Miało być starcie dwóch zawodników wagi ciężkiej. Skończyło się nokautem. Wyniki wyborów na burmistrzów w powiecie kluczborskim

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
W Kluczborku Jarosław Kielar wygrał z Piotrem Pośpiechem.
W Kluczborku Jarosław Kielar wygrał z Piotrem Pośpiechem. Materiały KWW
W Kluczborku kampania wyborcza była wyjątkowo głośna i rozpalająca emocje. Nic dziwnego, bo w ostatnich dwóch dekadach było to pierwsze bezpośrednie starcie tak wpływowych polityków lokalnych. Jarosław Kielar i Piotr Pośpiech to naprawdę duże osobowości na scenie samorządowej nie tylko w Kluczborku, ale i w skali całej Opolszczyzny.

Spis treści

Wyniki wyborów na burmistrza Kluczborka

  1. Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska) - 67,6 procent (7911 głosów)
  2. Piotr Pośpiech (Stąd Jesteśmy) – 32,4 procent (3791)

To będzie pojedynek dwóch zawodników wagi ciężkiej: Jarosław Kielar vs. Piotr Pośpiech - tak pisaliśmy przed wyborami o wyborczym starciu w Kluczborku.

Przez lata podział polityczny w Kluczborku był ustalony: Jarosław Kielar był burmistrzem, a Piotr Pośpiech starostą. W poprzednich wyborach ugrupowanie Jarosława Kielara przejęło jednak władzę w powiecie. W tym roku Piotr Pośpiech chciał więc przejąć władzę w gminie.

Taki pojedynek w wyborach na burmistrza Kluczborka prognozowano już dokładnie 10 lat temu. W 2014 roku w kuluarach samorządowych mówiło się, że ówczesny starosta Piotr Pośpiech może wystartować na burmistrza przeciwko Jarosławowi Kielarowi.

- To tylko plotki, ja mam wyższe aspiracje niż bycie burmistrzem, chcę być starostą - skomentował wtedy z przekąsem Piotr Pośpiech. Po 10 latach kluczborski polityk PSL-u chciał jednak zostać burmistrzem, mimo iż w styczniu został wicewojewodą opolskim.

Nie jest tajemnicą, że obaj panowie: Jarosław Kielar i Piotr Pośpiech nie darzą się sympatią. Widać to było w kampanii wyborczej.

- Na koniec tej kadencji Jarosław Kielar będzie miał około 69 lat. Z całym szacunkiem do wieku, ale to chyba przesada - komentował w kampanii Piotr Pośpiech.

- Piotr Pośpiech ma kompleks Jarosława Kielara. Ja go z tego nie wyleczę - ripostował Jarosław Kielar.

W kampanii wydawało się, że obaj kandydaci na włodarza idą łeb w łeb, ale w głosowaniu Jarosław Kielar znokautował Piotra Pośpiecha. Wygrał z ponad 35-procentową przewagą!

Wyniki wyborów na burmistrzów w powiecie kluczborskim:

Wyniki wyborów na burmistrza Wołczyna

  1. Jan Leszek Wiącek (Ziemia Wołczyńska) – 56,85 procent (2844 głosy)
  2. Anna Słaboń (Trzecia Droga) – 27,76 procent (1389)
  3. Marcin Pasternak (Region Kluczborski) – 8,83 procent (442)
  4. Piotr Kożuchowski (Razem dla Gminy) – 6,56 procent (328)

W Wołczynie mówiono, że druga tura jest pewna, a rządzący od 2002 roku Jan Leszek Wiącek będzie zagrożony, ponieważ po pierwsze - ludzie chcą zmian, a po drugie - Wiącek ma już 65 lat i osiągnął wiek emerytalny.

Jednak Jan Leszek Wiącek udowodnił, że jest wytrawnym graczem i cieszy się dużym poparciem w całej gminie. Wygrał wybory już w pierwszej turze, do tego będzie miał dużą większość w nowej radzie miejskiej.

Obok burmistrza Kluczborka Jarosława Kielar, Jan Leszek Wiącek jest jednym z rekordzistów na Opolszczyźnie. Na koniec tej kadencji zapiszą się w historii lokalnej jako włodarze, którzy rządzili swoimi gminami przez 27 lat!

Wyniki wyborów na burmistrza Byczyny

  1. Iwona Sobania (Trzecia Droga) – 69,99 procent (2339 głosów)
  2. Maciej Tomaszczyk (KWW Macieja Tomaszczyka) – 21,1 procent (705)
  3. Piotr Godziszewski (KWW Piotra Godziszewskiego) - 8,92 procent (298)

W poprzednich dwóch wyborach w Byczynie dwa razy rządzący burmistrz przegrał (w 2014 r. - Ryszard Grüner, a w 2019 r. - Robert Świerczek). W związku z tym teraz też z napięciem wyczekiwano na wyniki głosowania. Tym bardziej, że na burmistrza startował Maciej Tomaszczyk, wieloletni sekretarz gminy (zarówno za rządów Grünera, jak i Świerczka). Z urzędu zwolniła go dopiero Iwona Sobania. Sprawa skończyła się nawet w sądzie (w sądzie pracy i sądzie karnymi).

Maciej Tomaszczyk doskonale poradził sobie poza byczyńska gminą. Był wicedyrektorem szpitala powiatowego w Kluczborku. Dzisiaj jest sekretarzem gminy Kluczbork, czyli jednym z najbliższych współpracowników burmistrza Jarosława Kielara. W wyborach na burmistrza Byczyny uzyskał jednak bardzo słaby wynik.

Iwona Sobania zdobyła prawie 70-procentowe poparcie.

Wyniki wyborów na wójta Lasowic Wielkich

  • Daniel Gagat (KWW Wsi Opolskiej) - 90,33 procent (1644 za, 176 przeciw)

Daniel Gagat zdobył jeden z najwyższych wyników w wyborach w skali całej Opolszczyzny. Co prawda, nie miał żadnego rywala, ale to również jest dowodem poparcia, jakim cieszy się w swojej gminie. Oznacza to bowiem, że nikt nie widział szansy w starciu z nim. Mniejszość Niemiecka nie była w stanie po raz pierwszy nawet wystawić kandydata na wójta.

Wójt Gagat jest fenomenem w lokalnej polityce. Rządzi w Lasowicach Wielkich od 2006 roku, kiedy sprawił największą niespodziankę na Opolszczyźnie. Był wówczas woźnym w szkole, wystartował w wyborach i po 16 latach władzę Mniejszości Niemieckiej, pokonując jej kandydata zaledwie 16 głosami. Z kadencji na kadencję zwiększa poparcie. Obecnie to poparcie jest już 90-procentowe.

Tak wygląda XIV-wieczny Kościół Zbawiciela w Kluczborku.

To jest najstarszy kościół w Kluczborku. Tak Kościół Zbawici...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska