Trzech burmistrzów z Opolszczyzny (Jan Woźniak z Otmuchowa, Edward Policko z Białej i Sylwester Lewicki z Olesna) w 2020 roku przekazało Poczcie Polskiej spisy wyborców, uprawnionych do udziału w wyborach prezydenckich. Pozostałych 69 szefów opolskich gmin odmówiło, pomimo wezwań ze strony wojewody. Uznali, że nie mają do tego podstawy prawnej.
W całym kraju spisy wyborców przekazało poczcie ok. 220 burmistrzów i wójtów, czyli 9 procent wszystkich. Włodarze lokali z Opolszczyzny są bardziej oporni, bo tu wezwania władz centralnych posłuchało tylko 4 procent wszystkich.
Zdaniem organizacji Watchdog przekazanie spisu wyborców spółce Poczta Polska w celu organizacji wyborów korespondencyjnych nie miało podstawy prawnej i stanowi przekroczenie uprawnień, co jest przestępstwem. Jej zdaniem wójtowie i burmistrzowie powinni bowiem strzec danych osobowych swoich obywateli.
Argumenty te poddawane są często w wątpliwość, bo samorządowcy działali w dobrej wierze - chcąc pomóc zorganizować wymagane przez konstytucję wybory w czasach nieprzewidzianej pandemii i światowego lockdownu. Sprawą zajęły się jednak sądy.
W lipcu tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu w prawomocnym wyroku II instancji osądził ostatecznie jedną z podobnych spraw. Umorzył postępowanie karne, co faktycznie oznacza uznanie winy wójta i odstąpienie od ukarania. Wobec trzech burmistrzów z Opolszczyzny prokuratura nie prowadziła żadnego postępowania z tego powodu.
Watchdog składał takie zawiadomienia do prokurator rejonowych, ale te odmawiały wszczęcia sprawy.
- W jednostkach organizacyjnych prokuratury okręgu opolskiego nie prowadzono i nie są prowadzone postępowania, dotyczące przekazania informacji o spisach wyborców operatorowi pocztowemu w związku z przygotowaniami do organizacji wyborów prezydenckich – informuje Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.
Spór o ocenę takiego zachowania ma ostatecznie rozstrzygnąć ustawa, której projekt w listopadzie zgłosiła grupa posłów PiS. Wprowadza ona amnestię za popełnione w czasie pandemii przestępstwo, polegające na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców. Projekt wprowadza też abolicję, czyli nakazuje umorzenie prowadzonych w tej sprawie postępowań i zakazującą wszczynanie nowych. Ustawa jest już przyjęta przez Sejm. Senat zgłosił do niej weto, uznając że każdy taki przypadek powinien trafić od ocenę sądu. Obecnie senackie weto czeka na głosowanie w Sejmie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót