Wraca temat wyborów kopertowych. Trzech opolskich burmistrzów czeka na ustawę abolicyjną

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Opolskie prokuratury nie ścigają burmistrzów, którzy przekazali Poczcie Polskiej spisy wyborcze przez planowanymi wyborami kopertowymi w 2020 roku. Sprawę ma zamknąć ustawa.

Trzech burmistrzów z Opolszczyzny (Jan Woźniak z Otmuchowa, Edward Policko z Białej i Sylwester Lewicki z Olesna) w 2020 roku przekazało Poczcie Polskiej spisy wyborców, uprawnionych do udziału w wyborach prezydenckich. Pozostałych 69 szefów opolskich gmin odmówiło, pomimo wezwań ze strony wojewody. Uznali, że nie mają do tego podstawy prawnej.

W całym kraju spisy wyborców przekazało poczcie ok. 220 burmistrzów i wójtów, czyli 9 procent wszystkich. Włodarze lokali z Opolszczyzny są bardziej oporni, bo tu wezwania władz centralnych posłuchało tylko 4 procent wszystkich.

Zdaniem organizacji Watchdog przekazanie spisu wyborców spółce Poczta Polska w celu organizacji wyborów korespondencyjnych nie miało podstawy prawnej i stanowi przekroczenie uprawnień, co jest przestępstwem. Jej zdaniem wójtowie i burmistrzowie powinni bowiem strzec danych osobowych swoich obywateli.

Argumenty te poddawane są często w wątpliwość, bo samorządowcy działali w dobrej wierze - chcąc pomóc zorganizować wymagane przez konstytucję wybory w czasach nieprzewidzianej pandemii i światowego lockdownu. Sprawą zajęły się jednak sądy.

W lipcu tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu w prawomocnym wyroku II instancji osądził ostatecznie jedną z podobnych spraw. Umorzył postępowanie karne, co faktycznie oznacza uznanie winy wójta i odstąpienie od ukarania. Wobec trzech burmistrzów z Opolszczyzny prokuratura nie prowadziła żadnego postępowania z tego powodu.

Watchdog składał takie zawiadomienia do prokurator rejonowych, ale te odmawiały wszczęcia sprawy.

- W jednostkach organizacyjnych prokuratury okręgu opolskiego nie prowadzono i nie są prowadzone postępowania, dotyczące przekazania informacji o spisach wyborców operatorowi pocztowemu w związku z przygotowaniami do organizacji wyborów prezydenckich – informuje Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Spór o ocenę takiego zachowania ma ostatecznie rozstrzygnąć ustawa, której projekt w listopadzie zgłosiła grupa posłów PiS. Wprowadza ona amnestię za popełnione w czasie pandemii przestępstwo, polegające na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców. Projekt wprowadza też abolicję, czyli nakazuje umorzenie prowadzonych w tej sprawie postępowań i zakazującą wszczynanie nowych. Ustawa jest już przyjęta przez Sejm. Senat zgłosił do niej weto, uznając że każdy taki przypadek powinien trafić od ocenę sądu. Obecnie senackie weto czeka na głosowanie w Sejmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska