ZAK gra o wielkie pieniądze

oprac. edh
www.zak.com.pl
www.zak.com.pl
W Brukseli w środę (10 marca) odbyła się prezentacja polskich projektów elektrowni poligeneracyjnych. Swoje plany zaprezentował m.in. należący do Grupy Tauron Południowy Koncern Energetyczny i Zakłady Azotowe Kędzierzyn (wspólny projekt w Kędzierzynie) oraz PGE Elektrownia Bełchatów.

Przedsięwzięcie przedstawiono na forum Zero Emission Platform, która przygotowuje rekomendacje projektów demonstracyjnych dla Komisji Europejskiej. W przypadku pozytywnych decyzji możliwe będzie dofinansowanie przedsięwzięcia nawet do 1 mld euro - informuje wnp.pl.

 

Projekt kędzierzyński prezentowali reprezentanci Grupy Tauron: Stanisław Tokarski, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia, Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego, Kazimierz Szynol, dyrektor Elektrowni Jaworzno III oraz Robert Duszewski, wiceprezes Zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

 

Projekt zakłada budowę w Kędzierzynie-Koźlu nowoczesnej elektrowni poligeneracyjnej (demonstracyjnego kompleksu energochemicznego) umożliwiającej jednoczesną produkcję czystej energii elektrycznej, ciepła i gazu syntezowego oraz sekwestrację powstałego w procesie wytwórczym dwutlenku węgla.

 

Połączenie procesu skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła z produkcją gazu syntezowego umożliwia osiągnięcie wysokich wskaźników wykorzystania energii pierwotnej paliwa i niskich wskaźników emisyjności, przy zadowalającej efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia, również przy uwzględnieniu kosztów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

 

Inwestycja realizowana będzie wspólnie przez należący do Grupy Tauron Południowy Koncern Energetyczny i Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

 

Zaprezentowano także projekt PGE Elektrowni Bełchatów, największej europejskiej elektrowni na węgiel brunatny w Europie, gdzie powstaje nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Trwają prace przygotowawcze do wyposażenia go w instalację CCS.

 

PGE Elektrownia Bełchatów podpisała już list intencyjny z grupą Alstom dotyczący rozwoju, a następnie uruchomienia instalacji do wychwytywania i składowania CO2. W pierwszej fazie projektu, dla istniejącego bloku nr 12 w Elektrowni Bełchatów, Alstom zaprojektuje i zbuduje instalację pilotażową, której doświadczenia zostaną wykorzystane w czasie budowy i eksploatacji instalacji CCS przy nowym bloku.

 

Jej uruchomienie spodziewane jest w połowie 2011 r. W drugiej fazie planowane jest zbudowanie instalacji przemysłowej CCS o większej wydajności, która będzie wychwytywać CO2 z 1/3 strumienia spalin z nowego bloku 858 MW. Uruchomienie tej instalacji planowane jest na 2015 r.

 

W wyniku wykorzystania CCS w Elektrowni Bełchatów, roczna emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o ok. 1,7 milion ton rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska