Nasza Loteria

Wojskowe manewry, walki wręcz, przysięgi czy wyjście do cywila. Takiego wojska dziś już nie ma. Tak wyglądała armia 20, 30 i 40 lat temu

Mir
Tak wyglądało wojsko polskie 20, 30 i 40 lat temu.
Tak wyglądało wojsko polskie 20, 30 i 40 lat temu. Archiwum nto
Tym razem udostępniamy galerię unikatowych zdjęć opolskich jednostek wojskowych i żołnierzy, zrobionych na przestrzeni kilkudziesięciu lat przez fotoreporterów najpierw Trybuny Opolskiej, a potem Nowej Trybuny Opolskiej.

Dziś w Opolu stacjonuje już tylko jedna jednostka wojskowa - 10. Opolska Brygada Logistyczna. Jej formowanie rozpoczęło się na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 lutego 1999 roku.

Została powołana m.in. do logistycznego wspie­rania oddziałów Wojska Polskiego, wchodzących w skład jednostek szybkiego reagowania NATO, realizujących zadania w ramach zagranicznych kontyngentów wojskowych - informuje kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy opolskich logistyków.

Przez ten czas opolscy żołnierze służyli m.in. w Ko­sowie, Libanie, na Wzgórzach Golan w Syrii, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Afganistanie, Czadzie, Kongu, Mali, Kuwejcie czy Afganistanie. Nieśli też pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie i zabezpieczali w 2004 roku przebieg Igrzysk Olimpijskich i Pa­raolimpijskich w Atenach.

Dziś opolscy logistycy obecni są w Rumunii, gdzie stacjonują w ramach wielonarodowej brygady, która jest wzmocnieniem południowej flanki NATO, stacjonują też w Afganistanie i we Włoszech.

Ale na przestrzeni lat w Opolu stacjonowały też inne wojska.

M.in. 2. Sudecki Pułk Czołgów Średnich. W latach 1946-1948 stacjonował we Wrześni i był samodzielną jednostką podporządkowaną dowódcy Okręgu Wojskowego Poznań.

W kwietniu 1949 pułk włączono go w skład 10. Sudeckiej Dywizji Pancernej i przeniesiono do Opola. Jego bazą były koszary przy ul. Niemodlińskiej.

W latach 1950-1954 pułk znajdował się w składzie 10 Dywizji Zmechanizowanej (przeformowanej z 10. Dywizji Pancernej), a od 1955 ponownie w składzie 10. Dywizji Pancernej (utworzonej na bazie 10 Dywizji Zmechanizowanej).

Dwukrotnie formowana była 10. Sudecka Dywizja Pancerna (popularne Żubry). Pierwszy raz w 1949 roku i rozformowana rok później, drugi raz w 1955 roku i rozformowana w 1989 roku.

Dwukrotnie formowana była też 10. Sudecka Dywizja Zmechanizowana. Pierwszy raz w 1950 i rozformowana w 1955 roku, drugi raz w 1989 roku i rozformowana 10 lat później.

W 1994 roku w Opolu sformowano 5. Brygadę Pancerną „Skorpion”. Jednostka od chwili powstania stacjonowała przy ul. Domańskiego, później po zmianie dyslokacji przy ul. Prószkowskiej 76 w Opolu-Szczepanowicach, dziś jest tam kampus Politechniki Opolskiej. Brygada została rozformowana w 2001 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska