Wrocław ma krasnale, Kluczbork pszczółki. Pierwszą już odsłonięto. Zawisła na ratuszu

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Pierwsza figurka kluczborskiej pszczółki została odsłonięta na rynku w Kluczborku. Inicjatywa ma związek z 770-leciem miasta, tradycjami pszczelarskimi i hasłem promocyjnym, które głosi, że Kluczbork jest miastem miodem płynącym.

Figurka zawisła na budynku kluczborskiego ratusza - od strony Restauracji "Pod Arkadami". W czwartek 8 czerwca odsłonili ją: starosta Mirosław Birecki, burmistrz Jarosław Kielar, wiceburmistrz Roman Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Sitnik, Andrzej Hakman - prezes Polskiego Związku Pszczelarzy w Kluczborku oraz Tomasz Paluch z pasieki w Maciejowie.

Pszczółki wpisują się w historię Kluczborka i będą również jego promocją.

- Taki był zamysł, który powstał kilka lat temu. Postanowiliśmy, że zainaugurujemy go na 770-lecie miasta, które jest piękną okazją ku temu - wyjaśnia burmistrz Jarosław Kielar. - Chcielibyśmy te pszczółki "rozmnażać", żeby ich powstało kilka.

Pszczółki umieszczone zostaną w miejscach najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych, np. na terenie Centrum Kluczborska Bajka, przy muzeum, w parku Dzierżona, na Kampusie Sportowym "Stobrawa", czy w pasiece w Maciejowie.

- We Wrocławiu są krasnale, my mamy pszczółki - mówi burmistrz. - Uważam, że dobre i sprawdzone rzeczy warto naśladować.

Kluczborskie pszczółki mają się docelowo ułożyć w szlak turystyczny, a być może i ścieżkę edukacyjną.

- Mamy w sumie projekty trzech figurek, których autorem jest Andrzej Czyczyło. Niestety, warunki finansowe nie pozwalają nam zrealizować ich wszystkich w tym roku. Podzieliliśmy to sobie na kolejne lata - tłumaczy Grzegorz Błażewski, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. - Zamierzamy szukać sponsorów, być może pozyskamy kluczborskie firmy do tego pomysłu.

W czwartek na kluczborskim rynku odbył się także przegląd orkiestr dętych, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność.

Na scenie wystąpiły orkiestry z: Olesna, Gorzowa Śląskiego, Łowkowic, Bażan i Borek Wielkich.

Wydarzenie było połączone z premierą płyty nagranej w ramach projektu "Gramy, śpiewamy i nagrywamy - promujemy opolskie", który został sfinansowany z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przed publicznością zaprezentowały się też Mażoretki Victoria z Łowkowic.

Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kultury w Kluczborku, Stowarzyszenie Emaus oraz Fundacja Fabryka Muzyki.

Z okazji 770-lecia Kluczborka zaplanowano jeszcze wiele wydarzeń. W piątek i sobotę (9 i 10 czerwca) odbędą się Dni Kluczborka, a w kolejny weekend imprezy sportowe: turniej siatkarski dla dzieci i młodzieży, w którym wystąpi kilkuset młodych zawodników, 20-lecie MKS-u Kluczbork i UKS-u Bogdańczowice, a także turniej brydżowy.

Pierwsza figura kluczborskiej pszczoły zwisła na ratuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska