Wolontariusze z VIII LO w Opolu z dobrego serca niosą pomoc potrzebującym

red
Przez kilkanaście lat tradycji wolontariackich w działania na rzecz innych zaangażowanych było ponad tysiąc osób.
Przez kilkanaście lat tradycji wolontariackich w działania na rzecz innych zaangażowanych było ponad tysiąc osób.
Szkolny wolontariat w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr VIII to prężnie działająca pod opieką siostry Franciszki grupa uczniów, licząca obecnie 128 osób.

Członkowie szkolnego klubu działają zarówno na rzecz rówieśników m. in. w świetlicach socjoterapeutycznych oraz pogotowiu naukowym, jak i osób starszych w domach pomocy społecznej oraz w ramach indywidualnej pomocy osobom potrzebującym. Włączają się w działalność na rzecz społeczności miasta Opola uczniowie corocznie pomagają w organizacji Wigilii dla Ubogich, Śniadania Wielkanocnego oraz Opolskiego Orszaku Trzech Króli. Nie zabrakło ich również podczas obchodów 800 - lecia Opola.

Wzorem lat ubiegłych członkowie szkolnego wolontariatu kontynuowali swoją działalność, niosąc pomoc Hospicjum dla Dzieci, Schronisku dla Zwierząt, a także działali w Bibliotece Miejskiej, Teatrze im. J. Kochanowskiego, na rzecz Fundacji Dr Clown. Ponadtouczestniczyli w organizacji akcji Szlachetnej Paczki, „Zakrętkomanii”, kwesty w galerii „Tesco”, Świątecznej Pomocy dla Ubogich i Osieroconych Dzieci.

Jak twierdzą sami uczniowie, niesienie pomocy sprawia im wiele radości, gdyż wypływa to z potrzeby serca. - Dziś my pomagamy i dajemy coś z siebie. Kiedyś być może, to my będziemy oczekiwali takiej pomocy. W skali globalnej nasza działalność jest kroplą w morzu potrzeb, ale życie jest radośniejsze i nabiera barw, gdy można czynić dobro - mówią licealiści.

Wolontariat przyczynia się do kształtowania postaw prospołecznych młodzieży. Poznając problemy innych ludzi, podejmują działalność na rzecz ich rozwiązania. Takie zachowania

mają szansę przekształcić się w postawę - czyli stałą gotowość niesienia pomocy innym w różnych sytuacjach.

Szkolny wolontariat ma już 13 lat. To tradycja zapoczątkowana w Publicznym Gimnazjum nr 5. Od początku młodzieży przyświecała myśl Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

W 2006 r. jedna z absolwentek przyniosła propozycję współpracy z Fundacją „Świat na tak”, która propagowała idę wolontariatu w tzw. Klubach 8. W ten sposób zaczęła się współpraca szkoły z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem lokalnym.

Przez lata w szkolnym wolontariacie aktywnie udzielało się ponad 1000 osób. Wielu z nich już dzisiaj pracuje zawodowo lub studiuje. - Czymś niezwykłym było patrzenie na to, jak młodzież naszej szkoły angażuje się z sukcesem w różne społeczne projekty. Wiem, że wielu z nich nadal pracuje jako wolontariusze w organizacjach non profit. Należą im się podziękowania za to, że poprzez różne charytatywne działania poprawiają choć trochę naszą rzeczywistość - mówi Barbara Chyłka, wieloletnia opiekunka szkolnego wolontariatu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska