Z Morza Sargassowego do Jeziora Nyskiego. Fascynująca historia węgorza

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Polski Związek Wędkarski (PZW) w Opolu przeprowadził kolejne zarybianie Jeziora Nyskiego. Do akwenu trafiły młode węgorze.
Polski Związek Wędkarski (PZW) w Opolu przeprowadził kolejne zarybianie Jeziora Nyskiego. Do akwenu trafiły młode węgorze. Bioagra
Polski Związek Wędkarski (PZW) w Opolu przeprowadził kolejne zarybianie Jeziora Nyskiego. Do akwenu trafiły młode węgorze, które urodziły się w głębinach Morza Sargassowego, po drugiej stronie ziemskiego globu. Część kosztu wpuszczonych do akwenu młodych węgorzy pokryła Bioagra.

Do Jeziora Nyskiego trafiają młode węgorze, sandacze i szczupaki, karpie, karasie czy liny. Ryby działają w zbiornikach wodnych jak naturalny filtr. Oczyszczają akweny z nadmiarowej roślinności czy fitoplanktonu. Ryby drapieżne regulują pogłowie tzw. ryby spokojnego żeru, np. leszczy, karasi, płoci.

Podobnie jak w poprzednich sezonach do Jeziora Nyskiego trafi w tym roku kilkaset tysięcy młodych ryb różnych gatunków. Bieżąca akcja to element działania, które Bioagra wspiera od 2009 r., współpracując z Polskim Związkiem Wędkarskim w Opolu. Na ten cel firma każdego roku przekazuje 14 tys. zł.

Węgorze w Jeziorze Nyskim

– W maju do Jeziora Nyskiego trafił tzw. węgorz zarybieniowy – mówi Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura PZW w Opolu. – To podrośnięte w sztucznych warunkach osobniki, które wyławiane są z Oceanu Atlantyckiego, gdzie dryfują po narodzinach w głębinach Morza Sargassowego.

Koszt pozyskania młodych węgorzy jest bardzo wysoki. Dlatego kilogram podrośniętych osobników zarybieniowych kosztował kilkaset złotych. Natomiast cena kilograma węgorza w młodym stadium życiowym, tzw. narybek szklisty, który można wyłowić po drugiej stronie Atlantyku, sięga 3 tys. zł.

– Spółka wspiera proces zarybiania Jeziora Nyskiego od kilkunastu lat – mówi Mirosław Obarski z Bioagry. – Zarybianie pozwala tworzyć pełnowartościowy ekosystem wodny.

Węgorz europejski został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. Od roku 2007 jest objęty ochroną wynikającą z konwencji waszyngtońskiej (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

Tajemniczy jak węgorz
Węgorze są jednym z najbardziej fascynujących i tajemniczych gatunków ryb żyjących w polskich akwenach. Zwykle żyją w wodzie, ale w okresie wędrówek potrafią... pełzać po lądzie z szybkością ok. 3 km/h. Potrafią oddychać przez skórę. Dzięki czemu mogą przeżyć poza wodą do dwóch dni.

Te niezwykłe ryby podejmują półtoraroczną wędrówkę rozrodczą. W tym czasie przedostają się z wód śródlądowych aż do Morza Sargassowego, znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku. Tam na głębokości do 1000 metrów odbywają tarło. Dorosłe osobniki giną pozostawiając po sobie larwy węgorza. Wykluwa się z nich narybek szklisty, który powoli rosnąc dryfuje nawet do dwóch lat w kierunku Europy.

Węgorze w Polsce

  • wymiar ochronny na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego: do 60 cm
  • okres ochronny: od 1 grudnia do 31 marca
  • dobowy limit połowu: 2 szt.
  • największy węgorz złowiony w Polsce: 6,43 kg / 144 cm.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska