Wręczyliśmy Złote Spinki 2013. Gala w Gogolinie

Redakcja
Laureaci Złotych Spinek i członkowie kapituły (od lewej): Karol Cebula - biznesmen, filantrop, Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny NTO, Jan Cieślik, ks. Arnold Drechsler, Stanisław Galara, prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej, Kordian Kolbiarz, Zuzanna Wartenberg (laureatka Diamentowej Spinki), Joachim Wojtala - burmistrz Gogolina, pani Barbara - Matka Opolanka, Andrzej Balcerek - prezes Górażdże Cement SA.
Laureaci Złotych Spinek i członkowie kapituły (od lewej): Karol Cebula - biznesmen, filantrop, Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny NTO, Jan Cieślik, ks. Arnold Drechsler, Stanisław Galara, prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej, Kordian Kolbiarz, Zuzanna Wartenberg (laureatka Diamentowej Spinki), Joachim Wojtala - burmistrz Gogolina, pani Barbara - Matka Opolanka, Andrzej Balcerek - prezes Górażdże Cement SA. Paweł Stauffer
Dziś w nowo otwartym Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie nto po raz szesnasty nagrodziła wybitnych mieszkańców Opolszczyzny.

Złota Spinka 2013 w kategorii samorządność - Kordian Kolbiarz.

Jan Cieślik
Jan Cieślik Paweł Stauffer

Kordian Kolbiarz
(fot. Paweł Stauffer)

Kordian Kolbiarz od 1995 roku jest pracownikiem, a od 2004 roku dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Od 2011 roku jest doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego w zakresie aktywizacji zawodowej ludzi starszych.

Ma odwagę otwarcie mówić o absurdach rynku pracy: że bezrobotnym często nie opłaca się pracować, że czasem rejestrują się tylko po to, by dostać zasiłek, że liczne szkolenia nie przynoszą efektu. Krytykuje, ale przede wszystkim proponuje rewolucyjne zmiany.

Jako pierwszy w województwie zorganizował Centrum Aktywizacji Zawodowej. Jako jeden z pierwszych w Polsce uznał, że trzeba zadbać o wygląd długotrwale bezrobotnych i zafundował kobietom wizyty u fryzjera czy dentysty, by odzyskały wiarę w siebie. W ramach szkoleń zaangażował 170 bezrobotnych do budowy bloku z mieszkaniami w Paczkowie.

Jego najnowszy pomysł, który szerokim echem odbił się w kraju, to system powszechnych robót publicznych. Ujawnił on wielką skalę fikcyjnego bezrobocia. Rzekomo bezrobotni, którzy nie chcą podjąć proponowanej im pracy, są wykreślani z rejestru.

Złota Spinka 2013 w kategorii biznes - Stanisław Galara

Opolska Matka
Opolska Matka

Stanisław Galara
(fot. Paweł Stauffer)

Stanisław Galara to założyciel i prezes głubczyckiego Galmetu. To rodzinna spółka, prowadzona obecnie przez Stanisława Galarę, Danutę Galarę i Roberta Galarę. Stanisław Galara założył zakład w 1982 roku - na początku w swoim garażu, gdzie produkował wodne grzejniki centralnego ogrzewania, bojlery i ogrzewacze wody.

Dziś to znana na rynku firma z branży techniki grzewczej. Zajmuje się produkcją kotłów, ogrzewaczy wody, weszła także na rynek odnawialnych źródeł energii z produkcją pomp ciepła, a ostatnio także kolektorów słonecznych.

To pokazuje, że spółka nadąża za zmieniającą się rzeczywistością i trendami, obowiązującymi w budownictwie. 80% produkcji trafia do klientów w kraju, 20% na eksport w całej Europie.

Firma umiejętnie korzysta z dotacji unijnych, m.in. na projekt produkcji kolektorów, którego jednym z elementów były własne badania - firma będzie produkowała autorskie modele kolektorów. Wcześniej inżynierowie Galmetu skonstruowali pompy ciepła.

To jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm branży techniki grzewczej w kraju. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Laurem Konsumenta, Opolską Marka czy w rankingu firm rodzinnych. Zatrudnia obecnie ponad 700 osób, co jest niezwykle istotne w powiecie głubczyckim, ubogim w przedsiębiorstwa.

Złota Spinka 2013 w kategorii kultura i nauka - Jan Cieślik

Zuzanna Wartenberg
Zuzanna Wartenberg Paweł Stauffer

Jan Cieślik
(fot. Paweł Stauffer)

Jan Cieślik, właściciel restauracji Stary Dom w Domecku. O tak skutecznym menedżerze i animatorze mógłby pomarzyć niejeden ośrodek kultury w Polsce. W swojej restauracji w podopolskim Domecku Jan Cieślik gości bowiem światowego formatu gwiazdy bluesa, funky i rocka. Jak to się dzieje, że uznane osobistości godzą się koncertować w mało komu znanej wsi?

Pomysł na muzyczną restaurację z prawdziwą salą koncertową zrodził się przypadkiem, Cieślika namówili do tego klienci Starego Domu. Odważył się spróbować i potem już poszło. Od 11 lat gwiazdy wpadają do Domecka, robiąc tu przystanek w drodze z Pragi do Berlina, nierzadko jednak przyjeżdżają tutaj na jedyny w Polsce koncert lub grają tylko w Starym Domui warszawskich Hybrydach.

W Domecku koncertowały m.in. takie sławy jak Rob Tognoni, Bernard Fowler, Marco Mendoza, Otis Taylor czy - ostatnio - Wishbone Ash, a z polskich gwiazd - Dżem czy Grażyna Łobaszewska. Dawniej trzeba było samemu dzwonić, zapraszać. Dziś Stary Dom i Jan Cieślik to już tak uznana marka, że gwiazdy zgłaszają się same z propozycją koncertowania w Domecku.

Złota Spinka 2013 w kategorii postawa społeczna - Opolska Matka

Laureaci Złotych Spinek i członkowie kapituły (od lewej): Karol Cebula - biznesmen, filantrop, Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny NTO, Jan Cieślik,
Laureaci Złotych Spinek i członkowie kapituły (od lewej): Karol Cebula - biznesmen, filantrop, Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny NTO, Jan Cieślik, ks. Arnold Drechsler, Stanisław Galara, prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej, Kordian Kolbiarz, Zuzanna Wartenberg (laureatka Diamentowej Spinki), Joachim Wojtala - burmistrz Gogolina, pani Barbara - Matka Opolanka, Andrzej Balcerek - prezes Górażdże Cement SA. Paweł Stauffer

Opolska Matka

To mieszkanka Opola, która prawie 20 lat temu zaadoptowała niemowlę zarażone wirusem HIV.

Tereska urodziła się zarażona wirusem HIV przez matkę narkomankę. Ciężko chore dziecko miało żyć tylko kilka miesięcy, tymczasem otoczona opieką i miłością Tereska zmarła dopiero w ubiegłym roku.

Gdy trafiła do szpitala, była w ciężkim stanie, miała wybroczyny, opryszczkę. Lekarze dawali jej najwyżej 6 miesięcy życia. Nikt w Polsce nie chciał przygarnąć jej pod swój dach - 20 lat temu wiedza o tej chorobie była mała i HIV przerażał. Przyjęcia Tereski odmówiły wszystkie domy dziecka. Na dramatyczny apel Marka Kotańskiego, który maleństwo pokazał w telewizji, odpowiedziała jedynie opolanka. Miała już własne dzieci, ale zdecydowała się przygarnąć także pierwsze w Polsce dziecko urodzone z wirusem HIV.

Adoptowana córka wyrosła na piękną dziewczynę, niestety w ubiegłym roku przegrała z chorobą. Jej mama chce pozostać anonimowa, by sąsiedzi i znajomi rodziny nie dowiedzieli się, na co chorowała Tereska. Mimo że mamy XXIwiek, wiedza o wirusie HIV nadal jest niewielka i z tego powodu choroba budzi lęk.

Diamentowa Spinka 2013 - Zuzanna Wartenberg

Kordian Kolbiarz
Kordian Kolbiarz Paweł Stauffer

Zuzanna Wartenberg
(fot. Paweł Stauffer)

Zuzanna Wartenberg, mimo 83 lat, nadal jest czynnym lekarzem pomagającym biednym.
Nominowana wykonywanie swojego zawodu traktuje jak misję i służbę człowiekowi, co dzisiaj nie jest często spotykane. Jest jednym z niewielu lekarzy, którzy leczą za darmo osoby biedne i wykluczone poza nawias społeczny.

Od momentu przejścia na emeryturę nadal działa jako lekarka, jeździ do ciężko chorych osób jako wolontariusz Domowego Hospicjum przy Caritas Olesno.

Była pierwszym i przez lata jedynym lekarzem pulmunologiem w Oleśnie - pracuje tu od 1956 roku - przyjechała na Opolszczyznę zaraz po studiach.

Zuzanna Wartenberg jest Żydówką z Nowego Sącza - w czasie wojny dwukrotnie cudem ocalała z Holocaustu. Jej życie to gotowy scenariusz na film.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska