Okazją do zaprezentowania tych umiejętności, wypracowanych nie tylko w ramach zajęć dydaktycznych, ale i podczas wielu plenerów zagranicznych i krajowych, jest coroczna wystawa prac dyplomantów. Wystawa, poprzedzona obroną prac dyplomowych, to efekt całorocznej pracy maturzystów pod kierunkiem nauczycieli – artystów plastyków. Jak podkreśla Małgorzata Wojtanowska, dyrektor Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego, zaprezentowane prace to nie tylko dowód warsztatowej sprawności, ale i wyjątkowej wrażliwości ich autorów.
Artystyczne uzdolnienia zyskują praktyczny wymiar w ramach specjalizacji. Tegoroczni maturzyści wykonywali prace dyplomowe w czterech pracowniach, prowadzonych przez doświadczonych pedagogów: Joannę Wrześniewską i Beatę Pizoń-Jeziorowską (stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku), Irenę Grabowską i Krzysztofa Rzepczyńskiego (ceramika), Bogusława Skibińskiego i Krzysztofa Rzepczyńskiego (aranżacja wnętrz), Marię Bitkę i Marka Przysieckiego (realizacje intermedialne). Przyznano cztery nagrody, po jednej dla najlepszego dyplomu z każdej specjalizacji. Otrzymali je: Maria Zmarzły, Julia Szymczykowska, Oliwia Gmerek oraz Michał Zając.
Nagrodzeni dyplomanci zaprezentowali swoje prace. Oliwia pokazała kostium o zróżnicowanej formie i strukturze, inspirowany mikroformami organicznymi. Julia stworzyła wieloelementową kompozycję trzech masek, które można w różny sposób komponować, ukazując emocje.
Marysia zaprojektowała ceramiczne barwne ptaki. Michał spędził mnóstwo czasu, pisząc scenariusz, projektując i wykonując plastelinowe postaci, animując, nagrywając i montując swój film, zatytułowany „Dziennik Cheviego Malerne”. Pracę Marii Zmarzły już wkrótce będzie można zobaczyć w opolskim ZOO: piękne ceramiczne papugi ozdobią ściany papugarni. Michał pokaże swój film na egzaminie wstępnym do Szkoły Filmowej. Suknia zaprojektowana i wykonana przez Katarzynę Wystrach, której występ uświetnił wernisaż, jest przemyślanym elementem scenicznej kreacji młodej artystki, uczącej się śpiewu klasycznego w szkole muzycznej.
Wyjątkową nagrodę, „Serce Polnara”, przyznano również za pracę malarską, wykonaną w ramach aneksu do dyplomu przez Natalię Prządo. Jest to wyróżnienie upamiętniające Bolesława Polnara, nieżyjącego już artystę i wieloletniego pedagoga opolskiego Plastyczniaka, wielkiego przyjaciela młodych talentów.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?