Upamiętnia ona wizytę Prymasa Tysiąclecia w Opolu i w Kamieniu Śląskim w czasie obchodów tysiąclecia przyjęcia chrztu przez Polskę. Kontekstem dla jej powstania jest też planowana na 12 września 2021 beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
Do Opola obraz Matki Bożej Częstochowskiej - a wraz z nim i prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II - przyjechali 13 sierpnia, w sobotę. Centrum uroczystości opolskich stanowiła katedra, gdzie odbywało się całonocne czuwanie do niedzielnego poranka. W niedzielę po południu milenijne obchody przeniosły się do Kamienia Śląskiego (wyeksponowano wtedy przy ołtarzu relikwie pochodzących stamtąd świętych i błogosławionych: Jacka, Czesława i Bronisławy). W obu tych uroczystościach uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych.
- Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli objąć refleksją 55 lat przemian w Polsce – tyle upłynęło od obchodów milenijnych - zarówno w sferze duchowej, jak i w sferze materialnej - mówi prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. - Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była oryginalnym pomysłem prymasa Wyszyńskiego. On odkrył w tym kulcie element łączący wszystkich Polaków. Największy sens miała na – jak wtedy mówiono – ziemiach odzyskanych. Kiedy ten obraz wchodził do kościołów, był dla ludzi sygnałem, że skądkolwiek pochodzą, to dla nich też jest tam miejsce. A opór władz komunistycznych, a w końcu uwięzienie obrazu, było czynnikiem dodatkowo ludzi integrującym.
Fotografie pokazane na wystawie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?