Zapasy. W Namysłowie gospodarze wiedli prym na matach

Walczy Mateusz Buczkowski (z prawej) z Orła Namysłów.
Walczy Mateusz Buczkowski (z prawej) z Orła Namysłów. Klubowe/Wojciech Ohlaszeny
Organizatorem trzeciego międzynarodowego memoriału im. Witolda Prociaka oraz Patryka Żymańczyka był Orzeł Namysłów.

Oprócz sportowej rywalizacji zawody miały na celu upamiętnienie i uhonorowanie tragicznie zmarłych w wypadku samochodowym w 2013 roku zawodników.

Impreza miała jak zawsze bardzo mocną obsadę, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest to turniej towarzyski. W zawodach startowało wielu kadrowiczów i medalistów mistrzostw Polski. Do walk stanęło stu zawodników z dwudziestu czterech klubów z trzech krajów (Niemcy, Ukraina, Polska), w dziewięciu kategoriach wagowych (pięć młodzików do lat 14 oraz cztery juniorów do lat 20).

Zawody w punktacji drużynowej po raz kolejny zdominowali gospodarze, którzy zajęli pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowali się zapaśnicy Budowlanych Łódź, a na trzecim - Dąb Brzeźnica. W tym roku wszystkie nagrody indywidualne przypadły zawodnikom Orła. Najlepszym uznany został zwycięzca najliczniejszej i mocno obsadzonej (21 uczestników i trzech aktualnych medalistów MP) kategorii do 53 kg młodzików - Mateusz Buczkowski. Brązowy medalista mistrzostw kraju młodzików z 2016 i 2015 roku pokonał w finale kolegę z klubu Krystiana Krupińskiego. Wszystkie swoje walki wygrał z dużą łatwością przed czasem i zasłużenie otrzymał wyróżnienie.

Najlepszym zawodnikiem z Namysłowa wybrano Pawła Malickiego, który minimalnie przy remisie 7-7 przegrał finał kategorii memoriałowej do 74 kg juniorów z wielokrotnym reprezentantem Polski, mistrzem i medalistą MP - Patrykiem Ołenczynem (Dąb Brzeźnica). Najmłodszym zawodnikiem imprezy okazał się zaledwie 9-letni Gracjan Matyjasek (Orzeł).

Podopieczni trenera Marcina Marcinkiewicza walczyli bardzo dobrze, a poziom walk był wysoki. Na największe słowa uznania zasłużyli wspomniani już Buczkowski, Malicki, Krupiński oraz Kacper Bieleń, który zwyciężył w kat. do 73 kg młodzików. Kolejnymi naszymi medalistami zostali: Marcin Stanek (3. miejsce w kat. do 42 młodzików), Szymon Maluch (3. miejsce w kat. do 60 kg juniorów), Jakub Maluch (3. miejsce w kat. do 60 kg juniorów), Przemysław Komsa (3. miejsce w kat. do 84 kg juniorów), Mateusz Malicki (3. miejsce w kat. do 84 kg juniorów). Z powodu kontuzji z zawodów musiał wycofać się kandydat Orła do medalu w kat. do 66 juniorów - Robert Zubyk.