwilami odnoszę takie wrażenie, kiedy widzę jak siedzą przy stoliku na basenie zamiast pilnować kąpiących się.... Gdzie można poskarżyć się na takiego ratownika??
Zbigniew Szorc: - Są dwie kategorie ratowników - jedni pracują zawodowo na wszelkiego rodzaju ośrodkach i obiektach przywodnych. Drudzy pracują społecznie korzystając z baz nazywanych stanicami WOPR, które są usytuowane: Dębowa, Głębinów, Ścibórz, Sarnowice, Otmuchów i oczywiście Turawa.

Witek: - Ilu ratowników będzie pilnować kąpieliska Silesia? Kto za to zapłaci? Miasto?
Zbigniew Szorc: - Ratowników na Silesii opłaca Urząd Miasta Opola.

Gucek: - Czy to prawda, że przed tzw. "Janem" tonie więcej osób i jest więcej wypadków? Jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje?
Zbigniew Szorc: - Nie, to nie prawda. Najwięcej utonięć mamy w lipcu i sierpniu.

Gucek: - Czy na Malinie wolno łowić ryby?
Zbigniew Szorc: - Tak, ale nie ratownicy o tym decydują.

Witek: - Ratownicy na basenach zazwyczaj siedzą popijając cole lub wodę mineralną. Czy tak wygląda praca ratownika? Mi się wydaje, że taki ratownik powinien chodzić wokół basenu i pilnować kąpiących się....
Zbigniew Szorc: - Wszelkie nieprawidłowości w pracy ratowników powinny być zgłaszane u kierownika obiektu lub w biurze WOPR.P

Tatanka: - Ile kosztuje prywatny kurs pływania i gdzie można się na niego zapisać? I kto ma uprawnienia do prowadzenia takiego kursu?
Zbigniew Szorc: - Kursy nauki pływania prowadzone są od września do końca maja na pływalni Akwarium w Opolu. Koszt kursu - 250 zł. dla dzieci i 350 dla dorosłych

Wojtas: - Czy na Malinie wolno rozbijać namiot? Jeśli tak czy jest to za darmo?
Zbigniew Szorc: - WOPR nie pobiera żadnych opłat od korzystających z kąpielisk Malina i Silesia.

Tatanka: - Dlaczego tylko na jednym jeziorze na Malinie są ratownicy ? Przecież po drugiej stronie drogi jest równie duże jezioro.
Zbigniew Szorc: - Po drugiej stronie drogi na Malinie jest akwen prywatny i tylko jego właściciel mógłby tam zatrudnić ratownika. Nie jest to w gestii Urzędu Miasta w Opolu.

Zbigniew Szorc: - Serdecznie dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pytania. Wszelkie dodatkowe pytania można kierować pod adresem biura WOPR w Opolu.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska