Zabytkowy park w Tułowicach po rewitalizacji. Wygląda imponująco. Warto go zobaczyć!

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego parku w Tułowicach. Zakres prac był szeroki. Teraz park przedstawia się imponująco.
Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego parku w Tułowicach. Zakres prac był szeroki. Teraz park przedstawia się imponująco. Starostwo Powiatowe w Opolu
Zabytkowy park przy Zespole Szkół w Tułowicach przeszedł gruntowną rewitalizację. 14 tysięcy bylin, nowe nasadzenia, odnowione ścieżki, odrestaurowane przypałacowe ziemianki, do których mogą zajrzeć zwiedzający, repliki rzeźb jeleni na słupach bramnych, to tylko część tego, co zrobiono w ramach tego przedsięwzięcia. Zobacz jak park wygląda teraz.

- Rewitalizacja zabytkowego parku nie była kaprysem, a koniecznością ze względu na stan drzewostanu, ścieżek i parkowej architektury – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. - Bez unijnych pieniędzy ta inwestycja nie byłaby możliwa. Udało się je pozyskać dzięki programowi rewitalizacji, który stworzył Urząd Marszałkowski w Opolu i marszałek Andrzej Buła.

Rewitalizacja zabytkowego parku w Tułowicach. Jaki był zakres prac?

Zakres prac wykonanych w ramach projektu rewitalizacji był szeroki. To m.in.: remont parkowego „okrąglaka” - dawnego domku letniego, renowacja fontanny, tarasu i schodów.

Dawny blask odzyskała kamienna ławka wraz z kolumną i posągiem. Poprzez nowe nasadzenia odtworzono rabatę w tzw. „podkowie” - reprezentacyjny obszar przy południowej części pałacu.

Odnowiono parkowe alejki przy zastosowaniu nawierzchni mineralnych. Wyremontowano frontową część ogrodzenia i słupy bramne zwieńczone rzeźbami jeleni.

Część przyrodnicza rewitalizacji objęła również uzupełnienie szaty roślinnej głównie o niskie rośliny krzewiaste oraz wzbogacenie runa parkowego.

Ile kosztowała rewitalizacja zabytkowego parku w Tułowicach?

Rewitalizacja parku przy Zespole Szkół w Tułowicach wpisała się w program rewitalizacji dla województwa opolskiego.

- Podzieliliśmy pulę z programu rewitalizacji dla na 5 miast subregionalnych, pozostałym 30 miastom zostawiliśmy pulę około 5 milionów złotych dofinansowania na poszczególne etapy rewitalizacji. To się sprawdziło. Po pierwsze samorządowcy wiedzieli na jakie pieniądze mogą liczyć. Przygotowali się również pod względem swoich możliwości budżetowych - mówi marszałek Andrzej Buła. - Tutaj, w przypadku rewitalizacji parku starosta wiedział, że dofinansowanie będzie na poziomie 1,1 mln zł, a jednak zdecydował się zrobić inwestycję za 2,8 mln zł.

Natomiast gmina Tułowice wyremontowała odcinek miejskiej drogi dojazdowej do szkoły.

- To, że szkoła mieści się w zabytkowym budynku i zabytkowy jest też teren wokół, to z jednej strony atut, z drugiej obciążenie, bo ich renowacja czy rewitalizacja wymagają szczegółowych uzgodnień i większych kosztów – dodaje Henryk Lakwa. - Mamy park, który jest nie tylko ozdobą szkoły, ale może też cieszyć oko zwiedzających, choćby uczniów innych szkół, które przyjeżdżają tu na lekcje.

Warto dodać, że sami uczniowie ZS w Tułowicach wykonują drobne prace pielęgnacyjne w odnowionym parku.

Zabytkowy park przy Zespole Szkół w Tułowicach przeszedł gruntowną rewitalizację.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska