Za uprawnieniami muszą iść środki

Pytała: Katarzyna Kownacka
Odpowiada dr. Norbert Honka, pracownik Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, adiunkt w Katedrze Systemów Władzy Lokalnej

- Co to jest i na czym polega decentralizacja państwa?
- Decentralizacja to proces, który polega na przekazywaniu zadań organizacji centralnych, czyli państwa, jednostkom organizacyjnym niższego szczebla, czyli na przykład jednostkom samorządowym. Zakres ich uprawnień i możliwości powinien być rozszerzony do tego stopnia, by mogły samodzielnie dokonywać rozstrzygniźć ekonomicznych, społecznych i administracyjnych.
- Czy zatem decentralizacja w Polsce już nastąpiła?
- Niestety nie, bo za przekazywaniem kompetencji i zadań władza państwowa powinna przekazać samorządom środki na ich realizacjź. Inaczej mówiąc - za zadaniami i kompetencjami muszą iść fundusze.
- Gdybyśmy mieli szukać modelu samorządu dla Polski wśród krajów europejskich, to z czyich rozwiązań powinniśmy korzystać?
- Najlepszym modelem byłby chyba model niemiecki. Wystarczy popatrzeć na osiągniźcia jego poszczególnych jednostek. Ich sytuacja finansowa jest bardzo dobra, a niezależność od władz centralnych duża. W samej konstytucji Niemiec niewiele jest o samorządzie, ale sporo uwagi w poszczególnych rozdziałach poświźcono gminom i powiatom, odnosząc ich uprawnienia na przykład do służby zdrowia, oświaty, itp. U nas natomiast mimo, że poświźcono samorządowi oddzielny rozdział w ustawie zasadniczej, za zapisami nie poszły możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska