Wywiad z królem

Bogdan Bocheński
Spektakularny sukces odniosły dwie opolskie szkoły w prestiżowym konkursie magazynu historycznego "Mówią wieki".

Trwające 8 miesięcy zmagania pod nazwą Szkolna Liga Historyczna organizowane są przez "Mówią wieki" od trzech lat. W październiku ubiegłego roku do konkursu, do którego przystąpiło 179 4-osobowych zespołów z 98 szkół z całej Polski zgłosiły się - jako jedyne z Opolszczyzny - Liceum Ogólnokształcące w Kluczborku i III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Reprezentacja Kluczborka wywalczyła tytuł I wicemistrza Szkolnej Ligi Historycznej w sezonie 2000/2001, drużyna licealistów z Opola została II wicemistrzem. III edycję ligi objął patronatem Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

- Co miesiąc wysyłaliśmy do redakcji magazynu "Mówią wieki" po dwie prace. Jedna zawsze musiała być poświęcona polskiemu parlamentaryzmowi, temat drugiej był dowolny - mówi Małgorzata Szumna z III LO w Opolu. - Zadania dowolne były bardzo ciekawe i twórcze, ich realizowanie sprawiało nam najwięcej radości.
Licealiści z "Trójki" zaprojektowali m. in. stroje do nowej ekranizacji "Krzyżaków", zaaranżowali sytuację, gdy Armia Czerwona wygrywa w 1920 roku bitwę pod Warszawą i wdziera się w głąb Rzeczpospolitej, opisali obraz, którego Jan Matejko nigdy nie namalował, ale - gdyby zdążył przed śmiercią - mógłby to uczynić.
- Przedstawiliśmy podpisanie układu z Radnot, wsi na terytorium obecnej Rumunii, gdzie w czasie potopu szwedzkiego odbyła się pierwsza próba rozbioru Polski. Razem ze Szwedami przymierzały się do tego Siedmiogród, Brandenburgia i Kozacy - opowiada Małgosia.

Młodych historyków z Kluczborka zafrapowało pytanie: Co by się stało gdyby znany z "Quo vadis" druh Nerona, Petroniusz został cesarzem Rzymu?
- Doszliśmy do wniosku, że imperium rzymskie przestałoby istnieć - stwierdza Jakub Czernik.
Jurorom z "Mówią wieki" szczególnie spodobał się wywiad kluczborskiej drużyny z królem Bolesławem II zwanym Śmiałym (częściej) lub Szczodrym (rzadziej). Uczniowie przeprowadzili go, wzorując się na "Dziadach" Adama Mickiewicza.
- Ja gwałtownik? Ja bezbożny? Jam był wszak bardzo pobożny. A któż podźwignął Kościół polski po czasach upadku i klęski? Kto wznosił świątynie i czynił nadania, dawał biskupom ziemie we władania? - pyta sam siebie w wywiadzie król Bolesław II oskarżony o wydanie polecenia poćwiartowania biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa.

Laureatom Szkolnej Ligi Historycznej nagrody wręczyła osobiście w gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej w Warszawie marszałek Senatu RP, prof. Alicja Grześkowiak. Zespół z Kluczborka obdarowała odtwarzaczem DVD, opolan zestawem multimedialnym, w którym znalazły się: "Kronika XX wieku", "Kronika PRL-u", kasety do nauczania geografii, języka polskiego, matematyki. Od redaktora naczelnego magazynu "Mówią wieki" wszyscy uczniowie otrzymali cenne książki historyczne.
- Za rok zechcemy wygrać ligę - zapowiada Małgorzata Szumna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska