O tym, że Paweł Kukiz będzie lokomotywą listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Opolskiem spekulowano od dawna. Od początku jego przygody z polityką było mu ideowo dość blisko do obozu prawicy, chociaż w poprzednich wyborach startował do parlamentu na wspólnych listach z PSL. Już w lutym tego roku w rozmowie z portalem i.pl przyznał jednak, że start z list PiS jest dość prawdopodobny, chociaż stawiał warunki.
- Jestem dobrej myśli, ale nie chcę zapeszać. Sprawy zmiany ustawy o referendach już są w pracach komisji sejmowej. Zaprzestałem głosowania z Prawem i Sprawiedliwością, żeby przyspieszyć prace nad sędziami pokoju - mówił w rozmowie z i.pl poseł Kukiz.
- Skuteczniejsze i bardziej prawdopodobne uchwalenie postulatów, o których wspominałem, daje Prawo i Sprawiedliwość niż Konfederacja - dodał Paweł Kukiz.
Kariera polityczna Pawła Kukiza
Kukiz karierę polityczną rozpoczął dziewięć lat temu. W roku 2014, startując z listy Bezpartyjnych Samorządowców, został radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W wyborach prezydenckich z 2015 roku niespodziewanie uzyskał trzeci najlepszy wynik. Niesiony tym sukcesem, powołał Komitet Wyborczy Kukiz’15, który zdobył 8,81 proc. głosów i wprowadził do Sejmu 42 posłów. W sierpniu 2019 ogłosił, że Kukiz’15 wystartuje w wyborach do Sejmu z list PSL w ramach Koalicji Polskiej.
W wyborach Paweł Kukiz kandydował z pierwszego miejsca w okręgu opolskim i uzyskał poselską reelekcję. Kandydaci rekomendowani przez kierowany przez niego ruch uzyskali 6 mandatów poselskich. W dniu rozpoczęcia nowej kadencji Sejmu został ogłoszony przewodniczącym Rady Koalicji Polskiej. W grudniu 2020 wraz z innymi posłami Kukiz’15 znalazł się poza klubem parlamentarnym Koalicji Polskiej, stając się posłem niezrzeszonym.
Co z innymi nazwiskami na opolskiej liście do Sejmu?
Wciąż nie wiadomo, kto zajmie pozostałe czołowe miejsca na opolskiej liście PiS do Sejmu (całe województwo to jeden okręg - nr 21.). Prawo i Sprawiedliwość ma tu trzy bardzo mocne nazwiska, które prawdopodobnie powalczą o elekcję: wojewodę Sławomira Kłosowskiego i posłanki Violettę Porowoską oraz Katarzynę Czocharę. Cała trójka może liczyć na dobry wynik w wyborach.
Opolska lista PiS w ogóle ma być jedną z silniejszych w Polsce. Niemal pewne jest, że wystartują z niej także wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski (Suwerenna Polska) i wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (OdNowa). Wiadomo już, że z Opolszczyzny nie wystartuje pochodzący z Głuchołaz minister sportu Kamil Bortniczuk (będzie "jedynką" w Płocku).

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?