Spis treści
Zawód bibliotekarza. Gdzie szukać pracy?
Praca bibliotekarza kojarzy się przede wszystkim z panią lub panem w bibliotece miejskiej lub szkolnej. Możliwości jest jednak więcej. W zależności od kwalifikacji, jako bibliotekarz można zatrudnić się w:
- bibliotece szkolnej lub pedagogicznej,
- bibliotece publicznej,
- bibliotece naukowej,
- bibliotece narodowej,
- bibliotece zakładowej (fachowej),
- centralnej bibliotece dla osób niewidomych,
- bibliotekach w szpitalach, zakładach karnych, ośrodkach wychowawczych itp.
Jak wygląda praca bibliotekarza?
Zadaniem bibliotekarza jest bycie pewnego rodzaju przewodnikiem po bibliotecznych zbiorach. Bibliotekarz zajmuje się przede wszystkim rejestracją czytelników, wydawaniem kart bibliotecznych, prowadzeniu bazy danych książek (katalog książek) i ich archiwizacją.
Ponadto bibliotekarze zajmują się także pozyskiwaniem zbiorów dla swojej biblioteki, a także są doradcami czytelników. Pomagają im znaleźć interesujące tytuły lub teksty kultury, które są potrzebne np. do wykorzystania w projekcie szkolnym lub naukowym.
Biblioteki stanowią również centra kulturalne. Odbywają się w nich zajęcia dla dzieci, spotkania z pisarzami, wieczorki artystyczne lub wspólne czytanie książek. W zależności od rodzaju biblioteki, pracownicy takiej placówki mogą też prowadzić lub koordynować tego typu wydarzenia.
Kto może zostać bibliotekarzem? Niezbędne kwalifikacje
Obowiązująca Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, która reguluje działalność bibliotek w Polsce oraz status bibliotekarza, mówi, że:
W bibliotekach mogą być zatrudnione osoby z wykształceniem średnim lub średnim branżowym
W większości ogłoszeń o pracę znajdziemy jednak wymagania dotyczące wykształcenia na poziomie co najmniej licencjackim. Najchętniej widziani są absolwenci następujących kierunków:
- bibliotekarstwo,
- informacja techniczna,
- filologia polska,
- edytorstwo,
- filologie obce,
- pedagogika.
W przypadku osób, które chcą pracować w bibliotece szkolnej na stanowisku bibliotekarza, wymagane jest przygotowanie pedagogiczne.
Natomiast od osób zatrudnianych w Bibliotece Narodowej lub bibliotekach naukowych najczęściej wymaga się co najmniej:
- doświadczenia w pracy bibliotekarskiej,
- wykształcenie wyższego często kierunkowego (np. ekonomicznego w przypadku zajmowania się materiałami finansowymi, ekonomicznymi i biznesowymi),
- dobrej znajomości języka angielskiego,
- znajomości ustawy o bibliotekach i ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych wraz z ich aktami wykonawczymi,
- znajomości zasad gromadzenia zbiorów,
- wysokich kompetencji cyfrowych (płynnego poruszania się w podstawowym środowisku programistycznym np. Windows, ale także znajomości niezbędnych do pracy ze zbiorami bibliotecznymi oraz pakietu MS Office).
Zarobki bibliotekarza. Ile wynosi wynagrodzenie miesięczne pracownika biblioteki?
Zarobki bibliotekarza początkującego są bliskie najniższej krajowej. Najwięcej zarobi pracownik Biblioteki Narodowej na stanowisku starszego bibliotekarza (5 tysięcy złotych) lub starszego kustosza (7 tysięcy złotych).
Według danych z portalu wynagrodzenia.pl na pracę bibliotekarza najczęściej decyduj się kobiety, a mediana zarobków na tym stanowisku wynosi brutto:
- dla młodszego bibliotekarza - 3 690 PLN
- dla starszego bibliotekarza - 4 400 PLN
Na podstawie aktualnych ogłoszeń o pracę proponowane stawki są następujące:
- praca w bibliotece szkolnej (Mikołów, 10 h tygodniowo) - od 1 141 PLN
- praca w bibliotece miejskiej (Warszawa, Włochy, pełny etat) - od 3 900 PLN + dodatek stażowy powyżej 5 lat pracy
- bibliotekarz w dziale dziecięcym (Mrągowo, pełen etat) - od 3 500 do 4 200 PLN
- bibliotekarz w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (Poznań, pełny etat) – od 3 200 PLN brutto+ premia 10 proc. + dodatek stażowy
- bibliotekarz w Bibliotece Narodowej (Warszawa) - 4500 PLN