WOŚP 2019 Opole i opolskie. 13 stycznia 27. finał Wielkiej...

  WOŚP 2019 Opole i opolskie. 13 stycznia 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W województwie opolskim powstało 40 sztabów

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  27. finał WOŚP w województwie opolskim. Zagra 40 sztabów

  27. finał WOŚP w województwie opolskim. Zagra 40 sztabów ©Mirosław Dragon

  "Pomaganie jest dziecinnie proste" i "Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych" - to hasła 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w całej Polsce 13 stycznia, w tym w 40 miejscach na Opolszczyźnie.
  27. finał WOŚP w województwie opolskim. Zagra 40 sztabów

  27. finał WOŚP w województwie opolskim. Zagra 40 sztabów ©Mirosław Dragon

  350 wolontariuszy zrekrutowano w tym roku do opolskiego sztabu WOŚP w Miejskim Domu Kultury. To mniej więcej tyle samo co w poprzednich latach. W poniedziałek wezmą oni udział w szkoleniu przed wielkim finałem. Agnieszka Wiosna, ze sztabu w Opolu, mówi, że w tym gronie najmłodsza jest dwuletnia dziewczynka, a zdarza się, że nieletnim wnukom towarzyszą dziadkowie, wielu wolontariuszy to nastolatkowie.

  - Nie pytamy ich o motywację, ale nieraz słyszymy, że ze sprzętu WOŚP korzystali albo oni sami albo ich rodzeństwo - wyjaśnia Agnieszka Wiosna.

  W tym tygodniu sztab będzie gromadził gadżety na licytacje. - Jesteśmy umówieni na wizyty m.in. u prezydenta Opola i marszałków. Na razie zebraliśmy różnego rodzaju vouchery - wyjaśnia.  To będzie pierwsza akcja WOŚP w niehandlową niedzielę. Nie wiadomo jak to wpłynie na wielkość zbiórki. Z jednej strony więcej osób może chcieć przyjść na imprezy organizowane w ramach WOŚP, z drugiej - nie najlepsza pogoda może zatrzymać ludzi w domach.

  WOŚP 2019 w Opolu i województwie opolskim - mamy 40 sztabów

  Na stronie internetowej Wiejskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można znaleźć informacje, że w województwie opolskim powstało 40 sztabów WOŚP: w Baborowie, Białej, Brzegu, Byczynie, Dąbrowie, Dobrodzieniu, Dziergowicach w gminie Bierawa, Głuchołazach, Gorzowie Śląskim, Grodkowie, Kałkowie w gminie Otmuchów, Kamieniu Śląskim, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Kolnicy w gminie Grodków, Korfantowie, Krapkowicach, Kup, Lewinie Brzeskim, Namysłowie (dwa sztaby w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym i CBF Art Agency), Niemodlinie, Oleśnie, Opolu, Otmuchowie, Paczkowie, Pawłowiczkach, Polskiej Cerekwi, Praszce, Prudniku, Rudnikach, Starych Budkowicach, Strzelcach Opolskich, Tarnowie Opolskim, Tułowicach, Ujeździe, Wołczynie, Zagwiździu, Zawadzkiem i Zdzieszowicach.

  W Opolu wydarzenia w ramach WOŚP rozpoczną się już w tygodniu: we wtorek w opolskiej szkole muzycznej o 17.30 - koncert uczniów i nauczycieli, a w środę w godzinach od 9 do 17.30 w Centrum Senior przy ul. Nysy Łużyckiej 7a - zajęcia dla seniorów, w piątek dancing w „Ministerstwie Śledzia i Wódki”, w sobotę w MDK warsztaty dla dzieci i mam, a wieczorem koncert w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

  Niedzielny finał WOŚP rozpocznie się w Opolu od wspólnego zdjęcia wolontariuszy o godz. 9.00, a zakończy o 20.45 koncertem Red Lips na Rynku. W programie m.in.: konkursowa jazda samochodem (na parkingu przed CH „Karolinka”), bieg „Policz się z cukrzycą” (start z Pl. Wolności), układanie serca przez dzieci (Rynek), koncerty (Rynek).

  Sprawdź: WOŚP 2019 Opole. 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy województwa. Pierwszy koncert już we wtorek [PROGRAM WYDARZEŃ]  W Kamieniu Śląskim finał WOŚP odbędzie się na torze samochodowym. W programie m.in.: jazdy na torze, ciągnięcia samochodów przez strongmen’a, budowa napisu WOŚP i serduszka z samochodów, strefa animacji dla dzieci, licytacje i konkursy.

  W 2018 roku w województwie opolskim podczas 26. finału WOŚP zebrano ponad 1 mln zł, w tym niemal 379,5 tys. zł przez sztab w Opolu, a 79,7 tys. zł w Strzelcach Opolskich

  W całym kraju zebrano niemal 126,4 mln zł, a wśród najhojniejszych darczyńców podczas licytacji złotych serduszek była firma Bio-Gen z Namysłowa, która zasiliła WOŚP 449 999 zł.

  Dla porównania podczas pierwszego finału w styczniu 1993 r. w kraju zebrano ponad 1,5 mln USD (w przeliczeniu na dziś to 5,6 mln zł). Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu potrzebnego do leczenia chorób serca dzieci.

  Celem 27. finału jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, z oddziałami II i III stopnia referencyjności. W Polsce jest ich blisko 50. WOŚP planuje wyposażyć je w rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym mobilne), ultrasonografy, echokardiografy i sprzęt endoskopowy.
  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Bilety na walentynkowy koncert w prezencie!

  Bilety na walentynkowy koncert w prezencie!

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal