Targi nto - nowe

Zakaz palenia na balkonach: Czy Polska pójdzie śladem innych krajów? Jest już petycja. Czy za „puszczania dymka” na balkonie będzie kara?

Anna Gandecka
Będzie zakaz palenia na balkonie? Do resortu zdrowia wpłynęła petycja w tej sprawie.
Będzie zakaz palenia na balkonie? Do resortu zdrowia wpłynęła petycja w tej sprawie. 123RF/mudkung
Polska może dołączyć do grona krajów europejskich, które wprowadziły zakaz palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja, w której argumentuje się, że zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż „przyjemność” kilku palaczy. Czy resort zdrowia uwzględni tę prośbę?

Spis treści

Zakaz palenia na balkonach: od kiedy w Polsce?

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia rozpatrywało podobny wniosek, ale uznało, że balkony, tarasy oraz klatki schodowe nie są miejscami publicznymi, w których zgodnie z obecnymi przepisami – obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów. Resort podkreślił wtedy, że wprowadzenie takich zmian byłoby nadmiernym wtrącaniem się w prywatne życie obywateli.

Autor obecnej petycji argumentuje, że osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów,gdyż są narażone na działanie dymu tytoniowego. Jak podkreśla, dla wielu starszych osób, które nie wychodzą z domu, balkon to jedyny kontakt z otoczeniem.

W rozmowie z Polsat News Piotr Szereda z wrocławskiej straży miejskiej wskazał, że mieszkańcy regularnie zgłaszają problem palenia na balkonach. W rozmowie z mediami zaznaczył, że straż miejska otrzymuje średnio jedno zgłoszenie tygodniowo w tej sprawie. Z kolei Tomasz Fabiańczyk ze Spółdzielni Mieszkaniowej Grodzka w Krakowie dodał, że spółdzielnie nie są w stanie wyegzekwować zmiany zachowania, dopóki palacze nie zaśmiecają części wspólnych.

Jak bardzo palący jest to problem, można zobaczyć na przykładzie wpisów na jednej z facebookowych grup osiedlowych:

Facebook

Z tymi fajami to zawsze zmora, gdzie by człowiek nie mieszkał. Najgorzej, że nawet przy zamkniętych oknach zaciąga dym przez wywietrzniki, no ale co tam się palacz będzie przejmował, w końcu jest u siebie.

Przychylam się do prośby. Jest to uciążliwe. Nie wszyscy palą. Również liczę na sąsiedzkie zrozumienie.

Jednym z głównych argumentów przeciwników zakazu jest to, że balkony są częścią prywatnej własności, co sprawia, że wprowadzenie takiego zakazu może być postrzegane jako nadmierna ingerencja w prywatność.

Nie wyobrażam sobie mieszkać w mieszkaniu z balkonem i nie wyjść sobie na papierosa z kawą na ten balkon bo komuś może przeszkadzać xd! Przesada ten post.

W których krajach nie można palić na balkonie?

Zakaz palenia na balkonach został już wprowadzony na Litwie, co stanowi inspirację dla polskich zwolenników tego pomysłu. W innych krajach europejskich również istnieją przepisy ograniczające palenie w półpublicznych przestrzeniach. Na przykład we Włoszech, coraz więcej kurortów wprowadza zakazy palenia na plażach, a za złamanie tych przepisów grożą surowe kary.

Przepisy dotyczące palenia na balkonach różnią się w zależności od kraju. W Austrii obowiązuje całkowity zakaz palenia na balkonach od 6:00 do 22:00. W Finlandii zarządcy budynków mogą wprowadzić zakaz palenia, jeśli dym przenika do innych mieszkań. W Niemczech, zwłaszcza w niektórych landach, przepisy dotyczące palenia są bardzo surowe. Miasta takie jak Berlin rozważają wprowadzenie zakazu palenia na balkonach. W Wielkiej Brytanii obowiązują surowe przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych, a dyskusje na temat zakazu palenia na balkonach są coraz bardziej powszechne.

Te przykłady pokazują, że problem palenia na balkonie jest szeroko komentowany w różnych krajach Europy.

Zakaz palenia na balkonie: korzyści zdrowotne i społeczne

Wprowadzenie zakazu palenia na balkonach może przyczynić się do znacznego poprawienia jakości życia mieszkańców budynków wielorodzinnych. Ograniczenie narażenia na bierne palenie zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym nowotworów płuc i chorób serca.

Warto również zauważyć, że wprowadzenie zakazu palenia na balkonach może wpłynąć na zmniejszenie liczby pożarów wywołanych przez niedopałki. Statystyki pokazują, że papierosy są jest jedną z częstszych przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych. W 2022 r. w Polsce Państwowa Straż Pożarna odnotowała 135,968 pożarów, z czego znaczna część była spowodowana przez nieostrożne obchodzenie się z ogniem otwartym, w tym z papierosami.

Petycja dotycząca wprowadzenia zakazu palenia na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych jest kolejnym krokiem w kierunku ochrony zdrowia publicznego w Polsce. Jak pokazują przykłady z innych krajów europejskich, takie rozwiązania są możliwe do wprowadzenia i mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Teraz pozostaje pytanie, czy polski rząd zdecyduje się na ten krok.

Źródła: Polsat News; Rzeczpospolita, Delfi.en, Lithuanian parliament bans smoking in balconies; Austria: Sąd zakazał palenia na balkonie w nocy i w czasie posiłków; gov.pl Statystyczne podsumowanie interwencji strażaków w 2022 roku

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska