To już pewne. Na Opolszczyźnie powstanie nowy wielki zbiornik wodny. Tysiąc hektarów ziemi i dziesiątki tysięcy drzew zostaną zalane wodą. W Kuźni Raciborskiej podpisano porozumienie w tej sprawie między stroną rządową, samorządowcami i kopalnią Kotlarnia. To właśnie w jej wyrobisku powstanie jeden z największych akwenów na Opolszczyźnie.
Dokument został podpisany przez:
- Mirosława Kurza - Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach,
- Roberta Rakoczego – Prezesa Zarządu Spółki Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.,
- Jana Wojdyłę – Członka Zarządu i Dyrektora Zakładu Górniczego „Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.”,
- Damiana Siebera – p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach,
- Krzysztofa Ficonia – Wójta Gminy Bierawa,
- Pawła Machę – Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska oraz Piotra Kuczerę – Prezydenta Miasta Rybnika.
W uroczystości wziął też udział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Inwestycja warta 180 milionów złotych
Jak informują Wody Polskie, zbiornik Kotlarnia będzie miał blisko 1000 ha powierzchni, a jego pojemność całkowita wyniesie 40,6 mln m3, w tym rezerwa powodziowa 24,3 mln m3. Wartość inwestycji szacowana jest na 180 mln zł, a jego zakończenie przewiduje się do 2029 roku. Inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W jej realizacji będą uczestniczyli także włodarze gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.
Zbiornik będzie pełnił funkcję retencyjną, przeciwdziałając skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, uwzględniając rezerwę powodziową, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Jego budowa może także również wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy.
"Będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika, teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu niewątpliwą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność turystyczna wzrośnie" - czytamy w oficjalnym komunikacie Wód Polskich.
- Zrobiliśmy kolejny krok w kierunku budowy wielofunkcyjnego zbiornika na terenie pokopalnianym. Chcemy zbliżyć się do europejskiej średniej retencji wód, czyli 15 proc. To przedsięwzięcie jest oczekiwane przez lokalną społeczność, która aktywnie włącza się w jego realizację. Zbiornik Kotlarnia będzie łagodzić wezbrania, a także zasilać rzekę Bierawkę w okresie niedoboru wody i poprawiać bilans wód gruntowych. Rekultywacja terenów poprzemysłowych przynosi również wymierne korzyści środowiskowe. Zbiornik w przyszłości będzie też lokomotywą rozwoju gospodarczego regionu, jako atrakcyjnie turystycznie miejsce – podkreśla Krzysztof Woś, Prezes Wód Polskich.
Zbiornik Kotlarnia powstanie w miejscu dawnej kopalni
Zbiornik Kotlarnia, który powstanie na obszarze gminy Bierawa, jest inwestycją długo oczekiwaną przez mieszkańców regionu. Pierwsze plany jego budowy sięgają początku lat 2000. Idea jego powstania wynika przede wszystkim z szerokich korzyści, jakie odniosą mieszkańcy gmin, na obszarze których zbiornik będzie oddziaływał. Powstanie zbiornika korzystnie wpłynie również na środowisko naturalne.
Jak informują Wody Polskie, planowany obiekt hydrotechniczny powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym w ramach rekultywacji terenu eksploatacji górniczej, co pozwala zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne. Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska piasku.
Zbiornik Kotlarnia powstanie w lokalizacji, która na skutek suszy została dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Był to największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień strawił 90,62 km² lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca.