Wraca produkcja do dawnych hal Froteksu w Prudniku

Krzysztof Strauchmann
Senator Jerzy Czewiński, poseł Katarzyna Czochara i burmistrz Franciszek Fejdych.
Senator Jerzy Czewiński, poseł Katarzyna Czochara i burmistrz Franciszek Fejdych.
Decyzją rządu ok. 3,5 hektara terenów fabrycznych dawnego Froteksu przy ul. Nyskiej w Prudniku od 30 grudnia włączono do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park. 2 hektary zajmują gotowe hale.

Każdy inwestor może sobie tutaj odliczyć od podatku określone wydatki na uruchomienie działalności. Wszystkie obiekty należą do gminy Prudnik. Ok. 25 procent hal zajmuje od ubiegłego roku amerykańska firma Henninges z branży motoryzacyjnej.

Gmina rozmawia z nią o przekazaniu kolejnych budynków, po sąsiedzku. Pracuje tu ok. 60 osób, ale jest szansa, że teraz miejsc pracy zacznie przybywać. Decyzje władz spółki Henninges o budowie nowej hali przy obwodnicy Prudnika jeszcze nie zapadły.

- Oczekujmy teraz dalszych działań od firmy - mówi burmistrz Franciszek Fejdych. - Ostatnio rozmawialiśmy z miejscową firmą, która też jest zainteresowana przejęciem części dawnej tkalni. Liczę na to, przedsiębiorcy wejdą na ten teren, bo bycie w strefie daje korzyści.

Dwa lata temu gmina kupiła opuszczone hale od syndyka Froteksu. Dzięki wsparciu z rządowej rezerwy budżetowej wykonano na nich pierwsze prace remontowe. W tym roku szykowane są kolejne. Oprócz nowego kompleksu druga podstrefa ekonomiczna znajduje się przy obwodnicy Prudnika i ma ok. 12 hektarów powierzchni.

- Jednym z punktów porozumienia gminy z firmą Henninges było wprowadzenie tego obszaru do specjalnej strefy ekonomicznej - wyjaśnia burmistrz. - Wniosek w tej sprawie złożyliśmy we wrześniu 2015 roku, ale procedura jest skomplikowana. Dlatego poprosiłem o wsparcie panią poseł i pana senatora.

- Pisaliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju i prowadziliśmy rozmowy z panią premier, zwracając jej uwagę, że gmina Prudnik wymaga wsparcia rządowego - mówi prudnicka poseł Katarzyna Czochara (PiS). - Normalnie proces rozszerzania strefy ekonomicznej trwa około trzech lat. Ten można był zrealizować krócej. To bardzo ważny i radosny moment dla mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska