WOŚP 2019 Opole i Opolskie. W niedzielę finał orkiestry...

  WOŚP 2019 Opole i Opolskie. W niedzielę finał orkiestry ludzi dobrych serc

  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Pytanie, które nurtuje sztabowców, to czy mieszkańcy województwa będą chcieli wyjść z domów w niehandlową niedzielę, żeby wrzucić datek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  350 wolontariuszy w Opolu, 100 w Kluczborku, a w powiatach kluczborskim i oleskim - 500, ponad 120 w Kędzierzynie-Koźlu, 25 w gminie Bierawa będzie kwestowało w niedzielę. W sumie w województwie utworzono 40 sztabów, więc kwestujących będzie dużo, dużo więcej.

  W Opolu będzie ich można spotkać na ulicach od 9.00 do 19.00, w Kędzierzynie-Koźlu od 9.00 do 16.00 (ze względów bezpieczeństwa, a poźniej datki będzie można wrzucać w trakcie koncertów i „Światełka do Nieba”).

  W Opolu na „orkiestrowy” bieg „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy” (wystartuje z pl. Wolności w niedzielne południe) zapisy skończyły się już na początku grudnia, mimo że przygotowano aż 370 miejsc.

  Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, gdzie mieści się miejski sztab, zaprasza gorąco opolan w niedzielę na Rynek na godz. 14.00, na „Ściskawę”. - To konkurs, w którym na określonym przez WOŚP, wyrysowanym na ziemi sercu ma się pomieścić jak najwięcej osób. Nagrodą jest dodatkowy sprzęt dla miejscowego szpitala. W ubiegłym roku w Toruniu na sercu zmieściło się 812 osób - mówi dyrektor Marciniszyn. Serce nie może wykraczać poza ramy kwadratu o rozmiarach 10 na 10 metrów.

  Do konkursu przystępuje też sztab w Kluczborku (na Rynku o godz. 18.00).

  Na portalu Allegro już trwają licytacje gadżetów, które wolontariusze zdobyli na tegoroczny finał. Opolski ratusz podarował na przykład karnet na koncerty tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej w Opolu czy namalowany na płótnie olejem obraz opolskiej Wenecji, a urząd marszałkowski - karnet dla dwóch osób na Opolskie Konfrontacje Teatralne. Wśród innych gadżetów na licytacje jest np. trampolina. Część licytacji będzie prowadzona też w niedzielę na opolskim Rynku między koncertami, które rozpoczną się o godzinie 14.00. Agnieszka Wiosna ze sztabu w Opolu pytana o najwyższe kwoty licytacji przypomina, że podczas ubiegłorocznego finału za dwie podarowane przez małżeństwo złote monety (z królową Elżbietą i liściem klonu) uzyskano 20 tys. zł.  W Kluczborku licytowana będzie m.in. piłka Kuby Błaszczykowskiego, karnet do SPA czy noc w hotelu Spałka. - Licytacje internetowe zamykamy w sobotę o północy, żeby w niedzielę zlicytować pozostałe przedmioty wśród uczestników finału - wyjaśnia Jarosław Paluch ze sztabu w Kluczborku (z WOŚP związany od 15 lat). Koncerty na tamtejszym Rynku rozpoczynają się o godz. 15.00.

  Jurek Owsiak: WOŚP będzie działać beze mnie. To jest machina

  W gminie Bierawa orkiestra zagra po raz 13 w domach kultury w Dziergowicach i Starej Kuźni, gdzie od godz. 18.00 rozpoczną się występy, koncerty, warsztaty i pokazy. Przed rokiem tamtejszy sztab uzbierał ok. 19 tys. zł, o 1 tys. zł więcej niż w 2017 roku. W Kędzierzynie-Koźlu w ub.r. zebrano do samych puszek ponad 53 tys. zł. Pytanie, które nurtuje sztabowców WOŚP, to jak niehandlowa niedziela wpłynie na wyniki Orkiestry. - Chcemy, żeby wolontariusze w godzinach 9-16 dyżurowali z puszkami w pięciu wyznaczonych miejscach, m.in. koło dworców PKP i PKS, na osiedlu Piastów w okolicach pawilonu - mówi Łukasz Galus ze sztabu.

  WOŚP 2019 finał  7 609 947 - to kwota już zebrana w ramach 27. Finału WOŚP (dane ze strony internetowej z piątku ok. godz. 17.00). Celem tegorocznej zbiórki jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, do których trafiają najciężej chore dzieci. W Polsce funkcjonuje ich blisko 50.

  Form dzielenia się pieniędzmi z WOŚP jest wiele (datki do puszek realnych i wirtualnych, licytacje, kupowanie produktów, z których część zysku trafia do Orkiestry), ale jak czytamy na stronie internetowej – tylko bezpośrednia wpłata na rachunek bankowy pozwala bezpiecznie skorzystać z odliczenia darowizny od dochodu. Pozostałe formy z racji przekazywania środków przez pośrednika, mimo że również wpływają na konto Fundacji, nie zawsze są przez urzędy traktowane jako darowizna, którą można odliczyć.

  W ciągu 26 finałów WOŚP przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln zł.


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal