Wojciech Boczoń, z Bankier.pl: Maleje oprocentowanie kart kredytowych

(opr. dora)
Spowolnienie gospodarcze sprawia, że oprocentowanie kart kredytowych powinno rosnąć, ponieważ rośnie ryzyko podejmowane przez banki. (fot. sxc)
Spowolnienie gospodarcze sprawia, że oprocentowanie kart kredytowych powinno rosnąć, ponieważ rośnie ryzyko podejmowane przez banki. (fot. sxc)
Po ostatniej obniżce stóp procentowych NBP, maksymalne oprocentowanie kart kredytowych nie może przekraczać 21 proc. Różnica oprocentowania między najtańszymi i najdroższymi kartami staje się coraz mniejsza.

Ustawa antylichwiarska wprowadzona w życie w 2006 roku ograniczyła maksymalną wysokość odsetek od kredytów konsumpcyjnych do równowartości czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.

Po marcowej obniżce stopa lombardowa spadła do poziomu 5,25 proc.. Maksymalne odsetki pobierane od kredytów spadły do poziomu 21 proc. Jeszcze na jesieni ubiegłego roku, gdy stopy procentowe były rekordowo wysokie odsetki sięgały nawet 30 proc.

Ograniczenia ustawy antylichwiarskiej obejmują także oprocentowanie kart kredytowych. W ciągu  ostatnich kilku miesięcy (obniżki stóp rozpoczęły się w listopadzie 2008 r.) oprocentowanie niektórych kart spadło o kilka punktów procentowych.

Analitycy prognozują, że w tym roku stopy procentowe nadal będą spadać, a stopa podstawowa spadnie z obecnych 3,75 proc. do nawet 3 proc. Pociągnie to za sobą w dół także odsetki od karcianego kredytu.

Zobacz: Przybywa kart kredytowych

Tańsze, ale już nie tanie

Oprocentowanie większości kart oscyluje z reguły w górnych granicach maksymalnego oprocentowania dopuszczonego przez prawo. Można jednak znaleźć karty tańsze.

O ile jednak jeszcze kilka miesięcy temu różnica wynosiła w niektórych przypadkach nawet powyżej 15 proc., to obecnie jest to zaledwie kilka punktów. Obniżki oprocentowania spowodowały, że różnica między najniżej oprocentowanymi kartami, a kartami najdroższymi stała się mniejsza. W ciągu ostatniego roku większość banków podwyższyło wręcz oprocentowanie kart uznawanych dotychczas za najtańsze.

Oprocentowanie karty Visa Classic ING Banku Śląskiego wzrosło z 15,50 do 19,50 proc. Podobnie zmieniła się oferta Invest Banku, gdzie oprocentowanie karty MasterCard Classic wzrosło z 15 do 19 proc. Bank Ochrony Środowiska podwyższył oprocentowanie karty Visa Classic z 9,90 i 15,50 proc. do odpowiednio 14,50 i 16,50 proc. W tym banku oprocentowanie kredytu jest uzależnione od opłaty za kartę.

Zobacz: PKO BP ukarane przez UOKiK

Podobną ofertę ma mBank, który także podwyższył oprocentowanie. mBank oferuje obecnie stawki od 16,00 do 20,00 proc., podczas gdy jeszcze rok temu było to od 15,00 do 19,00 proc.

Więcej za korzystanie z kredytu zapłacą także klienci Eurobanku. Oprocentowanie wzrosło z 15,90 (transakcje bezgotówkowe) i 19,90 proc. (transakcje gotówkowe) do odpowiednio 19,90 i 21,00 proc.

BGŻ podniósł stawki przy Visie Classic z 19 proc. do 21 proc., Kredyt Bank podwyższył oprocentowanie Visy Classic z 18 proc. do 21 proc., a Polbank z 18,90 do 19,90%.

Taniej w promocji

Niektóre banki proponują niskie stawki oprocentowania w promocjach kierowanych do osób przenoszących kartę z innej instytucji.

Na przykład w Banku Millennium klient spłacający zadłużenie z innego banku dostaje 9,90 proc. przez cały okres spłaty. W Kredyt Banku klient przenoszący zadłużenie dostaje 9,99 proc. przez pierwsze 12 miesięcy, a w PKO BP 9,90 proc. przez 6 miesięcy. Jednak w każdym ze wspomnianych przypadków, po okresie promocji oprocentowanie wzrasta do 21 proc.

Oferują spłatę ratalną

Kilka instytucji umożliwia swoim klientom rozłożenie kredytu w karcie na równe raty. Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do niższego oprocentowania w ramach już posiadanej karty.

Taką ofertę mają:

  • Bank Millennium,
  • BZ WBK,
  • Citi Handlowy,
  • Deutsche Bank PBC,
  • Getin Bank,
  • Lukas Bank,
  • MultiBank,
  • Polbank EFG
  • Toyota Bank Polska.

W zależności od banku oprocentowanie może być nawet o połowę niższe od standardowego. Większość instytucji pobiera jednak dodatkową prowizję (ok. 1 proc.) za skorzystanie z możliwości rozłożenia kredytu na raty.

Zobacz: Paradoks w oprocentowaniu kart kredytowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska